Peter Sagan reaguje na šialenú 19. etapu Tour: Predčasný koniec? Nebol dôvod na risk!

Peter Sagan reagoval na 19. etapu Tour de France
Peter Sagan reagoval na 19. etapu Tour de France

TIGNES - Kolumbijčan Egan Bernal z tímu Ineos je nový líder 106. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Zo žltého dresu vyzliekol Francúza Julian Alaphilippa z QuickStepu v piatkovej 19. etape, ktorú organizátori predčasne ukončili pre nepriaznivé počasie. Jury sa zhodla, že po snehovej búrke a krupobití boli cesty v záverečnej časti etapy príliš nebezpečné, aby tadiaľ jazdci prešli.

Za konečné výsledky etapy tak uznali poradie na najvyššom bode tohtoročnej Tour, na Col de l'Iseran, 37 km pred pôvodným cieľom. Bernal bol na vrchole prvý s náskokom 2:07 min pred Alaphilippom, pritom pred etapou na neho strácal 1:30 h. Alaphilippe bol lídrom Tour od 8. etapy. V úvode piatkového programu musel pre problémy s ľavou nohou odstúpiť piaty muž celkového poradia Thibaut Pinot.


Čítajte aj: VIDEO Devätnásta etapa na Tour predčasne ukončená: Horúčavy vystriedalo množstvo snehu!


Na poradia sa v piatok čakalo mimoriadne dlho, ale podľa provizórnych výsledkov má Bernal pred Alaphilippom celkovo náskok 45 sekúnd, Geraint Thomas stráca 63 sekúnd. Za nimi nasledujú Steven Kruijswijk (+1:15) a Emanuel Buchmann (+1:42). "Boli to iné preteky, ako ľudia očakávali, a máme nového lídra pretekov. Nebol žiadny dôvod, aby sme riskovali naše zdravie a boli ohrození dažďom, krupobitím a bahnom na ceste. Už včera sme prekonali búrku na konci etapy. Dnes to vyzeralo byť ešte horšie a organizátori urobili maximum," citoval Sagana špecializovaný portál cycling-info.sk. 

Bolo by to príliš nebezpečné

"Nesplniteľné podmienky v záverečnej časti etapy," napísal tím Ineos na sociálnej sieti. "Bolo by to príliš nebezpečné. Považujem za správne rozhodnutie brať za smerodajné výsledky na Iserane," pridal sa šéf Saganovho zoskupenia Bora-hansgrohe Ralph Denk. Naposledy musela jury predčasne ukončiť etapu na Tour ešte v roku 1996, keď cyklistov zastavil sneh na Col du Galibier. 

V sobotu je na programe predposledná 20. etapa itinerára. Jazdcov čaká posledná alpská etapa v dĺžke 130 km z Albertville do Val Thorens. Sú na nej tri horské prémie - prvej kategórie na Cormet de Roselend, druhej na Côte de Longefoy a prémia najvyššej kategórie na konci etapy vo Val Thorens (2365mnm - dĺžka 33,4 km, sklon 5,5 %). Šprintéri môžu zabojovať na jednej prémii vo Villard-sur-Doron v úvodnej časti dňa.


Tagy: Peter Sagan Julian Alaphilippe Bora-Hansgrohe Egan Bernal Ineos

Zdroj:
TASR
Foto:
Športky Koláž - SITA/AP/Thibault Camus; Twitter/BORA - Hansgrohe

DISKUSIA