Belgičania budú proti Francúzom ťažiť z rád Thierryho Henryho: Je to bizarné

Thierry Henry ako asistent trénera BelgickaThierry Henry ako asistent trénera Belgicka Zdroj: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

PETROHRAD - Belgickí futbalisti sa budú v utorňajšom zápase semifinále XXI. majstrovstiev sveta v Rusku (14. júna - 15. júla) proti Francúzsku spoliehať aj na skúsenosti a odborné vedomosti Thierryho Henryho. Štyridsaťročný niekdajší skvelý útočník, ktorý bol v drese francúzskej trikolóry majstrom (1998) aj vicemajstrom (2006) sveta a v roku 2000 vyhral aj európsky šampionát, je momentálne asistent španielskeho kouča "Diables Rouges" Roberta Martíneza.

"Je pre nás nesmierne dôležitý, zvlášť na tomto turnaji. Mnoho hráčov si k nemu chodieva pre cenné rady. Myslím si, že vie veľmi veľa o francúzskom tíme a keďže je teraz na našej strane, neváha nám poskytnúť tieto informácie," vyhlásil obranca Thomas Vermaelen aj podľa webu orf.at.

Henry má v belgickom tíme na starosti najmä útočníkov, čo mu je ako bývalému obávanému kanonierovi srdcu blízke. "Do nášho mužstva vnáša množstvo skúseností. Veľa sa s nami rozpráva, najmä s útočne naladenými hráčmi," prezradil ofenzívny záložník Nacer Chadli, ktorý v ofenzívne ladenom osemfinále v nadstavenom čase rozhodol o triumfe nad Japonskom (3:2).

Belgicko je v najlepšej štvorke "mundialu" premiérovo od Mexika 1986. Pred 32 rokmi mužstvo okolo brankára Jeana-Marieho Pfaffa či špílmachra Enza Scifa v semifinále nestačilo na Argentínu, ktorej podľahlo po dvoch góloch Diega Maradonu 0:2. V následnom dueli o 3. miesto prehrali Belgičania práve s Francúzmi 2:4 po predĺžení.

Keď sa Henry v roku 2016 stal členom belgického realizačného tímu, v istom rozhovore uviedol: "Nie som tréner belgickej reprezentácie ani asistent jej kouča. Som T3, tretí tréner. Nie je to o mne, som tu na to, aby som pomáhal nášmu kormidelníkovi a tímu. Moja hráčska minulosť je nepodstatná. Ako tréner som ešte nič nedokázal."

Francúzsky útočník Olivier Giroud pred utorňajším duelom na margo Henryho vtipne skonštatoval: "Budem veľmi rád, keď mu v zápase ukážeme, že si vybral nesprávne mužstvo." Kouč "Les Bleus" Didier Deschamps iba stroho dodal: "Je to naozaj bizarná situácia."

Viac o téme: Thierry Henry Belgicko Francúzsko MS v Rusku 2018
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články