Fedcupový žreb rozhodol: Boj Slovenska o záchranu odštartuje lúčiaca sa jednotka Cibulková

Dominika Cibulková a Matej Lipták
Dominika Cibulková a Matej Lipták

BRATISLAVA - Jednotka domácich Dominika Cibulková a dvojka singlovej zostavy hostiek Carolina Meligeni Alvesová nastúpia v sobotu o 13.00 h SELČ v Bratislave na prvú z dvoch dvojhier úvodného dňa víkendového play-off stretnutia Slovensko - Brazília o zotrvanie v II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien. Po nich sa na antuke v AXA Arena NTC predstavia dvojka nominácie SR Viktória Kužmová a jednotka hostiek na dvojhry Beatriz Haddadová-Maiová. Stanovil to piatkový žreb.

"Myslím si, že nominácie boli očakávané. Poradie zápasov nie je podľa mňa dôležité, hlavné je zvíťaziť," uviedol na piatkovej tlačovej konferencii kapitán SR Matej Lipták a dodal: "Rebríčkové postavenie súperiek by mohlo napovedať, že sme favoriti. Vo Fed Cupe je však dôležité, aký výkon podajú hráčky počas stretnutia."

K sobotňajším duelom sa vyjadrili aj obe slovenské singlisti. "Počas prípravy som sa zameriavala na svoju hru. Kapitán ma zmapované všetky súperky a verím, že budem dobre pripravená. Chcela by som získať oba body vo dvojhrách a prispieť tak k nášmu víťazstvu," povedala Cibulková. "Svoju súperku poznám z turnajov, keďže máme podobný kalendár. Bude to určite veľmi ťažký zápas, no veľmi sa teším," skonštatovala Viktória Kužmová.

V nedeľu sa od 13.00 h SELČ podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) uskutočnia dvojhry Dominika Cibulková - Beatriz Haddadová-Maiová a Viktória Kužmová - Carolina Meligeni Alvesová a na záver príde na rad štvorhra Viktória Kužmová, Magdaléna Rybáriková - Beatriz Haddadová-Maiová, Luisa Stefaniová. Kapitáni Matej Lipták a Roberta Burzagliová však majú nárok na zmeny. Slovensko má k dispozícii aj Rebeccu Šramkovú.

Obe družstvá čaká premiérový vzájomný duel v Pohári federácie. Slovensko figuruje na 16. priečke v renkingu krajín ITF, Brazília je na 21. mieste. Slovenky sa pokúsia zachrániť v II. svetovej skupine, z ktorej zatiaľ naposledy vypadli v roku 2005 po prehre 1:4 v Thajsku. V uplynulom stretnutí Pohára federácie proti Lotyšsku (prehra 0:4) slovenský kapitán Matej Lipták mal k dispozícii mladú štvoricu Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková a Terézia Mihalíková. Proti Brazílii sa v nominácii ocitlo skúsené duo Dominika Cibulková a Magdaléna Rybáriková.

V aktuálnej sezóne sa trio slovenských reprezentantiek dostalo minimálne do semifinále na turnajoch WTA. Dvadsaťročná Kužmová sa v januári prebojovala na turnaji v Aucklande do semifinále, v ktorom nestačila na neskoršiu víťazku podujatia Nemku Juliu Görgesovú. Dvadsaťštyriročná Schmiedlová rovnako pred Australian Open postúpila v Hobarte až do finále. Začiatkom apríla sa podarilo Magdaléne Rybárikovej dostať do semifinále v mexickom Monterrey. Jedine Dominika Cibulková stále čaká v aktuálnej sezóne na prenikavý úspech.

Súperky Sloveniek z Južnej Ameriky nedisponujú hráčkou z prvej stovky rebríčka WTA. Najvyššie postavenou Brazílčankou je Beatriz Haddadová-Maiová aktuálne na 165. priečke. Ďalšie brazílske reprezentantky sú mimo Top 300. V deblovom renkingu sa v druhej stovke nachádza Luisa Stefaniová (128.). Slovenské tenistky by na základe rebríčkového postavenia jednotlivých hráčok z oboch tímov mali v apríli potvrdiť rolu favoritiek a zachovať si účasť v II. svetovej skupine aj pre budúci rok.

Výsledok piatkového žrebu programu play-off stretnutia Slovensko - Brazília o zotrvanie v II. svetovej skupine Pohára federácie 2020 reprezentačných družstiev (20. - 21. apríla, Bratislava, antuka v AXA Arena NTC):

Sobota (postupne dve dvojhry od 13.00 h SELČ):
Dominika Cibulková - Carolina Meligeni Alvesová
Viktória Kužmová - Beatriz Haddadová-Maiová

Nedeľa (postupne dve dvojhry a štvorhra od 13.00 h SELČ):
Dominika Cibulková - Beatriz Haddadová-Maiová
Viktória Kužmová - Carolina Meligeni Alvesová
Viktória Kužmová, Magdaléna Rybáriková - Beatriz Haddadová-Maiová, Luisa Stefaniová

Kádre:

Slovensko:
Dominika Cibulková (33. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ -)
Viktória Kužmová (46. / 196. vo štvorhre)
Karolína Schmiedlová (66. / -)
Magdaléna Rybáriková (68. / 177.)
Rebecca Šramková (197./ 678.)
kapitán: Matej Lipták

Brazília:
Beatriz Haddadová-Maiová (165./ 570.)
Carolina Meligeni Alvesová (355./ 306.)
Gabriela Céová (442./ 359.)
Luisa Stefaniová (447./ 128.)
Thiasa Grana Pedrettiová (671./494.)
kapitánka: Roberta Burzagliová


Tagy: Dominika Cibulková Brazília Slovensko Carolina Meligeni Alvesová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Jaroslav Novák

DISKUSIA