Bývalý slovenský reprezentant sa vydal na trénerskú dráhu: Salzburg som si zamiloval

Dušan Švento
Dušan Švento

SALZBURG - Bývalý slovenský futbalový reprezentant Dušan Švento sa vydal na trénerskú dráhu. Vo svojom niekdajšom pôsobisku, rakúskom klube Red Bull Salzburg, sa bude venovať talentovanej mládeži. Tridsaťtriročný Ružomberčan oficiálne ukončil kariéru minulý rok, skúsenosti z nej bude teraz odovzdávať pri tíme "mladých býkov" do 12 rokov.

"Po ukončení kariéry som sa snažil tráviť čas s rodinou a riešil súkromné záležitosti. Veľa som cestoval, bol som na dovolenke, pokúšal som sa vyčistiť si hlavu a venoval sa malému synovi. Taktiež sme mali svadbu a neďaleko odtiaľ sme si kúpili dom," uviedol Švento pre oficiálny web Red Bullu Salzburg. Rýchlonohý ľavák hrával za tento západorakúsky klub v rokoch 2009-2014. Odohral zaň dovedna 183 súťažných zápasov, v ktorých zaznamenal 22 presných zásahov a 33 gólových prihrávok. Švento priznal, že nebola až taká náhoda, že po odchode do futbalového dôchodku opäť zakotvil v Salzburgu. "Aj moja manželka odtiaľ pochádza, takže niekde v mojej hlave som vždy akosi tušil, že keď už nebudem hrávať, usadíme sa tu natrvalo. Mohli sme si vybrať aj Prahu, kde som pôsobil v Slavii, ale mesto Salzburg som si zamiloval a naše rozhodnutie bolo preto omnoho ľahšie," doplnil účastník ME 2016 vo Francúzsku.

Švento prezradil, že trénerská dráha uňho zvíťazila iba prednedávnom. "Rozhodnutie stať sa trénerom je dosť čerstvé. Po skončení kariéry som si chcel chvíľu od futbalu držať odstup, ale bolo to ťažké, pretože všade stretávate známych a tento šport mám rád. Vedel som akurát to, že už nechcem ďalej hrať, aj keď som na to mal príležitosti v Austrálii alebo Amerike. Mojím cieľom však bolo do dvoch-troch rokov začať s niečím novým. Práca trénera je pre mňa zaujímavá. Môžem sa veľa naučiť a okúsiť futbal aj z tej druhej strany," poznamenal niekdajší hráč 1. FC Kolín nad Rýnom či Slavie Praha.

Dobre si tiež uvedomuje, že práca s mládežou má iné špecifiká ako trebárs trénovanie seniorského mužstva. "´Dospelácky´ futbal už poznám, ale juniorský je niečo úplne iné. Na jednej strane je to veľmi individuálna práca, na druhej strane musíte byť nielen tréner, alebo aj psychológ. Pre mňa osobne je veľmi dôležité, aby som s deťmi dobre vychádzal. Veľmi sa teším na túto novú výzvu," zakončil Dušan Švento.


Tagy: Red Bull Salzburg Dušan Švento

Zdroj:
SITA
Foto:
redbullsalzburg.at

DISKUSIA