Petra Vlhová pred vrcholom sezóny: Na majstrovstvách sveta sa berie len medaila!

Petra Vlhová ovládla slalom vo Flachau
Petra Vlhová ovládla slalom vo Flachau

AARE - Pretekári z rekordného počtu 77 krajín sa zúčastnia na 45. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach, ktorých dejiskom bude v dňoch 4. - 17. februára švédske Aare. Na severe Európy rovnako ako pred dvoma rokmi vo švajčiarskom St. Moritzi rozdajú 11 medailových kompletov. Popri piatich tradičných disciplínach mužského a ženského programu sa bude o cenné kovy bojovať aj v súťaži družstiev. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) už skôr informovala, že alpská kombinácia, čiže preteky univerzálov pozostávajúce zo zjazdu a slalomového kola, sa na svetovom šampionáte bude konať poslednýkrát.

Hirscher o prekonanie Sailera, Shiffrinová o štvrté slalomové zlato v sérii

Najväčšie hviezdy nadchádzajúceho šampionátu budú tancovať medzi slalomovými a obrákovými bránkami. Marcel Hirscher a Mikaela Shiffrinová sa už počtom svojich víťazstiev vo Svetovom pohári blížia k absolútnym rekordom zjazdárskej histórie. A to má Hirscher tesne pred tridsiatkou a Shiffrinová v marci oslávi iba 24. narodeniny. Rakúsky fenomén Hirscher bude v Aare obhajovať tituly v slalome aj obrovskom slalome. Ak a mu podarí opäť zvíťaziť, v historickom rebríčku sa môžu vyštverať na absolútny vrchol. Doteraz najúspešnejším lyžiarom histórie MS je so 7 zlatými medailami Rakúšan Toni Sailer, Hirscher ich má už teraz šesť rovnako ako Francúz Jean-Claude Killy. Pre objektívnosť treba dodať, že len štyri Hirscherove "zlaté placky" pochádzajú z individuálnych disciplín, zostávajúce dva sú z tímovej súťaže a tá sa v časoch Sailera, Killyho či Ingemara Stenmarka nejazdila. "Je to super pocit, keď vás označia za legendu. Tieto majstrovstvá sveta mi vyšli. Samozrejme, mal som aj šťastie, ale to k tomu patrí," skonštatoval Hirscher pred dvoma rokmi v St. Moritzi po zisku zlatého double slalom - obrovský slalom.

Shiffrinová má šancu na štvrté slalomové zlato v neprerušenej sérii, čo sa dosiaľ nikomu nepodarilo v celej histórii majstrovstiev sveta datovanej od roku 1931. Američanka sa vydala na svoju zlatú púť len ako 17-ročná v roku 2013 v Schladmingu, pokračovala v Beaver Creeku 2015 a St Moritzi 2017. Tri zlaté v slalome na MS v jednej sérii v dávnej minulosti získala aj Nemka Christl Cranzová ešte v rokoch 1937 - 1939. S dovedna 12 zlatými v súčte všetkých disciplín je aj absolútnou rekordérkou histórie. Shiffrinová je už teraz v slalome úspešnejšia ako dvojnásobné svetové šampiónky v najtočivejšej disciplíne Chorvátka Janica Kosteličová, Švajčiarka Erika Hessová či Hanni Wenzelová z Lichtenštajnska. "Limity neexistujú, len neustála túžba zlepšovať sa," znie jedna z obľúbených fráz 56-násobnej víťazky pretekov Svetového pohára Shiffrinovej.

Aké budú rozlúčky velikánov Vonnovej a Svindala?

Ona má 34 rokov, on 36 a obaja v zbierke dovedna 15 medailí z majstrovstiev sveta. Šampionát v Aare prinesie aj dve emotívne rozlúčky s kariérou v podaní veľkých osobností svetových zjazdoviek Lindsey Vonnovej a Aksela Lunda Svindala. Američanka dosiaľ nazbierala 7 medailí zo svetových šampionátov (2-3-2) a jej aktuálny zdravotná stav nenasvedčuje tomu, že by mala ešte pridať čosi navyše. Nedávno v talianskej Cortine vzhľadom na pretrvávajúce bolesti v operovanom kolene premýšľala o okamžitom konci, napokon sa rozhodla, že zbohom dá až v Aare. "Boli to náročné dva týždne rozhodovania. Napokon som sa zmierila s tým, že už nedokážem pokračovať vo svojej kariére," uviedla na svojom instagrame víťazka rekordného počtu 82 podujatí v rámci Svetového pohára.

