Kráľ Henrik je nadšený z Bratislavy: Poradil aj slovenským hokejistom!

Henrik Lundqvist
Henrik Lundqvist

BRATISLAVA - Jednou z najväčších hokejových osobností, ktoré sa prezentujú na prebiehajúcich MS, je brankár švédskej reprezentácie Henrik Lundqvist. Olympijský šampión z Turína 2006 a majster sveta z Kolína nad Rýnom 2017 chváli atmosféru na bratislavských tribúnach, ktoré zaplnilo aj mnoho fanúšikov "troch koruniek", a verí, že dvojnásobný obhajca titulu skompletizuje na Slovensku zlatý hetrik.

Veterán New Yorku Rangers je rád, že aj na zápasy Švédov so slabšími súpermi sa prišlo do Bratislavy pozrieť kopec fanúšikov. Štvrtkový duel s Rakúskom sledovalo v hľadisku takmer 8500 divákov. "Fanúšikovia sú fantastickí. Je radosť hrať v takej výbornej atmosfére, hráči z nej čerpajú. Je zábava chytať pred takou kulisou," vyznal sa 37-ročný brankár. Švédi sa z úvodnej prehry 2:5 s Českom rýchlo otriasli a ďalším trom súperom nižšieho rangu uštedrili debakle - Talianov deklasovali 8:0, Nórov a Rakúšanov zhodne 9:1. "Na súperov sa veľmi nepozeráme, sústredíme sa na náš tím. Chceme hrať proti každému mužstvu naplno a vyvarovať sa ľahkovážnostiam, aké sme videli napríklad v závere duelu s Rakúskom. Teší nás vysoká efektivita. Často strieľame, vytvárame si šance a vieme akcie zakončiť. Vo štvrtok sme takmer každú druhú strelu premenili na gól. Urobili sme ďalší krok správnym smerom. Tieto zápasy v skupine sú najmä o tom, ako sa rozohráte pred kľúčovou vyraďovacou fázou."


Švédi pristúpili k šampionátu s plnou vážnosťou a vedeniu tímu sa podarilo vyskladať káder takmer výlučne z hráčov NHL. Sila mužstva ešte vzrástla po tom, ako sa k nemu v priebehu turnaja pripojili kapitán Colorada Gabriel Landeskog či obranca Dallasu John Klingberg. Po tituloch v Kolíne a Kodani by sa "tri korunky" rady pozlátili aj tretíkrát. "Viem, že všetci hovoria o triple, no my sa koncentrujeme iba na tento turnaj. Nemyslíme na to, čo sa stalo vlani alebo pred dvomi rokmi. Na každom šampionáte sme mali iný tím, aj teraz máme iných hráčov. Veľa sa toho zmenilo, pred nami je nová výzva. Chceme vyhrať teraz," vyhlásil Lundqvist, ktorý v roku 2012 získal prestížnu Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára sezóny v zámorskej NHL.


Bratislavu už v minulosti viackrát navštívil. V hlavnom meste SR bol už počas generálky na Svetový pohár 2004, v roku 2011 strážil bránku NY Rangers v prípravnom stretnutí NHL proti domácemu Slovanu. "Páči sa mi historické centrum mesta," povedal Lundqvist a následne pochválil aj organizátorov MS: "Vytvorili tu pre náš tím perfektné podmienky. Hotel, v ktorom bývame, je skvelý, aj štadión je super. Je to už nejaký čas, čo som bol naposledy na Slovensku, no zakaždým, keď sem prídem, sa tu cítim príjemne. Slovensko je hokejová krajina, s množstvom zanietených hokejových fanúšikov. Tí sa vedia postarať o parádnu atmosféru. Samozrejme, prišlo sem aj veľa fanúšikov z neďalekého Česka. Zatiaľ sa nám tu veľmi páči," spokojne konštatoval charizmatický brankár, ktorého prezývajú "Kráľ Henrik".

Kým severania mieria pevným krokom do štvrťfinále, domácemu tímu sa vidina postupu rozplýva. Podľa Lundqvista, ktorý jedným okom sleduje výsledky slovenského tímu v Košiciach, je veľmi ťažké hrať na MS pred domácim publikom: "Niekedy, ak veci nejdú želaným smerom, môžete cítiť tlak. Ak sa vám v domácom prostredí nedarí, neodrážajú sa k vám puky, môže to byť frustrujúce. Môže z toho byť problém. Treba si to viac užívať, vyvarovať sa tlaku od fanúšikov, potom prídu aj lepšie výsledky."
 


Tagy: Švédsko Henrik Lundqvist MS v hokeji 2019

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA