Slováci s dobrým umiestnením aj bez top zostavy: Nikto to nečakal, môžeme byť spokojní

Slovenský tím v zložení Adam Žampa, Matej Falat, Soňa Moravčíková a Petra Hromcová
Slovenský tím v zložení Adam Žampa, Matej Falat, Soňa Moravčíková a Petra Hromcová

AARE - Reprezentanti Švajčiarska v zjazdovom lyžovaní sa po prvý raz v histórii stali majstrami sveta v tímovej súťaži. Slovenskí reprezentanti v oklieštenom zložení bez Petry Vlhovej obsadili spoločné 5. miesto.

Slováci sa v konkurencii 16 tímov predrali do štvrťfinále, keď Slovincov zdolali za stavu 2:2 na jazdy lepším súčtom časov najlepšieho muža a ženy, resp. tým, že ani jeden zo slovinských mužov nedokončil svoju jazdu. Vo štvrťfinále už Slováci nestačili na favorizovaných Rakúšanov a prehrali 0:4. Rakúski lyžiari podľa predpokladov ovládli všetky štyri jazdy. Zo Slovákov najviac držal krok Adam Žampa, ktorý už za rozhodnutého stavu 0:3 prehral s Marcom Schwarzom iba o 25 stotín sekundy.

"Je to super výsledok na to, že nemáme toptím. Možno sme aj boli trochu favoriti proti Slovincom, lebo oni tiež nemali najsilnejších pretekárov k dispozícii. Rakúšania sú lepší, ale neboli sme na tom až tak zle. Naše súboje boli tesné, môžeme byť spokojní," zhodnotil Matej Falat. "Jazdilo sa mi dobre, ale bolo to ťažké. Najmä preto, že nemám skúsenosti s týmto typom súťaže. Bol zážitok pre mňa jazdiť proti favorizovanej Rakúšanke aj to, že sme postúpili do štvrťfinále," skonštatovala Petra Hromcová, Svoje postrehy pridal aj najskúsenejší člen slovenského tímu Adam Žampa: "Som veľmi rád, že sme postúpili cez 1. kolo. Nikto to nečakal a spoločne sme to dokázali. Piate miesto nie je medaila, ale je to úspech pre celé Slovensko." Vedúci slovenskej výpravy v Aare Marek Didek rád podotkol: "Málokto tomu veril, že prejdeme cez Slovincov. Hovoril som si však, že ak chlapi dostanú svojich súperov pod tlak, stať sa môže všeličo. A to sa aj stalo, ich súperi vypadli... Piate miesto je úspech, všetci v tíme sa s tým dobre popasovali. Najmä dievčatá, ktoré veľmi nemajú najazdené takéto paralelné slalomy."

Predtým slovenskí lyžiari vyradili Slovincov. Ich osemfinálový súboj sa skončil remízou 2:2 na jazdy, ale Slováci postúpili vďaka tomu, že ich súperom nedošiel do cieľa ani jeden z dvoch mužských zástupcov. Slovenské ženy Soňa Moravčíková aj Petra Hromcová nestačili na svoje súperky Marušu Ferkovú, resp. Anu Bucikovú. Matejovi Falatovi a Adamovi Žampovi stačilo dôjsť do cieľa, keďže ich súperi Tijan Marovt a Jakob Špik svoje jazdy nedokončili.

Jazdilo sa na trati dlhej 478 m a s prevýšením 82 m. Systém tímovej súťaže sa oproti minulosti nezmenil. Pretekári sa predstavili v štyroch paralelných jazdách po dvaja muži a dve ženy proti sebe a to vyraďovacím systémom od osemfinále až po finále.


Tagy: Slovensko Adam Žampa Matej Falat Soňa Moravčíková

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook - Slovenská lyžiarska asociácia - Slovak Ski Association

DISKUSIA