Český šport sa zahalil do smútku: Zomrel jeden z najvýznamnejších hráčov histórie

Jiří "Áda" Pospíšil
Jiří "Áda" Pospíšil

PRAHA - Vo veku 68 rokov zomrel vo štvrtok Jiří Pospíšil, člen Siene slávy Českej basketbalovej federácie.

Legendárny "Ádá" bol jedným z najvýznamnejších hráčov českej histórie, v rokoch 1970 až 1980 štartoval na troch olympijských hrách, dvoch svetových šampionátoch a na piatich majstrovstvách Európy. Na kontinentálnom šampionáte v Liège v roku 1977 bol členom bronzového tímu. O jeho úmrtí informovala na svojom webe Česká basketbalová federácia.

Pod piatimi kruhmi bolo maximom brnenského rodáka šieste miesto na hrách v Montreale 1979, k šiestej priečke doviedol československý tím aj na MS 1970 v Ľubľane. V reprezentačnom drese odohral za dvanásť rokov 276 zápasov.

V domácej najvyššej súťaži pôsobil v Spartaku Brno, Baníku Ostrava, Dukle Olomouc a Novom Jičíne, za štrnásť sezón v lige vybojoval sedem medailí, z toho štyri strieborné, ale žiadnu zlatú.

So Spartakom obsadil druhé miesto aj v Pohári majstrov európskych krajín, Pohári víťazov pohárov a Interkontinetálnom pohári. V ankete o najlepšieho basketbalistu 20. storočia obsadil Pospíšil jedenáste miesto. V roku 2016 bol uvedený do Siene slávy ČBF.


Tagy: Jiří "Áda" Pospíšil

Zdroj:
ČTK
Foto:
tyden.cz

DISKUSIA