Dortmund s tvrdou lekciou, Pochettino všetkých chválil: Moji hráči sú hrdinovia!

Radosť hráčov TottenhamuRadosť hráčov Tottenhamu Zdroj: SITA/AP

LONDÝN - Futbalisti Borussie Dortmund museli v stredu vo Wembley prehltnúť horkú pilulku. S domácim tímom Tottenham Hotspur prehrali v prvom zápase osemfinále Ligy majstrov 2018/2019 až nečakane hladko 0:3 a sú blízko k vypadnutiu zo súťaže. Naopak, "kohúti" sú po fantastickom výkone v druhom polčase blízko k prvej účasti vo štvrťfinálovej fáze európskej pohárovej súťaže od sezóny 2010/2011. Papierové prognózy, podľa ktorých mali futbaloví fanúšikovia očakávať vyrovnaný duel, sa nenaplnili, aj keď po prvom polčase ešte svietil na ukazovateli skóre bezgólový stav.

Diváci na štadióne v úvodnej štyridsaťpäťminútovke nevideli žiadnu väčšiu gólovú príležitosť. Po zmene strán však "Spurs" vyťažili otvárací gól v 47. min hneď z prvej strely na bránku. Presadil sa Kórejčan Son Heung-min, pre ktorého to bol deviaty gól z jedenástich vzájomných zápasov proti Dortmundu. Niekdajší hráč nemeckého Bayeru Leverkusen bol pritom do prestávky podľa špecializovaného webu whoscored.com ohodnotený ako najhorší z "kohútov". Všetko však zmenil gólom po fantastickom centri z ľavej strany od Belgičana Jana Vertonghena, ktorý sám skóroval v 83. min a vyslúžil si status hviezdy zápasu. "Po technickej stránke je neuveriteľný. Dokáže hrať na každej pozícii a jeho prihrávka bola neskutočná. Až ma mrzí, že po strelení gólu som sa nerozbehol k nemu, ale na druhú stranu," skonštatoval po zápase Kórejčan pre oficiálny web Európskej futbalovej únie (UEFA).

V podobnej situácii sa pri presnom zásahu na 2:0 ocitol aj Vertonghen. Ten dostal do bezprostrednej blízkosti bránky dokonalý pas od Serga Auriera. Počas pôsobenia v Tottenhamue sa mu v jednom zápase podarilo skórovať a prihrať na gól iba druhýkrát. "Boli sme dosť sebavedomí na to, aby sme pokračovali v dobrom výkone a dali aj druhý a tretí gól. Serge mi poslal krásnu prihrávku a stačilo mi iba nastrčiť nohu," zhodnotil 31-ročný belgický zadák.

Mauricio Pochettino Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP

Výbornú prácu svojich zverencov ocenil aj kouč Mauricio Pochettino. Napriek absencii hviezd ako Harry Kane či Dele Alli dokázal tím z Londýna uštedriť "žlto-čiernym" tvrdú lekciu, ktorú hlavičkou na 3:0 v 86. min vyšperkoval Fernando Llorente. Na trávnik sa pritom dostal iba dve minúty predtým. "Spočiatku sme sa trápili a nehrali sme tak, ako sme si zaumienili. Druhý polčas bol však iný a po góle na 1:0 sme získali mnoho sebavedomia. Bol to úžasný výkon a všetci hráči si zaslúžia pochvalu, sú to hrdinovia. Konečný výsledok je fantastický, avšak aj do odvety musíme ísť s cieľom vyhrať," povedal pre uefa.com argentínsky lodivod.

V inej situácii sa nachádza zdolaný Dortmund, ktorému v kádri chýbali Marco Reus či Paco Álcacer. Prvýkrát v histórii súťaže nemecký klub inkasoval tri góly v druhom polčase. Zároveň sa mu nepodarilo skórovať napriek tomu, že do priestoru bránky súpera vyslal rovnaké množstvo striel (6) ako protivník. Šanca na postup BVB však pri pohľade do minulosti nie je definitívne stratená. V osemfinále Európskej ligy 2015/2016 Borussia doma zvíťazila 3:0 práve nad "kohútmi", išlo však o úvodný duel dvojzápasovej konfrontácie. "Prvý gól sme Tottenhamu priam darovali. Stratili sme loptu a presne toto súper chcel. V každej sezóne sa vyskytne fáza, kde veci nevychádzajú tak, ako chcete. Teraz takú prežívame a musíme si to zanalyzovať a zapracovať na odstránení chýb," povedal po zápase tréner Dortmundu Lucien Favre. Odvetný zápas medzi Dortmundom a Tottenhamom je na programe v utorok 5. marca.

Tréner Borussie Lucien Favre Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant

Viac o téme: Borussia Dortmund Tottenham Hotspur Mauricio Pochettino Lucien Favre