VIDEO Takto to končí, keď všetci sledujú Sagana: Taktické hry využil prekvapivý víťaz

Julian Alaphilippe ovládol 6. etapu Tirreno-Adriatico
Julian Alaphilippe ovládol 6. etapu Tirreno-Adriatico

JESI - Francúz Julian Alaphilippe z tímu Deceuninck - Quick Step sa stal nečakaným víťazom 6. etapy na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico, zaradených do prestížneho kalendára World Tour. Slovák Peter Sagan jazdiaci vo farbách zoskupenia Bora-Hansgrohe v záverečnom šprinte bojoval o víťazstvo, ale z nevýhodnej pozície to nedotiahol vyššie ako na piate miesto. Sagana predstihli Taliani Davide Cimolai (Israel Cycling Academy) aj Elia Viviani (Deceuninck - Quick Step) a tiež Francúz Clément Venturini (AG2R La Mondiale).

Etapa z Matelice do Jesi merala 195 km a mala spočiatku zvlnený charakter s vrchárskou prémiou Valico di Pietra Rossa, čo bolo 12,3 km dlhé stúpanie s priemerom 3,4%. V úniku dňa bola až sedmička pretekárov Davide Ballerini (Astana), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Gijs van Hoecke (CCC Team), Igor Bojev (Gazprom - Rusvelo), José Joaquín Rojas (Movistar), Dayer Quintana (Neri Sottoli - Selle Italia - KTM) a Benjamin King (Dimension Data). Utvorili si vyše trojminútový náskok, ale 15 km pred cieľom to už bola iba minúta. Z aktívneho prístupu tímu Bora-Hansgrohe sa dalo vytušiť, že budú bojovať o celkový triumf v etape. Jej záver sa odohral na 12,5 km dlhom okruhu, ktorý cyklisti absolvovali trikrát. V záverečných 12 km sa ešte o jeden útok pokúsili dvaja jazdci z úniku Talian Ballerini a Španiel Rojas a ich náskok sa pohyboval približne na úrovni 30 sekúnd. Ich snaha sa definitívne skončila 3,5 km pred cieľom, vtedy pelotón dostihol aj posledného "utečenca" Balleriniho.

Jeden a pol kilometra pred cieľovou čiarou sa P. Sagan zaradil na tretie a potom aj na druhé miesto s jasným zámerom útočiť na víťazstvo. V závere mu však chýbala tímová podpora, zatiaľ čo Deceuninck - Quick Step mal vpredu jasnú prevahu a jeden z pôvodných "rozbiehačov" špurtu Alaphilippe sa napokon nečakane stal víťazom. Jeho favorizovaný kolega Viviani, ktorý útočil spoza Sgana, začal neskoro šprintovať a napokon skončil tretí. Alaphilippe dosiahol už druhé víťazstvo na tohtoročných Pretekoch dvoch morí a celkovo šieste v tejto sezóne.

Brit Adam Yates z tímu Mitchelton-Scott si pohodlne postrážil líderskä pozíciu v celkovom poradí s náskokom 25 sekúnd pred Slovincom Primožom Rogličom (Jumbo-Visma). Na priebežnej tretej priečke je Dán Jakob Fuglsang o 35 sekúnd za Yatesom.

Preteky Tirreno-Adriatico vyvrcholia v utorok 7. etapou, ktorou bude individuálna časovka na 10 km so štartom aj cieľom v meste San Benedetto del Tronto.

6. etapa (Matelica - Jesi, 195 km): 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck - Quick Step 4:42:12 h, 2. Davide Cimolai (Tal.) Israel Cycling Academy, 3. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck - Quick Step, 4. Clément Venturini (Fr.) AG2R La Mondiale, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe - všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Poradie po 6. etape: 1. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 25:15:59 h, 2. Primož Roglič (Slovin.) Jumbo-Visma +25 s, 3. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +35, 4. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +1:55 min, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck - Quick Step +2:24, 6. Wout Poels (Hol.) Sky +2:39,... 107. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +59:04 min.

Bodovacia súťaž: 1. Mirco Maestri (Tal.) Bardiani-CSF 31 bodov, 2. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 27, 3. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck - Quick Step 26,... 8. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 16.


Tagy: Peter Sagan Julian Alaphilippe

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook/Tirreno-Adriatico; Video: Twitter

DISKUSIA