Nenechajte sa zmýliť uhorkovou sezónou: NHL nespí ani v auguste... Dôležité novinky zo zámoria

Joe Thornton
Joe Thornton

NEW YORK - Hokejové leto je v plnom prúde v NHL sa navonok nič nedeje. Ustálená hladina, minimum vĺn a tímy čakajúce na štart tréningových kempov na začiatku septembra. Bolo by však mylné domnievať sa, že manažéri nepracujú. Bez zmlúv zostávajú obmedzení voľní hráči ako Mitch Marner, Brayden Point, Mikko Rantanen, Matthew Tkachuk, Kyle Connor, Brock Boeser, Patrik Laine a ďalšie hviezdy, ktoré nutne potrebujú podpísať nové kontrakty. Ich tímy ale musia siahnuť poriadne hlboko do kapsy, ani jeden z nich nebude lacným artiklom.

Pozrime sa teda na posledné malé či väčšie udalosti, ktoré plávajú po rieke zvanej NHL.

Toronto Maple Leafs sa dohodli ešte na začiatku leta s českým brankárom Michalom Neuvirthom na profesionálnej skúške, ktorú absolvuje počas tréningového kempu a v prípravných dueloch pred sezónou. Leafs cítili, že v čase podpisu tejto krátkodobej zmluvy bol Neuvirth najlepším dostupným brankárom. Jeho problémy so zraneniami sú každému dobre známe, no ak bude zdravý a v plnej forme, mal by si vybojovať rolu dvojky na úkor Michaela Hutchinsona. Jasnou jednotkou stále zostáva Frederik Andersen. 

Zdroje blízke obrancovi Alexovi Petrovicovi, ktorý naposledy (2018/19) pôsobil na Floride a obliekal si dres miestnych Panthers, odkiaľ bol vymenený do Edmontonu, ponúkol Boston profesionálnu skúšku. O beka draftovaného v roku 2010 sa zaujímajú aj Carolina s Calgary. Od oboch klubov dostal údajne ponuku na dvojcestný kontrakt. 

Prejdime k väčším hviezdam, menovite k Mattovi Murraymu, brankárovi Pittsburghu. Jednotka Penguins vstupuje do posledného roku kontraktu a zarobí 3,75 milióna dolárov. Po sezóne sa stane neobmedzeným voľným hráčom a zdá sa, že GM Jim Rutherford nepociťuje žiadny tlak, aby sa s jedným zo strojcom Stanley Cupov 2016 a 2017 dohodol na novej zmluve. 

Od reportéra Josha Yohea z portálu The Athletic dostal tri otázky smerujúce k Murraymu, no zakaždým dostal rovnakú odpoveď. "Po sezóne bude iba obmedzený voľný hráč."

V Bostone by sa najradšej čím skôr dohodli s dvojicou kľúčových mladých obrancov - Charliem McAvoyom a Brandonom Carlom. Bruins v lete prišli o dvojicu útočníkov Marcus Johansson a Noel Acciari a podpísali kontrakt s Brettom Ritchiem. V platovom strope majú priestor iba 7,29 milióna dolárov, čo na podpis mladého dua nemôže stačiť. Jednou z možností je výmena Toreyho Kruga, ktorému po sezóne 2019/20 vyprší kontrakt.

Ďalšie eventuality prestavujé výmena drahších obrancov Kevana Millera či Johna Moorea, prípadne Davida Backesa, ktorý má najlepšie roky za sebou, ibaže v zmluve má modifikovanú klauzulu o nevymeniteľnosti bez súhlasu. Backes by musel predložiť manažérovi Donovi Sweeneymu osem tímov, do ktorých by ho mohol poslať. 

Čo urobí Boston s Davidom Backesom?

Trh s neobmedzenými voľnými hráčmi ponúka stále niekoľko zaujímavých mien. Joe Thornton patrí medzi nich, ale všeobecne sa očakáva, že v prípade pokračovania predĺži zmluvu so San Jose. V súčasnosti predstavuje pre Sharks ideálneho tretieho centra hrajúceho presilové hry. Derrick Brassard sa od odchodu z Ottawy výkonnostne dosť výrazne prepadol, čoskoro 32-ročný útočník stále čaká na vhodné ponuky. Vek môže hrať negatívnu rolu, keďže NHL sa čoraz viac stáva ligou mladších a rýchlejších hráčov. 

Iné alternatívy predstavuje vysoký center Brian Boyle, defenzívny stredný útočník do 4. útoku Riley Sheahan, skúsený Patrick Marleau či siloví útočníci Patrick Maroon, Valeri Ničuškin alebo Čech Dmitrij Jaškin. Na volanie manažérov čakajú aj veteráni Thomas Vanek, Jason Pominville, Troy Brouwer či Justin Williams (ten by mohol zakotviť späť v Caroline Hurricanes). 

Medzi zadákmi je stále prekvapujúco dlhoročná stálica Toronta Jake Gardiner. Okrem tohto zvučného mena sú bez zmlúv Ben Hutton, Dion Phaneuf, Niklas Kronwall (Detroit alebo ukončenie kariéry), Joe Morrow, Dan Girardi či Ben Lovejoy. 


Tagy: Boston Bruins Pittsburgh Penguins Toronto Maple Leafs Joe Thornton Michal Neuvirth Matt Murray

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/oh
Foto:
SITA/AP/Marcio Jose Sanchez

DISKUSIA