STZ začal s výstavbou NTC v Košiciach: Pre nás je to historická chvíľa

Igor Moška
Igor Moška

BRATISLAVA - Národné tenisové centrum, ktoré od jesene roku 2003 funguje v Bratislave, sa stane realitou aj v Košiciach. Vyrastie v lokalite na Terase na Popradskej ulici na bývalom futbalovom ihrisku. Priaznivú správu prezentovalo vedenie Slovenského tenisového zväzu (STZ) na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Pre nás je to historická chvíľa. S radosťou môžeme oznámiť, že STZ začal s výstavbou NTC v Košiciach. Vo štvrtok sa zrealizovali prvé výkopové práce inžinierskych sietí budúceho krásneho športového stánku," povedal na úvod generálny sekretár STZ Igor Moška. Hneď sa však na mieste výkopových prác objavili aj prvé protesty.

Projekt pozostáva z viacúčelovej haly pre 5000 divákov, dvoch tréningových hál, v jednej so štyrmi a v druhej s dvoma dvorcami s tvrdým povrchom. Jeho súčasťou je kompletná infraštruktúra so stravovacím zariadením, šatňami, fitnesscentrom, vonku bude ďalších päť antukových kurtov. Multifunkčné športové zariadenie má modernú konštrukciu hodnú 21. storočia.

"NTC má spĺňať štyri hlavné funkcie. Pripravovať talentovanú mládež z východného Slovenska, naše národné tímy budú môcť hrať v Pohári federácie a Davisovom pohári aj vo východoslovenskej metropole. Keď prinesieme špičkový tenis aj do Košíc, bude to veľký impulz pre mládež a fanúšikov. Centrum bude slúžiť aj obyvateľstvu na rekreačný šport. V Bratislave využíva NTC denne približne 1000 ľudí, podobné kapacity očakávame aj v Košiciach. Poslednou funkciou, ktorá vznikla pretvorením pôvodného projektu do multifunkčnej podoby, keďže NTC malo slúžiť ako športovisko v rámci podujatia Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2021 (napokon sa v Košiciach nebude konať, pozn.), je jeho využitie pre iné športy či kultúrne podujatia," pokračoval Moška.

Investorom je NTC Košice, a. s., v ktorom má 51-percentný akcionársky podiel STZ a 49-percentný mesto Košice. Hoci ide o spoločný projekt, súčasné vedenie mesta zastavilo stavebné konanie s odôvodnením, že stavba nie je vhodná do tohto územia. STZ sa proti tomu odvolal a Okresný úrad Košice mu dal 24. mája 2019 za pravdu, pretože pozastavenie stavebného konania k dopravným stavbám bolo neodôvodnené a v rozpore so zákonom. "Aj tu sa ukázalo, že všetky výhrady, ktoré malo mesto a jeho poslanci, neboli na odbornom základe. Mesto nám ponúklo tri náhradné lokality, ktoré sme nechali posúdiť expertmi. Všetky tri boli zaťažené problémami, presun projektu by bol finančne i časovo náročný, navyše právne komplikovaný. My sme však nechceli strácať čas a prísť o financovanie zo strany vlády. Veríme, že do troch mesiacov dostaneme veľké stavebné povolenie. Sme pripravení v januári či februári začať s realizáciou veľkej stavby tak, aby do 24 mesiacov mohlo NTC slúžiť mládeži a verejnosti," poznamenal generálny sekretár STZ.

Paradoxom je, že pozemok, na ktorom sa má NTC postaviť, ponúkol STZ práve magistrát mesta. Po zmene vedenia samosprávy však prišlo k zmene postoja, za čím údajne môže byť snaha o developérske projekty na mieste, kde má vyrásť NTC.

V súčasnom vrcholovom športe je mimoriadna konkurencia, preto sa ukazuje koncentrácia talentov ako obzvlášť potrebná. Navyše, veková hranica sa posúva čoraz nižšie. V tomto smere je košické NTC doslova žiadané. "Dnešok považujem za významný deň pre slovenský tenis. S myšlienkou zriadiť NTC na východe SR sme sa zaoberali už dlhodobo a príprave sme venovali veľa času. V súčasnosti máme v bratislavskom NTC 10 hráčov z východného Slovenska, ktorých presun na druhý koniec republiky prinášal mnohé problémy vzhľadom k tomu, že sem prichádzali v mladom veku. Na východe je veľmi veľa talentov, aj preto by sme boli radi, že sme mohli čím skôr začať fungovať aj tam," skonštatoval prezident STZ Tibor Macko, na ktorého slová nadviazala slovenská tenisová legenda Miloslav Mečíř: "Košice sú veľmi dobré miesto, je tu veľká spádová oblasť. NTC zabezpečí, aby sme už skoro mohli podchytiť talenty z celého východoslovenského regiónu a nemuseli sa hneď sťahovať ďaleko od rodiny. Práve toto je hlavnou prioritou košického NTC."

Pôvodný projekt NTC Košice počítal s nákladmi vo výške 15 miliónov eur, tie sa neskôr zdvojnásobili vzhľadom na spomenuté podujatie EYOF, keďže ho prerobili na multifunkčnú arénu. Vysúťažená cena na zrealizovanie stavby predstavuje 29,2 milióna eur. Finančne to pokryje vláda SR 60 percentami, 20 percentami prispejú košická samospráva i STZ. Príspevok zo štátnych zdrojov bol pôvodne určený na obdobie rokov 2019-2022, vedenie STZ sa vzhľadom na polročné zdržanie snaží o posunutie o jeden rok.


Tagy: Igor Moška STZ

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Braňo Bibel

DISKUSIA