Katastrofálne výsledky slovenských klubov v Európe? Známy lekár pozná odpoveď!

Viliam FischerViliam Fischer Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA - Aktuálnu európsku pohárovú sezónu 2019/2020 z pohľadu slovenských zástupcov nemožno považovať za vydarenú. Zvlášť po uplynulom ročníku, v ktorom Spartak Trnava po postupe do 3. predkola Ligy majstrov neskôr v Európskej lige zaznamenal najlepší výsledok slovenského mužstva v ére samostatnosti v niektorej zo skupinových fáz kontinentálnych pohárov. V play-off EL navyše boli vlani dve slovenské mužstvá, v tretích predkolách pohárov figurovali dovedna až tri - spomenutá Trnava a tiež Trenčín a Slovan Bratislava.

V tejto sezóne sa situácia rapídne zhoršila. Podľa známeho slovenského kardiochirurga a športového lekára Viliama Fischera za tým treba hľadať aj dôležitý medicínsko-športový aspekt. "Asi to nie je celkom náhoda. Slovenské tímy pritom vypadli s mužstvami, ktoré nepatria k európskej špičke a možno ani nie k priemeru európskeho futbalu. Podľa môjho názoru je to na úrovni podpriemeru. Vypadli sme s mužstvami, s ktorými by sa asi nemalo vypadávať. Otázka znie, prečo je to tak. Mám informácie z klubov od mojich známych, priateľov a tak ďalej, a som dosť presvedčený o tom, že chyba je v tréningovom procese," uviedol pre agentúru SITA už 80-ročný rodák z Bratislavy.

Hneď v 1. predkole EL sa so súťažou rozlúčil Ružomberok, o jedno kvalifikačné kolo ďalej zašli hráči Dunajskej Stredy a Trnavy. Česť slovenských tímov zachraňuje majstrovský Slovan Bratislava, ktorý prenikol do play-off európskeho pohára číslo dva, kde natrafí na gréckeho šampióna PAOK Solún. Aj "belasí" však už v tejto pohárovej sezóne zažili sklamanie, keď sa v LM rozlúčili v úvodnom predkole vypadnutím s čiernohorskou Sutjeskou Nikšič. Zatiaľ však zvládajú reparát v EL.

Ako načrtol niekdajší lekár slovenskej futbalovej reprezentácie Fischer, problém slovenských klubov v tréningovom procese vidí v oblasti stupňa záťaže. "Nechcem sa vracať do minulosti, ale keď počúvam, aké sa dnes sledujú parametre tréningového procesu z pohľadu medicíny, tak je to absolútne nedostačujúce. Veľmi rád by som sa porozprával s kompetentnými v týchto kluboch o týždennom tréningovom cykle, kedy a koľko trénujú a pri akých stupňoch záťaže, akým spôsobom a či dodržiavajú jeden absolútne známy rytmus, ktorý v súčasnosti platí pri všetkých vážnych zahraničných kluboch," doplnil.

Dlhoročný vysokoškolský pedagóg pripisuje veľký podiel na úspechoch klubov regenerácii. Domnieva sa dokonca, že v budúcnosti bude mať väčší význam ako samotný tréning. "Vravím to už roky, že čas regenerácie musí zodpovedať času tréningového procesu. Minimálne v pomere jedna k jednej. Prikláňam sa k úvahám ohľadne budúcnosti, ktoré hovoria o tom, že regenerácia zohrá dvakrát väčšiu úlohu ako tréningový proces. Dodnes si pamätám vetu legendárneho 'Jima' Šťastného (bývalý hráč a tréner Slovana Bratislava Leopold 'Jim' Šťastný, pozn.), že najlepším tréningom je zápas. Vážení tréneri, zamyslite sa nad touto vetou," odkázal Fischer súčasným kormidelníkom na Slovensku.

Viac o téme: FC Spartak Trnava ŠK Slovan Bratislava
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Ľudovít Vaniher
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články