Famózna Shiffrinová sa raduje z malého glóbusu: K úspechu jej stačilo aj štvrté miesto

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pózuje s malým glóbusom po finálovom super-G Svetového pohára v andorrskom Soldeu
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pózuje s malým glóbusom po finálovom super-G Svetového pohára v andorrskom Soldeu

SOLDEU - EL TARTER - Americká zjazdárka Mikaela Shiffrinová získala malý krištáľový glóbus za superobrovský slalom. Vo finále Svetového pohára 2018/2019 v andorrskom Soldeu Shiffrinová skončila v super G na štvrtom mieste spoločne so svojou rakúskou súperkou Nicole Schmidhoferovou, a celkovo zvíťazila s náskokom 47 bodov práve pred Schmidhoferovou. Tretia do partie, ktorá mohla zaútočiť na malý glóbus za super G, Tina Weiratherová z Lichtenštajnska, štvrtkové preteky nedokončila.

Víťazkou posledného super G ženskej sezóny sa stala Nemka Viktoria Rebensburgová s náskokom 15 stotín sekundy pred Rakúšankou Tamarou Tipplerovou a 34 stotín pred Taliankou Federicou Brignoneovou. "Už som aj zabudla, ako chutí víťazstvo v super-G. Je to vydarený záver sezóny, ktorú hodnotím ako celkom úspešnú. Mrzí ma akurát to, že som priskoro stratila šancu na zisk glóbusu v obrovskom slalome," uviedla Nemka. Slovensko nemalo zastúpenie. Petra Vlhová dala prednosť tréningu pred víkendovým záverom sezóny v technických disciplínach.

Shiffrinová v tejto sezóne vyhrala troje preteky v super G vo Svetovom pohári a triumf v tejto disciplíne pridala aj na majstrovstvách sveta v Aare. Ziskom malého glóbusu za super G si dala darček k svojim 24. narodeninám, ktoré oslávila v stredu 13.3. Fenomenálna Američanka už má v tejto sezóne isté tri krištáľové glóbusy - okrem toho za super G aj veľký za celkový triumf v SP a tiež malý za sezónne prvenstvo v slalome. V obrovskom slalome jej chýba k celkovému triumfu veľmi málo, keďže pred záverečnými pretekmi v Andorre má pred Petrou Vlhovou náskok 97 bodov.

V histórii nie je veľa pretekárok, ktoré sa môžu pochváliť ziskom krištáľového glóbusu v technickej aj rýchlostnej disciplíne v tej istej sezóne Svetového pohára. Shiffrinová v tejto štatistike po šiestich rokoch nadviazala na Slovinku Tinu Mazeovú, ktorá vtedy v sezóne 2012/2013 vybojovala glóbusy v obrovskom slalome a super G. Celkovo vtedy získala 3 malé krištáľové gule a aj veľký glóbus, v čom sa jej Shiffrinová môže tiež ešte vyrovnať.

"Je to neuveriteľné. Možno som kedysi snívala o glóbuse za super G, ale nečakala som, že to príde tak skoro. Dnešné preteky neboli jednoduché, snažila som sa jazdiť tak, aby som si poistila glóbus. Som šťastná z celkového triumfu v super G, ale ešte krajšie by bolo odchádzať z Andorry so štyrmi glóbusmi," uviedla Mikaela Shiffrinová v prvom interview pre organizátorov finále SP.

Finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní - Soldeu (And.) - výsledky:

Super G žien: 1. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 1:23,91 min, 2. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,15 s, 3. Federica Brignoneová (Tal.) +0,34, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) a Nicole Schmidhoferová (Rak.) - obe +0,44, 6. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,52.

Konečné poradie v hodnotení super G (po 6 pretekoch): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 350 bodov - malý glóbus za super G, 2. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 303, 3. Tina Weiratherová (Licht.) 268, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 257, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 247, 6. Tamara Tipplerová (Rak.) 182.


Tagy: Mikaela Shiffrinová Viktoria Rebensburgová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Alessandro Trovati

DISKUSIA