Trojtýždňová šachová dráma konečne spoznala víťaza: Carlsen opäť obhájil titul

Magnus Carlsen
Magnus Carlsen

LONDÝN - Nór Magnus Carlsen obhájil titul majstra sveta v šachu. V napínavom súboji, ktorý prebiehal v Londýne od 9. novembra a vyvrcholil po takmer troch týždňoch tajbrejkami, zdolal amerického vyzývateľa Fabiana Caruanu. Z celkovej dotácie podujatia vo výške jeden milión eur prináleží Carlsenovi 550.000 eur.

Na víťazstvo potreboval jeden z aktérov prestížneho zápasu vypísaného na 12 kôl získať 6,5 bodu, tento scenár sa však nenaplnil. Za nerozhodného stavu 6:6 preto rozhodli o majstrovi sveta dodatočné tajbrejky v rapid šachu. Dvadsaťsedemročný Carlsen zdolal Caruanu hneď trikrát v zrýchlenej hre, súperi mali na svoje ťahy po 25 minútach.

Carlsen potvrdil, že mu hra v časovej tiesni nerobí problémy. Prvú partiu doviedol s bielymi figúrkami k víťazstvu po 55 ťahoch, v druhej urobil Caruana v 26. ťahu hrubú chybu a o tri ťahy neskôr kapituloval. K odvráteniu celkovej prehry potom potreboval dvakrát vyhrať, ale neuspel ani do tretice. Po 51 ťahoch si Carlsen definitívne zabezpečil zotrvanie na šachovom tróne najmenej na najbližšie dva roky.

"Som skutočne šťastný. Nemôžem povedať, že to dnes bolo jednoduché. Ale veľmi skoro sa to začalo vyvíjať v môj prospech. Cítim, že som odviedol dobrú prácu," povedal Carlsen pre britské médiá. Súperovi zložil poklonu. "Bol to určite najťažší vyzývateľ. Uplynulé týždne to ukázali," dodal. Caruana netajil sklamanie. "Dnes som prakticky nemal šancu," priznal.

Nórsky šachový velikán kraľuje svetovému dianiu za 64 políčkami nepretržite od roku 2013. Dosiahol štvrtý titul v sérii, predtým v rokoch 2013 a 2014 zdolal Inda Višvanathana Ananda, pred dvoma rokmi bol nad sily Rusa Sergeja Karjakina. Caruana si zaistil právo vyzvať Carlsena vďaka prvenstvu na Turnaji kandidátov v Berlíne.
      
šach - zápas o titul majstra sveta (Londýn):
Magnus Carlsen (Nór.) - Fabiano Caruana (USA)
po 12. kole: 6:6
tajbrejky v rapide: 3:0
/Magnus Carlsen obhájil titul/


Tagy: šach Magnus Carlsen Fabiano Caruan

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Matt Dunham

DISKUSIA