Vitajte v Paríži, maestro... VIDEO Božský Federer je späť, Roland Garros 2019 môže odštartovať!

Roger Federer
Roger Federer

PARÍŽ - Druhý grandslamový turnaj sezóny, slávne Roland Garros, nám netrpezlivo klope na dvere. Tohtoročná edícia parížskej modly si pre nás pripravila ďalšiu paletu nezabudnuteľných príbehov, no nad všetkými vyčnieva návrat tenisového kráľa. Na legendárnych antukových dvorcoch sa predstaví aj Roger Federer.

2.6.2015. Na prvý pohľad nič nehovoriaci dátum, ale pamätníci a pozorní tenisoví priaznivci si celkom určite pamätajú, že práve v tento vzácny deň odohral Roger Federer posledný zápas na Roland Garros. Bitku so svojím krajanom a dobrým kamarátom Stanom Wawrinkom nezvládol, no Švajčiarsko nemuselo vôbec smútiť, populárny „Stan The Man“ si neuveriteľnou turnajovou jazdou a predovšetkým galaktickým finálovým vystúpením proti Novakovi Djokovičovi vystrieľal prvý titul z turnajov veľkej štvorky.

Pre Federera ale táto stopka znamenala až štvorročnú pauzu od turnaja, na ktorom v roku 2009 skompletizoval svoju už beztak dokonalú grandslamovú zbierku. Dôvodov na antukovú absenciu mal hneď niekoľko. Zdravotné patálie v roku 2016, kvôli ktorým musel vynechať druhú polovicu sezóny, či rozumne zvolený kalendár v nasledujúcich dvoch rokoch stáli za Federerou neúčasťou v Paríži. Čoskoro 38-ročný tenisový velikán spravil najlepšie možné rozhodnutie. Tri grandslamové triumfy, ale aj veľkolepý návrat na pozíciu svetovej jednotky hovoria za všetko.

Rok 2019 však ponúka celkom iný príbeh. Po skorom vypadnutí s gréckym supertalentom Stéfanosom Tsitsipasom, ktorý ukončil Švajčiarov sen o zlatom hetriku na Australian Open, sa dvadsaťnásobný grandslamový šampión rozhodol zvážiť svoju eventuálnu účasť na antuke. Špekulácie sa šírili expresnou rýchlosťou a fanúšikovia doslova besneli, keď sa Federer definitívne vyjadril, že túto sezónu ho uvidíme aj na tradičných jarných antukových turnajoch.

Pozitívny návrat na antuku

Po fantastickej šnúre na Sunshine Double v kalifornskom Indian Wells a Miami, kde sa Federerovi podarilo získať 28. titul zo série Masters 1000 a takmer mesiaci zaslúženého odpočinku, sa rodák z Bazileja začal poctivo pripravovať na rýchlu antuku v Madride, ktorá odštartovala veľkolepý návrat legendárneho tenistu. Po výprasku Richarda Gasqueta a dráme s Gaelom Monfilsom si zmeral sily s antukovým špecialistom Dominicom Thiemom. Previerka ako sa patrí. Federer obstál na jednotku a rakúskemu borcovi podľahol až v troch setoch, v druhom dejstve mohol Thiema položiť na kolená, ale pohrdol tromi mečbalmi a z turnaja sa porúčal.

Aj napriek smolnej štvrťfinálovej prehre to bol jednoznačne pozitívny signál smerom do dalších turnajov a v neposlednom rade aj výrazná výstraha pre číhajúcich a hladných súperov. Federer chcel potvrdiť stúpajúcu formu aj v metropole Talianska, do Ríma cestoval s dobrou náladou a značnou motiváciou. Veď napokon miestny titul ešte nikdy nezískal. Po víťazstvách nad Joãom Sousom a Bornom Čoričom sa však ozvalo neposlušné zdravie a Federer bol nútený vzdať zápas s Grékom Tsitsipasom. Dôvodom bolo zranenie nohy.

Švajčiar neskrýval rozčarovanie: „Som sklamaný, že nie som schopný pokračovať v turnaji. Fyzicky nie som stopercentne v poriadku a po konzultácii s členmi môjho tímu som sa rozhodol, že dnes nenastúpim. Mrzí ma to, lebo Rím je jedno z mojich najobľúbenejších miest. Dúfam, že o rok sa sem vrátim,” citovala slová štvornásobného finalistu turnaja vo Foro Italico agentúra AFP.

Federer teda získal ďalšie dva týždne k dobru, drahocenný čas potrebný na to, aby sa dostal do optimálneho zdravotného rozpoloženia, ktoré je kľúčovým faktorom fantastických výkonov helvéta v posledných dvoch rokoch. Práve súčasná sezóna môže byť jeho poslednou. Fenomenálna kariéra švajčiarskeho tenistu píše posledné kapitoly a mnohí odborníci, ale aj verní priaznivci sa obávajú, že rok 2019 bude znamenať bodku za tenisovým pôsobením zrejme najlepšieho hráča všetkých čias.

Dám do toho všetko

Švajčiar sa teda rozhodol prehovoriť, čím potešil milióny skalných na celom svete. Pre francúzsku televíziu Stade 2 sa totiž nechal počuť, že verí aj v ďalšie štarty na Roland Garros. „Každý turnaj môže byť môj posledný. Nie sú žiadne výnimky. Nevidím však svoj tohtoročný príchod na Roland Garros ako posledný. Chcem hrať rovnako ako v minulosti. Na tom sa nič nezmenilo. Budem šťastný, ak vyhrám pár zápasov a keď tam budem môcť prípadne stráviť celý prvý týždeň,“ priznal sa víťaz Roland Garros z roku 2009.

Federer následne priblížil svoje tenisové plány. „Bola by škoda hrať tento rok na Roland Garros naposledy. Bolo by to smutné, no vydám zo seba to najlepšie,“ ubezpečil bazilejský rodák. „Mám rád antukové sklzy, hľadanie uhlov a v neposlednom rade týchto fantastických fanúšikov. Dúfam, že pár zápasov vyhrám, aby som si parížske publikum skutočne vychutnal. Dám do toho všetko,“ vyjadril sa o svojich možnostiach na blížiacom sa grandslamovom sviatku.

Odhadnúť reálne šance tenisového maestra je bezpochyby zložitá úloha, s ktorou si lámu hlavu aj tí najväčší tenisoví experti. Úprimne, Federer určite nepatrí do skupiny najväčších favoritov na celkový triumf. Meno toho najväčšieho snáď netreba pripomínať, španielsky býk Rafael Nadal si brúsi zuby na nadpozemský dvanásty parížsky titul. Diabolské plány mu bude chcieť prekaziť svetová jednotka Novak Djokovič, ktorý tradične stupňuje svoju formu a hoci v rímskom finále ho španielsky toreador roztrhal na franforce, v Paríži môže byť všetko inak.

K favoritom patria aj Dominic Thiem či Stéfanos Tsitsipas, ktorého raketové pôsobenie v tejto sezóne vyráža dych. Karty sú teda rozdané, máme sa na čo tešiť. Druhý grandslamový turnaj sezóny štartuje v nedeľu 26. mája.  Fanúšikovia bieleho športu si mädlia ruky, veď tohtoročná edícia bude aj v znamení návratu tenisového kráľa Rogera Federera. Švajčiarsky fenomén si v úvodnom kole skríži rakety s Talianom Lorenzom Sonegom.


Tagy: Roland Garros Roger Federer

Zdroj:
športky, TASR
Autor:
© Zoznam/ps
Foto:
TASR/AP; Video: YouTube/Tennis TV; Twitter/Roland Garros

DISKUSIA