Alonso pomohol k historickému prvenstvu Toyoty na 24 hodín Le Mans: Som trocha v šoku!

Fernando Alonso pomohol Toyote k historickému prvenstvu
Fernando Alonso pomohol Toyote k historickému prvenstvu

LE MANS - Toyota pretavila dvadsiaty pokus na premiérové prvenstvo vo vytrvalostných motoristických pretekoch 24 hodín Le Mans. Pri neúčastí ďalších tovární v kráľovskej kategórii LMP1 splnila úlohu favorita, hybridné prototypy číslo 8 a 7 sa umiestnili na prvých dvoch pozíciách.

Vo víťaznej osádke #8 sa striedali Švajčiar Sebastien Buemi, španielsky pilot F1 Fernando Alonso a Japonec Kazuki Nakadžima. Práve on bol za volantom v cieli v nedeľu o 15.00 h, keď prežil satisfakciu za edíciu 2016. Aj vtedy smeroval za víťazstvom, no jeho auto vypovedalo službu kolo pred koncom. "Pochopiteľne, v poslednom kole som myslel na rok 2016. Po takom dlhom úsilí je skvelé konečne zvíťaziť," povedal Nakadžima, ktorý pre Toyotu vybojoval na 86. ročníku aj pole position.

Alonso je dvojnásobný víťaz Veľkej ceny Monaka F1 a pri debute v Le Mans pridal druhý diel motoristickej Trojkoruny, na jej skompletizovanie mu chýba triumf v zámorských pretekoch 500 míľ Indianapolis. "Je to úžasné, momentálne som ešte trocha v šoku. V závere to bolo veľmi stresujúce, máme za sebou intenzívnych 24 hodín. Možno v pondelok si to uvedomím. Preteky vyhovovali môjmu jazdeckému štýlu a všetko dopadlo dobre," uviedol Alonso na oficiálnej stránke dvadsaťštyrihodinovky.

Toyota sa stala po Mazde v roku 1991 druhou japonskou automobilkou s celkovým víťazstvom na najslávnejšom vytrvalostnom podujatí. "Osmička" stihla na okruhu La Sarthe 388 kôl, "sedmička" na druhom mieste (Mike Conway/V. Brit., Kamui Kobajaši/Jap., Jose Maria Lopez/Arg.) odjazdila o dve menej. Tretiu aj štvrtú priečku celkovo obsadil súkromný tím LMP1 Rebellion Racing.

Výsledky 86. ročníka 24 hodín Le Mans: 1. Toyota #8 (Sebastien Buemi/Švaj., Fernando Alonso/Šp., Kazuki Nakadžima/Jap.) 388 kôl (5286,9 km) - víťaz LMP1, 2. Toyota #7 (Mike Conway/V. Brit., Kamui Kobajaši/Jap., Jose Maria Lopez/Arg.) +2 kolá, 3. Rebellion #3 (Thomas Laurent/Fr., Mathias Beche/Švaj., Gustavo Menezes/USA) +12 kôl, ... 5. Oreca #26 (Roman Rusinov/Rus., Andrea Pizzitola/Fr., Jean-Eric Vergne/Fr.) +19 kôl - víťaz LMP2, ... 17. Porsche #92 (Michael Christensen/Dán., Kevin Estre/Fr., Laurens Vanthoor/Belg.) +44 kôl - víťaz GTE Pro, ... 28. Porsche #77 (Matt Campbell/Aus., Christian Ried/Nem., Julien Andlauer/Fr.) +53 kôl - víťaz GTE Am

*dokončilo 44 zo 60 štartujúcich


Tagy: Fernando Alonso 24 hodín Le Mans Toyota

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP - Thibault Camus

DISKUSIA