Djokovič pod paľbou: Je národný hrdina, ale fandiť Chorvátsku? Za to by sa mal hanbiť!

Novak Djokovič v semifinálovom zápase s Rafaelom Nadalom
Novak Djokovič v semifinálovom zápase s Rafaelom Nadalom

MOSKVA/LONDÝN - Chorvátsky stredopoliar Ivan Rakitič sa zastal srbského tenistu Novaka Djokoviča, ktorý sa stal u časti svojich krajanov terčom kritiky za to, že na majstrovstvách sveta fandí futbalistom Chorvátska. Medzi oboma národmi sú z čias vojnového konfliktu v 90. rokoch minulého storočia stále otvorené rany.

Djokovič podporil chorvátskych futbalistov už pred šampionátom a po vyradení Srbska v základnej skupine turnaja uviedol, že Chorvátom praje zlato. Zrejme najslávnejší srbský športovec tým rozdúchal veľké vášne medzi svojimi fanúšikmi, ale aj politikmi.

Pred štvrťfinále napríklad veľa Srbov vrátane prezidenta Aleksandara Vučiča fandilo Rusku a nie svojmu chorvátskemu susedovi. Poslanec vládnej Srbskej pokrokovej strany Vladimir Djukanovič dokonca Djokoviča za jeho postoj nepriamo označil za "idiota".

"Fandiť Chorvátsku môžu len idioti, psychopati a chorí ľudia, ktorí by mali byť zavretí v blázinci," uviedol Djukanovič. "Djokovič je národný hrdina a vďaka mu za to. Ale fandiť Chorvátsku? Za to by sa mal hanbiť. Podporuje ho veľa Srbov z Krajiny (chorvátskeho regiónu, kde mali Srbi predtým väčšinu) a on fandí krajine, ktorá ich vyhnala," pripomenul poslanec jedno z boľavých miest srbsko-chorvátskych vzťahov.

Chorváti si však 12-násobného grandslamového šampióna vážia. "Klobúk dolu pred ním. V prvom rade sme ľudia a musíme sa snažiť nechať minulosť za sebou," uviedol hviezdny Rakitič, ktorý Djokovičovi na oplátku zaželal veľa šťastia na Wimbledone. "Bol by som rád, keby sa dostal do nedeľného finále. Potom by sme mohli mať obaja v jeden deň veľký zápas," dodal záložník Barcelony s vyhliadkou vlastného boja o titul majstra sveta proti Francúzsku.


Tagy: Novak Djokovič Chorvátsko Ivan Rakitič

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

DISKUSIA