VIDEO Český sen sa rozplynul kúsok od úspechu, tvrdý pád favorizovanej Šarapovovej

Maria ŠarapovováMaria Šarapovová Zdroj: SITA/AP

NEW YORK - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata deviata nepostúpila do štvrťfinále ženskej dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Zverenka Mateja Liptáka podľahla za 75 minút 1:6, 3:6 v pondelňajšom zápase osemfinále nasadenej štrnástke domácej Madison Keysovej. Stretnutie vyznelo jednoznačne v prospech minuloročnej finalistky Keysovej.

Cibulková proti agresívne hrajúcej súperke výrazne zaostala vo víťazných úderoch (7-25). Výrazný rozdiel bol aj v bodoch získaných po prvom podaní. Kým Američanka po ňom vybojovala 83% bodov, Slovenka iba 49%. "V prvom sete sa mi to darilo. Určite mi pomohlo, že som hrala proti takej energickej súperke ako je Dominika. Prenáša sa to potom aj na mňa a je to vždy lepšie hrať proti niekomu, ako je ona. Pri obrate na začiatku druhého setu som si povedala, že sa musím stále sústrediť na svoj prvý servis a čakať na správnu chvíľu na útok," skonštatovala Keysová v pozápasovom rozhovore.

V súboji dvadsaťročných tenistiek zdolala Naomi Osaková Bielorusku Arinu Sobolenkovú 6:3, 2:6, 6:4. Mladá Japonka bude mať premiéru medzi najlepšou osmičkou na grandslamovom turnaji. V tejto sezóne na každom z turnajov veľkej štvorky prekonala alebo vyrovnala svoje miestne kariérne maximum. Napriek prehre si Sobolenková vytvorila v New Yorku nové kariérne grandslamové maximum. V osemfinále však nenadviazala na augustové úspechy, keď sa dostala do semifinále turnaja v Cincinnati a v týždni pred US Open triumfovala na podujatí v New Havene. "Vždy som snívala, že tu raz dosiahnem veľký výsledok a som rada, že sa mi jeden z mojich cieľov pomaly plní. Mala som v treťom sete mnoho šancí prelomiť jej podanie. Som šťastná, že sa mi to nakoniec podarilo," uviedla Osaková na tlačovej konferencii po stretnutí.

Stretnutie nenasadených hráčok medzi Češkou Markétou Vondroušovou a Lesiou Curenkovou z Ukrajiny prinieslo vyrovnaný duel. V treťom sete nakoniec rozhodli skúsenosti 29-ročnej Curenkovej, po víťazstve 6:7 (3), 7:5, 6:2 sa môže tešiť z premiérového štvrťfinále na grandslame. Stretnutie poznačilo množstvo nevynútených chýb od oboch súperiek. Zaznamenali ich až 130 oproti 42 víťazným úderom. Napriek vypadnutiu je postup do osemfinále US Open veľkým úspechom pre stále iba 19-ročnú Vondroušovú. "Musím sa priznať, že som sa ešte nikdy necítila na kurte tak zle. Teploty boli neúnosné. Toto bolo pre mňa niečo nové. Zvyčajne nemávam problémy s podobným počasím. Tentokrát to ale boj jeden z najťažších zápasov mojej kariéry," posťažovala sa víťazná Curenková na vysoké teploty, ktoré trápia hráčov od úvodu turnaja.

Súhrn výsledkov pondelňajších stretnutí osemfinále dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (celková dotácia 53 000 000 USD, tvrdý povrch vonku):