Príprava na kvalifikáciu v plnom prúde: Slováci po dráme zdolali Holanďanov

Dominik Krok zo Slovenska (druhý zľava) strieľa na bránu
Dominik Krok zo Slovenska (druhý zľava) strieľa na bránu

ŠAĽA - Slovenskí hádzanárski reprezentanti zvíťazili v prvom z trojice medzištátnych prípravných stretnutí v Šali, keď si vo štvrtok poradili s Holanďanmi dvojgólovým rozdielom 29:27 (15:13). Streleckými oporami tímu SR boli krídelníci Martin Straňovský (8/1), Tomáš Urban (7/3) a spojka Lukáš Urban (6), ktorí sa postarali viac ako o dve tretiny gólov v holandskej sieti.

Zverenci trénera Heineho Ernsta Jensena pripravujúci sa na pokračovanie kvalifikácie o postup na ME 2020 majú pred sebou v rámci tejto reprezentačnej akcie ešte dva zápasy. V sobotu 12. 1. si v šalianskej Mestskej športovej hale od 20.30 h zmerajú sily s Rumunmi a v nedeľu 13. 1. ich od 14.00 h čaká s týmto súperom odveta.

Slovensko - Holandsko 29:27 (15:13)
Zostava a góly SR: Žernovič, M. Shejbal - D. Kalafut, Rešovský, Petro 1, M. Volentics 2, T. Urban 7/3, M. Straňovský 8/1, P. Hruščák 1, M. Mikita 2, Ľ. Ďuriš, Kancel, L. Urban 6, D. Krok 2
pok. hody: 4/4 - 3/3, vylúčení: 3 - 4, ČK: 42. D. Kalafut (SR) za faul, rozhodovali: B. Mandák a M. Rudinský (obaja SR), 600 divákov

Väčšinu prvého polčasu boli vo vedení Holanďania, ale maximálne len o jeden gól. Skóre duelu otvoril z pokutového hodu síce T. Urban, ale potom museli Slováci doťahovať mierny náskok súpera, o čo sa starali najmä krídelníci (T. Urban a M. Straňovský dali prvých sedem gólov SR). V 21. min sa slovenského družstvo dostalo opäť do vedenia, keď na konci úspešnej kontry bol Volentics (10:9). Vzápätí mohol Petro v tutovke zvýšiť na dvojgólový rozdiel, ale nastrelil len brankára a Holanďania odpovedali dvoma gólmi.

Záver I. polčasu patril slovenský hráčom, skóre na ich stranu naklonil v 28. min L. Urban (13:12) a Volentics s Krokom sa potom postarali o konečnú podobu polčasového výsledku (15:13). V úvodnej časti sa viackrát predviedli úspešnými zákrokmi obaja brankári, slovenskú obranu trápil holandský pivot, ktorého nevedeli ubrániť.

Slováci hneď po zmene strán prišli o náskok (15:15), ale v ďalších minútach vyhrávali najmä vďaka L. Urbanovi a jeho gólom. Na začiatku 42. min predviedli hráči v bielych dresoch ukážkovú kontru, na ktorej konci bol M. Straňovský a znamenala dovtedy najvýraznejšie vedenie 21:18. O sľubné vedenie však rýchlo prišli a pred záverečnou štvrťhodinou sa začínalo za nerozhodného stavu 21:21. Jensenov tím opäť odskočil dvoma rýchlymi gólmi na 23:21, ale na začiatku poslednej desaťminútovky bolo opäť vyrovnané. Potom L. Urban a Petro počas presilovej hry znovu naklonili skóre na slovenskú stranu (26:24) a v záverečnej päťminútovke si tím SR už nenechal ujsť víťazstvo (29:27).

Radoslav Antl (asistent trénera SR): "V prvom polčase bolo vidieť, že Holanďania majú v tomto roku za sebou už tri zápasy, pôsobili zohratejším dojmom. Po zmene strán však už len oni museli doťahovať náš náskok. Duel sme v náš prospech zlomili zlepšenou obranou, ku ktorej sa svojim zákrokmi pridal aj brankár Shejbal, vďaka čomu sme mohli potiahnuť prvú i druhú vlnu, z ktorej sme dávali góly. Sme radi, že to dopadlo pre nás víťazne, lebo Holanďania sú kvalitný súper. Chlapci hrali s nasadením, bojovali a zaslúžia si za výkon pochvalu."


Tagy: Holandsko Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Martin Havran

DISKUSIA