VIDEO Obrovská radosť v susednom Česku: Legendárna Sáblíková opäť prepisovala históriu!

Martina Sáblíková a jej víťazné oslavy na pódiu
Martina Sáblíková a jej víťazné oslavy na pódiu

INZELL - Česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková vyhrala na Majstrovstvách sveta v Inzeli aj preteky na 5000 metrov a po piatykrát na jedných majstrovstvách sveta ovládla obe najdlhšie trate.

Dnes Sáblíková odplatila druhej Holanďanke Esmee Visserovej porážku z minuloročnej olympiády v Pjongčangu a na päťke získala desiaty titul na MS za sebou. Spoločne s viacbojom rozšírila svoju zbierku titulov na 19, čím v absolútnom poradí vyrovnala rekordmanku Gundu Niemannovú Stirnemannovú z Nemecka.

31-ročná Sáblíková, ktorá začala v poslednom záťahu, prišla k zlatu časom 6:44,854 a dosiahla druhý najlepší výkon histórie. Za vlastným svetovým rekordom z roku 2011 z vysoko položených dráh v Salt Lake City zaostala o necelé 2,5 sekundy.

Visserovej nestačil k titulu ani nový rekord dráhy, ktorým sa na chvíľu zbavila Sáblíkovej. Tá mala dlhý čas takmer rovnaký medzičas ako Holanďanka, ale v posledných dvoch kolách dokázala ešte zrýchliť a zvíťazila s náskokom 1,28 sekundy. Tretia skončila o viac ako štyri sekundy Ruska Natalia Voroninová.

Zverenkyňa trénera Petra Nováka slávila zlatý double na MS v rokoch 2007, 2012, 2015 a 2016 na OH 2010 vo Vancouveri. Dnešným 15. titulom si upevnila pozíciu najlepších rýchlostných skokov historických šampionátov na jednotlivých tratiach, okrem toho má ešte štyri strieborné. Na druhom mieste je Holanďanka Ireen Wüstová a Nemka Anni Friesingerová s 12 zlatými.


Tagy: Martina Sáblíková

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Matthias Schrader; Video: Youtube

DISKUSIA