Päťnásobný majster sveta a úradujúci olympijský víťaz v zjazde Svindal má pred sebou ešte jeden veľký cieľ, chce uspieť v Aare. Pre bolesti v kolene vynechal nedávne slávne preteky SP v Kitzbüheli a všetky sily vrhol do prípravy na MS. "Zo všetkého najdôležitejšie je pre mňa postaviť sa na štart v Aare so šancou na víťazstvo. Tomuto cieľu musím podriadiť všetko. Preto musím aj trochu taktizovať," uviedol na vysvetlenie dvojnásobný celkový víťaz SP.

Nadviaže Vlhová na tímovú medailu spred dvoch rokov?

St. Moritz 2017 priniesol pre Slovensko historickú medailu v ére samostatnosti. Mala strieborný odlesk a zrodila sa celkom nečakane v tímovej súťaži. Slováci v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat zo štyroch súperov našli premožiteľov až vo finále, keď ich Francúzi zdolali pri vyrovnanom skóre 2:2 iba o 8 stotín sekundy v redukovanom súčte najlepších jázd rýchlejších mužov a žien. Hoci najmä Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová mali medailové ambície aj v slalome, ďalšiu medailu už slovenské reprezentantky nepridali. Po dvoch rokoch bude svetový šampionát už bez Velez-Zuzulovej, ale jej skvelá nasledovníčka Vlhová bude mať opäť medailové ambície a to minimálne vo dvoch súťažiach - slalome a obrovskom slalome. Tieto ambície sú podporené výsledkami v aktuálnej sezóne Svetového pohára, v ktorom už 23-ročná Liptáčka vybojovala štyri víťazstvá a šesť druhých miest. "Budem sa snažiť skoncentrovať a ísť naplno. Čo z toho bude, uvidíme. Z minulosti som sa už, dúfam, poučila. Nechávam to na ten daný deň. Na majstrovstvách sveta sa nezbierajú body, berie sa len medaila," uviedla Petra Vlhová. Zverenka talianskeho trénera Livia Magoniho potvrdila, že v Aare sa predstaví v troch disciplínach - alpskej kombinácii, slalome a obrovskom slalome. "Vynechám tímovú súťaž, super G aj zjazd," spresnila.

Okrem líderky Vlhovej figuruje v slovenskej výprave ďalších osem pretekárov. K ženskému duu Soňa Moravčíková a Petra Hromcová sa pridá poltucet mužov: Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat, Matej Prieložný, Martin Bendik a Martin Hyška. Nominácia vzišla na základe súťažného poriadku Športového odvetvia alpských disciplín Slovenskej lyžiarskej asociácie. "Nechcem byť prorokom, ale asi každý z nás verí v minimálne jednu medailu. A verím, že motyka bude tentoraz poriadne strieľať," zaželal si šéf odvetvia alpských disciplín a viceprezident SLA Ján Garaj.

Súťažný program 45. majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní v Aare (5.- 17. 2. 2019):
utorok 5. februára: super G žien (12.30 h SEČ)
streda 6. februára: super G mužov (12.30)
piatok 8. februára: alpská kombinácia žien (zjazd - 11.00, slalomové kolo - 16.15)
sobota 9. februára: zjazd mužov (12.30)
nedeľa 10. februára: zjazd žien (12.30)
pondelok 11. februára: alpská kombinácia mužov (zjazd - 11.00, slalomové kolo - 14.30)
utorok 12. februára: tímová súťaž (16.00)
štvrtok 14. februára: obrovský slalom žien (1. kolo - 14.15, 2. kolo - 17.45)
piatok 15. februára: obrovský slalom mužov (1. kolo - 14.15, 2. kolo - 17.45)
sobota 16. februára: slalom žien (1. kolo - 11.00, 2. kolo - 14.30)
nedeľa 17. februára: slalom mužov (1. kolo - 11.00, 2. kolo - 14.30)

Obhajcovia titulov zo St. Moritzu 2017:
zjazd: Ilka Štuhecová (Slovin.) a Beat Feuz (Schweiz)
super-G: Nicole Schmidhoferová (Rak.) a Erik Guay (Kan.)*
slalom: Mikaela Shiffrinová (USA) a Marcel Hirscher (Rak.)
obrovský slalom: Tessa Worleyová (Fr.) a Marcel Hirscher (Rak.)
alpská kombinácia: Wendy Holdenerová (Švaj.) a Luca Ärni (Švaj.)
tímová súťaž: Francúzsko (Tessa Worleyová, Nastasia Noensová, Adeline Baudová-Mugnierová, Alexis Pinturault, Mathieu Faivre)
*Erik Guay (Kan.) v roku 2018 ukončil kariéru a nebude obhajovať zlatú medailu


Tagy: Lindsey Vonnová Marcel Hirscher Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Aksel-Lund Svindal

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Giovanni Auletta

DISKUSIA