Historické MS v hokejbale: Dominancia Kanady skončila, titul majú Česi a senzácia turnaja

Zdroj: Milan Richtr

MOSKVA - Historický moment pre svetový hokejbal. V Rusku sa uskutočnili MS mužov a žien organizácie WBHF (World Ball Hockey Federation) a práve tu sa skončila minuloročná suverénna dominancia Kanady. Titul majstrov sveta oslavujú Česi a domáce reprezentantky.

Šampionát sa konal na predmestí Moskvy v Dmitrove a podobná hokejbalová udalosť sa v Rusku konala po prvýkrát v dejinách. Hralo sa v aréne, ktorá pravidelne hostí mládežnícke turnaje v hokeji, začiatkom roku sa tu konali MS žien do 18 rokov. 

Šéfom organizačného výboru bol Sergej Gerasimov, ktorý dostal dôveru WBHF na čele s Jaroslavom Meliškom. O toto podujatie a tento šport sa intenzívne začala zaujímať aj Ruská hokejová federácia, ktorá bola milo prekvapená úrovňou podujatia a atraktivity zápasov.

V oboch kategóriách hralo päť tímov. V mužskej skupine po základnej časti dominovala Kanada, druhé skončilo Česko, tretí Rusi, štvrtá Veľká Británia a piaty Tím Európy, ktorí tvorili hlavne hráči zo Slovenska. Kanada sa ako víťaz kvalifikovala priamo do finále. Jej súperom bolo Česko, ktoré zdolalo Rusko 4:1 a poslalo domáci tím do boja o bronz. Tam narazilo na čierneho koňa Tím Európy, ktorý vyradil Britov a nakoniec porazil aj zbornú 4:3.

Finále prinieslo obrovskú drámu a odplatu Česka za prehru 0:3 zo základnej skupiny. Po výhre 3:2 oslavujú Česi premiérový titul majstra sveta v mužskej kategórii vo federácii WBHF a za týždeň už druhý, pretože predtým triumfovali aj masters (hráči nad 35 rokov).

V ženskej časti turnaja nečakane triumfovali Rusky, ktoré už v základnej skupine porazili Kanadu po nájazdoch a to isté zopakovali aj vo finále. Domáce reprezentantky pritom absolvovali hokejbalovú premiéru, ktorú hneď zakončili zlatom. Bronz získali Češky po výhre nad Veľkou Britániou, posledné skončili americké hokejbalistky.

Už v novembri sa uskutoční v Bratislave veľkolepé hokejbalové podujatie 3vs3, na ktorom sa zúčastnia výbery z celého sveta vrátane Kanady, USA, Ruska, Česka, Slovenska, Pakistanu, Francúzska, Španielska a mnohých ďalších. Budúci rok sa zase budú konať MS federácie WBHF v kategórii 4vs4 na karibskom ostrove Turks and Caicos.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Rusko Česko WBHF MS 2018 v hokejbale
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Milan Richtr; VIDEO: Facebook WBHF
  • Zdroj: športky

Súvisiace články