Van Avermaet sa nechce vzdať žltého dresu: Toto bude najdôležitejšia etapa prvej časti

Greg van Avermaet v žltom tričku
Greg van Avermaet v žltom tričku

CHARTRES - Greg van Avermaet nevyhral v 105. edícii Tour de France dosiaľ žiadnu individuálnu etapu, ale stále má na sebe žltý dres lídra celkového poradia. Belgický univerzál v drese amerického tímu BMC Racing, ktorý najlepšie výsledky dosahuje na jarných klasikách, v piatkovej 7. etape prekvapil konkurenciu ziskom 3 bonusových sekúnd. Vďaka nim zvýšil náskok na čele celkového poradia pred Britom vo farbách Sky Geraintom Thomasom z 3 na 6 sekúnd. Van Avermaetov tímový kolega Američan Tejay van Garderen na treťom mieste zaostáva o 8 sekúnd.

"Chcel som tie bonusové sekundy, aby som si upevnil líderskú pozíciu. Bola to dnes ľahká etapa, ale stále treba byť obozretný, najmä keď zafúka," uviedol Greg van Avermaet na webe LeTour.fr po dojazde v Chartres. Po 231 km došiel do cieľa na 16. mieste, ale aj s už spomenutým časovým bonusom vo vrecku. Úradujúci olympijský víťaz z Ria de Janeiro by rád vstúpil aj do druhého týždňa na TdF v žltom, ale na to potrebuje v zdraví a pohode prečkať najbližší víkend. Sobotňajšia ďalšia šprintérska etapa s cieľom v Amiens Métropole by nemala priniesť prievan v celkovom poradí, ale zato v nedeľu sa čakajú veľké zmeny. Etapa z Arrasu do Roubaix meria síce len 156,5 km, ale bude na nej 15 sektorov kociek, tzv. pavé s celkovou dĺžkou 21,7 km. A práve táto záverečná časť etapy kopíruje terén slávnej jarnej klasiky Paríž - Roubaix, ktorú tento rok vyhral Peter Sagan a veľké ciele tam bude mať aj Van Avermaet, Tridsaťtriročný Belgičan je víťaz Paríž - Roubaix z vlaňajška.

"Teším sa zo žltého trička a verím, že ho budem mať na sebe aj na konci prvého týždňa v Roubaix. Samozrejme, najprv ho tam musím doviezť. Na to sa treba v sobotu vyhnúť zbytočným pádom či defektom. Nedeľa na ceste do Roubaix bude hektická. Bude to najdôležitejšia etapa prvej časti Tour de France. Naším zámerom v tíme bude udržať Richieho Porteho a mňa v bezpečí," dodal Van Avermaet, ktorý má na konte aj dve individuálne etapové triumfy na TdF. Dosiahol ich v rokoch 2015 a 2016.


Tagy: Tour de France Greg van Avermaet

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA