Legenda United s významným ocenením: Cantona dostal Cenu prezidenta UEFA

Bývalý skvelý francúzsky futbalový reprezentant Eric Cantona si preberá  Cenu prezidenta UEFA
Bývalý skvelý francúzsky futbalový reprezentant Eric Cantona si preberá Cenu prezidenta UEFA

MONAKO - Legendárny hráč anglického futbalového klubu Manchester United či francúzskej reprezentácie Eric Cantona dostal Cenu prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA). Päťdesiattriročný rodák z Marseille si poctu prevzal počas štvrtkového žrebu skupinovej fázy Ligy majstrov 2019/2020 v Monaku.

"Toto ocenenie je prejavom uznania nielen za jeho hráčsku kariéru, ale ctí ho aj ako človeka, ktorý si stojí za svojimi hodnotami," poznamenal prezident UEFA Aleksander Čeferin. Na štvrtkovej ceremónii opäť vyzdvihol Cantonov prínos pre spoločnosť, angažovanosť v charitatívnych projektoch a celkovo Francúzovu snahu zlepšovať život ľudí po celom svete. "Jednoducho milujem futbal," uviedol Cantona na konci monológu, počas ktorého na pódiu rozprával o živote, vojnách a zločinoch.

Cantona v roku 1997 definitívne a pomerne nečakane "zavesil kopačky na klinec". Po ukončení kariéry sa vydal na hereckú dráhu, objavil sa vo viacerých úlohách na filmovom plátne. Taktiež sa venoval plážovému futbalu. Počas hráčskych čias pôsobil v Olympique Marseille, Girondins Bordeaux či Olympique Nimes, no najvýraznejšiu stopu zanechal v anglickom klube Manchester United (1992-1997).

Za Francúzsko nastúpil dovedna 45-krát. V časoch trénera Aimého Jacqueta bol kapitán mužstva. V tejto pozícii sa predstavil aj 7. septembra 1994 na bratislavskom Tehelnom poli v historicky prvom súťažnom zápase slovenského národného tímu po rozdelení Československa. V stretnutí kvalifikácie o postup na ME 1996 v Anglicku sa vtedy zrodila bezgólová remíza.


Tagy: uefa Eric Cantona

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Daniel Cole

DISKUSIA