VIDEO Stochov šéf priznal, že viesť Slaviu naozaj nie je jednoduché: Mám veľa nocí, kedy nespím

Jaroslav Tvrdík
Jaroslav Tvrdík

PRAHA - Hoci futbalová Slavia si dala pred novou sezónou ako cieľ pre leto skúsiť postúpiť do skupiny Ligy majstrov, podľa predsedu predstavenstva Jaroslava Tvrdíka by prípadný neúspech klub finančne ani športovo neohrozil. Červenobieli tiež chcú v nadchádzajúcom ročníku uspieť ekonomicky a v hospodárení skončiť na nule alebo v zisku.

"Musím povedať, že mám veľa nocí, kedy nespím. Viesť tento klub nie je naozaj jednoduché. Ale Liga majstrov nie je stávka na jednu kartu, nie je to hazard, nie je to v zmysle bilancií klube finančných či športových. Nie je to tak, že sa keď sa nám to nepodarí, tak sa nám zrúti svet alebo to v klube čokoľvek ohrozí. Ale je to príležitosť, pre ktorú treba urobiť maximum," povedal na tlačovej konferencii k štartu letnej prípravy Tvrdík.

"Je to želanie, ktoré je podložené športovou výkonnosťou tímu. Možno sme ešte trošku aj unavení z tej minulej sezóny, ale vo vnútri klubu panuje taká atmosféra, že kedy to skúsiť, keď nie teraz?" dodal Tvrdík.

Slavia v uplynulej sezóne získala titul aj obhájila prvenstvo v domácom pohári, takže po 77 rokoch oslávila double. V lete bude v záverečnom 4. predkole usilovať o druhý postup do skupiny Ligy majstrov v histórii a prvý od roku 2007. V prípade neúspešného boja by červenobieli opäť hrali hlavnú fázu Európskej ligy, v ktorej tento rok na jar došli až do štvrťfinále.

"My máme a (čínskym) majiteľom sme predstavovali, keď tu sedeli minulý týždeň na návšteve, dve cesty. Jedna bola Liga majstrov, druhá bola skupina Európskej ligy. Aj tam sme stretli fantastické tímy," povedal Tvrdík.

"Pre nás sú obe dve cesty veľkou športovou výzvou. Vidíme štyroch pravdepodobných súperov, ktorých môžeme v 4. predkole dostať, aj keď sa to samozrejme môže vyvinúť inak. Všetci štyria sú ťažkí. V jednom prípade rozhodne nie sme favorit (proti Ajaxu Amsterdam), s ostatnými tromi môžeme zohrať vyrovnané partie," mienil bývalý minister obrany.

V nadchádzajúcej sezóne sa podľa neho Slavia pokúsi dostať do čiernych čísel. "Chceme obhájiť majstrovský titul, chceme do Ligy majstrov. Máme ale aj cieľ ekonomický. Darí sa nám stále znižovať stratu klubu. Končí etapa investovania do hráčov a do klubu ako takého. Verím tomu, že skôr alebo neskôr sa naštartuje motor príjmov, či už z európskych pohárov, alebo do budúcnosti predajom hráčov. Cieľom pre budúci rok je skončiť v čiernych číslach - dosiahnuť nulu alebo ziskové hospodárenie," dodal Tvrdík.

Slavia na začiatku prípravy získala z Jablonca obrancu Tomáša Holeša s Davidom Hovorkom, naopak opačným smerom na hosťovanie mieria Jánovia Sýkora s Matoušek a Jakub Jugas.

"Rokovania s Jabloncom boli tentoraz mimoriadne komplikované. Miroslav Pelta je vynikajúci obchodník. Hádali sme sa do krvi o každé percento, o každú korunu. V rámci týchto transferov sme urobili komplexnejšiu dohodu ohľadom hosťovania našich hráčov pri ňom," povedal Tvrdík.

"Najväčším posilnením tímu je udržanie základnej jedenástky. Máme len jeden prípad, ktorý je otvorený, keď jeden európsky klub aktivoval výstupnú doložku Michaela Ngadeua. V danej chvíli nemožno povedať, že hráč a klub sú dohodnutí, ale konajú. My rešpektujeme to, že je teraz Michael na afrických majstrovstvách, a nechceme na neho tlačiť," doplnil Tvrdík.

Klub zatiaľ udržal aj najlepšieho hráča uplynulej sezóny stredopoliara Tomáša Součka, s ktorým podpísal novú päťročnú zmluvu. Pražania pritom dostali dve ponuky na 12 miliónov eur. "Výstupná doložka zmluvy bude činiť 15 miliónov eur, ale pre aktuálne prestupové obdobie neplatí. Chápem, že tu už môže byť diskusia o tom, či je pre nás ako klub táto suma malá alebo veľká. Verím tomu, že sa to klubu aj hráčovi naďalej oplatí. Som rád, že si môžeme dovoliť s podporou našich majiteľov sústrediť sa na športové ciele. Viem, že je to v českých podmienkach neobvyklé," dodal.


Tagy: SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
slavia.cz; Video: TV Slavia

DISKUSIA