Talent sa v tejto rodine rodí v každej generácii: Bývalá svetová trojka má nasledovníkov

Elizabeth Mandliková
Elizabeth Mandliková

BRATISLAVA - Bývalá československá a neskôr austrálska tenisová reprezentantka Hana Mandlíková dobre pozná, aké to je vyrastať po boku rodiča, ktorý je úspešným športovcom. Jej otec Vilém Mandlík bol viacnásobným majstrom Československa v behoch na 100 m, 200 m a v šprintérskych štafetách. Navyše, predstavil sa na OH v Melbourne 1956 a Ríme 1960. Pražská rodáčka však výsledky svojho otca prekonala, keďže štyrikrát zvíťazila vo dvojhre na grandslamových turnajoch a figurovala na tretej priečke svetového rebríčka. Po ukončení kariéry odovzdáva skúsenosti svojim deťom - dvojičkám Markovi a Elizabeth.

"Nikdy som ich do ničoho netlačila. Ak chceli hrať tenis, hrali, ak nechceli, nehrali. To bola hlavná vec, pre ktorú som aj ja šport tak milovala. V minulosti som im zabezpečila trénera, ale nefungovalo to. Veci sa nehýbali správnym smerom, a tak som do toho musela vstúpiť. Teraz s nimi cestujem približne pol roka," uviedla v rozhovore pre portál itftennis.com 57-ročná Mandlíková, ktorá v súčasnosti žije na americkej Floride. "Sme určite tenisová rodina. Nikdy som však nevedela, že moje deti budú mať šport až tak rady. Chcela som ich však k tomu priviesť, pretože aj ja som v minulosti hrávala."

Štvornásobná fedcupová víťazka verí, že jej poznatky z aktívnej hráčskej kariéry deťom pomôžu. "Momentálne som asi viac mama-fanúšička, ale snažím sa im dávať tipy. Ak by to skutočne nechceli a nemilovali tenis, nebola by som pri nich. Bola by som niekde na pláži," objasnila členka Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Mandlíkovej potomkov čaká vo veku 18 rokov kľúčová fáza kariéry - prechod od juniorov k seniorom. Mark zatiaľ nastupuje výlučne na mládežníckych podujatiach, Elizabeth sa však začína presadzovať aj medzi ženami. V aktuálnej sezóne už vyhrala dva menšie turnaje ITF a raz sa prebojovala do finále. Na nedávnom Wimbledone však odstúpila zo zápasu tretieho kola dvojhry junioriek. "Spočiatku som chcela byť lyžiarkou, nemala som tenis veľmi rada. Potom som však začala hrať turnaje, zistila som, že môžem víťaziť a začalo sa mi to páčiť," opisovala rodáčka z mesta Boca Raton.

Mladá Elizabeth si uvedomuje, že napodobniť mamine úspechy bude náročné. Slávne priezvisko ju však príliš nezaťažuje. "Pomerne rýchlo som sa našla v tom, aké je byť dcérou úspešnej bývalej tenistky. Pozerám sa na Hanu ako na mamu aj trénerku a počúvam jej rady. Tie trofeje, ktoré ležia v našom dome v Prahe, ma nerozrušujú," priznala aktuálne 31. hráčka juniorského singlového rebríčka, ktorá sa v najbližšom období bude sústrediť na to, aby prerazila medzi ženami.


Tagy: Hana Mandlíková Elizabeth Mandliková

Zdroj:
SITA
Foto:
Twitter - USTA

DISKUSIA