Sagan skončil v časovke medzi najlepšími: VIDEO preteky v Argentíne majú nového lídra

Peter Sagan
Peter Sagan

POCITO - Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na siedmom mieste v utorkovej tretej etape pretekov Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne, ktorou bola individuálna časovka na 12 km so štartom aj cieľom v Pocite.

Zvíťazil v nej Francúz Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick Step), ktorý dosiahol čas 13:41 min a stal sa novým lídrom pretekov. O 12 sekúnd zaostal na druhej priečke Talian Valerio Conti (UAE-Team Emirates) a rovnaké manko 12 sekúnd nabral aj belgický čerstvo 19-ročný talent Remco Evenepoel (Deceuninck - Quick Step) na treťom mieste. Teplota sa počas časovky vyšplhala až k 38 °C, fúkal aj vietor s rýchlosťou 22 km/h.

Krátka časovka sa jazdila takmer na úplnej rovine spôsobom tam a naspať. V polovici po šiestich kilometroch sa cyklisti otočili a po tej istej trase sa vrátili do priestoru štartu, ktorý bol zároveň cieľ. Sagan bol na medzičasoch piaty a šiesty a napokon ho v cieli prekonali aj už spomenutý neskorší víťaz Alaphilippe o 26 sekúnd a tiež Kolumbijčan Fernando Gaviria, ktorí štartovali za ním. V celkovom poradí 29-ročný slovenský cyklista klesol zo štvrtého na siedme miesto. Za lídrom Alaphilippom zaostáva o 32 sekúnd. Pred náročnými horskými etapami si Alaphilippe vybudoval náskok 18 sekúnd pred Gaviriom a 22 sekúnd pred Contim. Ďalší dvaja slovenskí cyklisti Erik Baška (Bora-Hansgrohe) a Matúš Štoček (Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze) obsadili v časovke štyridsiate ôsme, resp. sedemdesiate tretie miesto. Celkovo je Štoček sedemdsiaty (+3:54 min) a Baška stopiaty (+6:51).

"Myslím si, že to bol dobrý deň pre BORA-hansgrohe s dvoma výsledkami v najlepšej desiatke. Felix Grossschartner bol excelentný, skončil iba 16 sekúnd za víťazom. A s najlepšími bol vo výsledkoch aj Peter Sagan napriek tomu, že nie je špecialista na časovky. Felix je teraz celkovo piaty, ale pred nami sú dve náročné horské etapy, takže musíme zostať obozretní," uviedol športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Ján Valach na portáli tohto nemeckého družstva.

Preteky Vuelta a San Juan Internacional majú 7 etáp, voľný deň príde na rad po štyroch odjazdených dňoch vo štvrtok 31. januára. Najmä dve etapy budú dôležité pre naháňanie sekúnd do celkovej klasifikácie. Patrí sem aktuálne skončená krátka časovka na 12 km so štartom aj cieľom v Pocite a tiež kráľovská 5. etapa zo San Martín do Alto Colorado (169,5 km) so štyrmi horskými prémiami a záverečným 18,9 km dlhým stúpaním na Alto Colorado do výšky 2624 m. Preteky nemajú status WorldTour (iba 2.1), ale zato sa môžu pochváliť skvelým šprintérskym obsadením. Slovák Peter Sagan, Brit Mark Cavendish, Kolumbijčan Fernando Gaviria či Argentínčan Maximiliano Richeze sú ťahákmi pre fanúšikov v rýchlych dojazdoch etáp, Kolumbijčan Nairo Quintana a Francúz Julian Alaphilippe by mali bojovať o celkové víťazstvo.

Cyklistické preteky Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne:

3. etapa (individuálna časovka Pocito - Pocito, 12 km): 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck - Quick Step 13:41 min, 2. Valerio Conti (Tal.) UAE-Team Emirates +12 s, 3. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck - Quick Step +12, 4. Felix Grossschartner (Rak.) Bora-Hansgrohe +16, 5. Winner Anacona (Kol.) Movistar +16, 6. Fernando Gaviria (Kol.) UAE-Team Emirates +21, 7. Peter Sagan Bora-Hansgrohe +26,... 48. Erik Baška Bora-Hansgrohe +1:30 min,...73. Matúš Štoček (všetci SR) Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze +1:55.

Poradie po 3. etape: 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck - Quick Step 7:15:16 h, 2. Fernando Gaviria (Kol.) UAE-Team Emirates +18 s, 3. Valerio Conti (Tal.) UAE-Team Emirates +22, 4. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck - Quick Step +22, 5. Felix Grossschartner (Rak.) Bora-Hansgrohe +26, 6. 6. Winner Anacona (Kol.) Movistar +26, 7. Peter Sagan Bora-Hansgrohe +32,... 70. Matúš Štoček Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze +3:54 min,... 105. Erik Baška Bora-Hansgrohe (všetci SR) +6:51.

Mladí jazdci do 23 rokov: 1. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck - Quick Step 7:15:38 h, 2. Gino Mäder (Švaj.) Dimension Data +35 s, 3. Sebastian Alexander Castaňo (Kol.) Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze +1:23 min,... 11. Matúš Štoček (SR) Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze +1:49 min.

Vuelta a San Juan Internacional 2019 - program ďalších etáp:
streda 30.1.: 4. etapa: San José de Jáchal-Valle Fértl - Villa San Agustín, 185,8 km
štvrtok 31.1.: voľný deň
piatok 1. 2.: 5. etapa: San Martín - Alto Colorado (169,5 km)
sobota 2.2.: 6. etapa: Autódromo El Villicúm - Autódromo El Villicúm, 153,5 km
nedeľa 3.2.: 7. etapa: San Juan - San Juan, 141,3 km


Tagy: Peter Sagan časovka Vuelta a San Juan Internacional

Zdroj:
SITA
Foto:
Bettiniphoto.net; Video: Twitter

DISKUSIA