Fínsky tréner o ceste za majstrovským titulom: Som na svojich hráčov hrdý, ukázali...

Jukka Jalonen na lavičke FínskaJukka Jalonen na lavičke Fínska Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

BRATISLAVA - "Bratislava je šťastné mesto pre fínsky národný hokejový tím," týmito slovami začal tlačovú konferenciu po finálovom zápase 83. majstrovstiev sveta tréner víťazného tímu Jukka Jalonen. "Suomi" v súboji o zlaté medaily zdolali Kanadu 3:1 a nadviazali na titul spred ôsmich rokov, ktorý takisto vybojovali na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. V roku 2011 si vo finále poradili s výberom Švédska 6:1, pričom o svojom triumfe rozhodli piatimi gólmi v záverečnej tretine.

"Finále bolo pre nás veľmi náročné. Kanada bola určite najsilnejší tím, proti ktorému sme hrali. V prvej tretine sme boli pod tlakom. Po prestávke sme už hrali lepšie a v tretej tretine sa nám podarilo streliť vedúci gól. Ako som už povedal niekoľkokrát, našťastie nás opäť podržal brankár Lankinen, rovnako ako v zápase s Ruskom. Som veľmi hrdý na svojich hráčov. Ukázali veľkú fyzickú aj mentálnu silu," zhodnotil finálové stretnutie 56-ročný rodák z mesta Riihimäki.

V záverečnom súboji svetového šampionátu sa dvoma gólmi zaskvel fínsky kapitán Marko Anttila. V siedmich dueloch základnej časti nenazbieral ani jeden bod, ale v kľúčových zápasoch zlomil streleckú smolu. "Jeho formácia odviedla výbornú prácu. V play-off strelil štyri góly v troch zápasoch, proti tímom ako Švédsko, Rusko či Kanada. Je to pôsobivé a som za neho rád. Nie je čistokrvný, talentovaný kanonier, je to skôr bojovný hráč, ktorý tvrdo na sebe pracuje," vyjadril sa na adresu 203 centimetrov vysokého útočníka tréner Jalonen.

Fínske oslavy titulu majstrov Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Fíni sa tradične prezentovali výborným korčuliarskym štýlom. Ich kormidelník si však nemyslí, že širšie klziská rozmerov IIHF boli pre jeho tím výhodou. "V Európe hrajú hokejisti na širších klziskách, ale vo Fínsku má väčšina šírku 26, nie 30 metrov. Nemyslím si, že to bola pre nás výhoda. Možno v prvom zápase s Kanadou, keď hráči z NHL potrebovali čas adaptovať sa na iné rozmery. Myslím si, že po deviatich zápasoch to už nehralo žiadnu rolu," skonštatoval.

Jukka Jalonen na tlačovej konferencii spomenul aj niekoľko aspektov fínskeho úspechu v posledných desiatich rokoch. "Sústreďujeme sa na individuálny rozvoj a zručnosti hráčov. Každým rokom sa to zlepšuje. Fínska hokejová federácia takisto odvádza skvelú prácu v kooperácii s trénermi klubov a koučom národného tímu. Je to veľmi intenzívne a potom je ľahšie určiť hokejistov, ktorí majú na to hrať na medzinárodnej úrovni," odznelo z úst trénera úradujúcich majstrov sveta.

Viac o téme: Jukka Jalonen Fínsko Kanada
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Petr David Josek
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články