VIDEO+FOTO Mladá vychádzajúca hviezda šokovala celé Česko: Nádherné! Stále neviem, či je to pravda

Češka Markéta Davidová sa stala nečakanou víťazkou
Češka Markéta Davidová sa stala nečakanou víťazkou

ANTERSELVA - Česká biatlonistka Markéta Davidová (22) senzačne vyhrala preteky Svetového pohára v šprinte na 7,5 km v Anterselve a slávi premiérový triumf v seriáli. Vďaka bezchybnej streľbe zvíťazila o dve sekundy pred druhou Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou, tretia bola o ďalšie dve sekundy Nórka Marte Olsbuová Röiselandová.

Davidová vybehla na trať s číslom päť a pri oboch streľbách si ustrážila všetky rany. V poslednom okruhu jej dochádzali sily, napriek tomu mala v cieli jasne najrýchlejší čas. Po druhej streľbe sa pred ňu dostala Nemka Laura Dahlmeierová, ktorá na trať vyrazila ako posledná. V dramatickom závere ale sedemnásobná majsterka sveta vedenie neudržala a nakoniec došla až štvrtá.

"To je nádherné. Stále neviem, či je to pravda. To zistím, až sa ráno prebudím," smiala sa česká vychádzajúca hviezda na tlačovej konferencii. "Som naozaj nadšená zo streľby, aj keď som bola pomalšia, ale to som vždy. Bolo to naozaj dlhé čakanie. Moje posledné kolo nebolo najrýchlejšie a myslela som si, že ma Laura porazí," doplnila Davidová.

"Vedeli sme, že jej to tu bude vyhovovať, že by mohla zájsť skvelý výsledok. Ale toto sme nečakali. Predviedla skvelý bežecký výkon," povedal asistent trénera žien Jiří Holubec v Českej televízii. "Na trati som išla, čo to šlo, ale nebol to môj najlepší bežecký závod. V závere mi došli sily. Skoro som nevidela a som rada, že som došla," povedala Davidová, ktorá mala siedmy bežecký čas.

Najlepším výsledkom dvadsaťdvaročnej Davidovej bolo až doteraz tretie miesto z decembrového vytrvalostného závodu v Pokljuke. Dnešným triumfom napodobnila českú víťazku SP Jiřinu Pelcovú-Adamičkovú, Kateřinu Holubcovú, Gabrielu Koukalovú a Veroniku Vítkovú.

Naposledy slávila víťazstvo predvlani vo februári Koukalová, ktorá ovládla šprint na majstrovstvách sveta v Hochfilzene a pripísala si 17. prvenstvo v pretekoch SP. Pre český a československý biatlon to bolo jubilejné 40. víťazstvo. Davidová rozšírila počet českých reprezentantov, ktorí dokázali vyhrať individuálnu preteky SP, na desať.

V tejto sezóne dosiahla z českých biatlonistov v individuálnych pretekoch na stupne víťazov iba Davidová. Zostávajúcim štyrom Češkách sa dnes v talianskom zimnom stredisku príliš nedarilo. Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková skončili v piatej desiatke, šancu na vylepšenie výsledku budú mať v sobotňajšej stíhačke. Do nej sa nedostala Jessica Jislová, ktorá obsadila až 89. miesto.


Tagy: Kaisa Mäkäräinenová Markéta Davidová Marte Olsbuová Röiselandová

Zdroj:
ČTK
Foto:
TASR/AP - Andrea Solero; Video: IBU

DISKUSIA