Odštartovali cyklistické MS: Premiérový mix ovládla zmiešaná zostava Holandska

Holandskí cyklisti (Ilustračné foto) Holandskí cyklisti (Ilustračné foto) Zdroj: profimedia.sk

BRATISLAVA - Nedeľňajšími pretekmi zmiešaných štafiet tímov v rámci mestečka Harrogate v britskom Yorkshire odštartovali 92. majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike. Zlaté medaily získala zostava Holandska v zložení Lucinda Brandová, Riejanne Markusová, Amy Pietersová, Koen Bouwman, Bauke Mollema a Jos van Emden.

Víťazi prešli trať za 38:27 min. Na druhom mieste s mankom 23 sekúnd skončili Nemci, na bronzovej priečke sa umiestnili domáci Briti (+51 s) a štvrtý bol tím Talianska, ktorý za Holanďanmi zaostal o rovnú minútu. Slovensko v týchto pretekoch nemalo zastúpenie.

Časovková mixštafeta s tromi mužmi a tromi ženami zažila v Yorkshire premiéru na scéne MS. Nahradila tradičnú tímovú časovku mužov, ktorá sa poslednýkrát uskutočnila na vlaňajšom šampionáte v rakúskom Innsbrucku. Britskí organizátori pripravili 14-kilometrový okruh. Po tom, ako ho prešiel druhý muž z daného tímu, vyrazilo na trať trio žien. Do výsledku sa následne započítal čas druhej ženy v cieli.

Prezident UCI David Lappartient sa pri zavedení časovkovej mixštafety inšpiroval sledovaním biatlonovej štafety na minuloročných zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Jednou z pohnútok pre zavedenie mixštafety v časovke bola aj podpora myšlienky o rovnosti oboch pohlaví v športe.

Výsledky - majstrovstvá sveta 2019:

zmiešaná štafeta tímov (Harrogate - Harrogate, 28 km): 1. Holandsko (Lucinda Brandová, Riejanne Markusová, Amy Pietersová, Koen Bouwman, Bauke Mollema, Jos van Emden) 38:27 min, 2. Nemecko (Lisa Brennauerová, Lisa Kleinová, Mieke Krögerová, Tony Martin, Nils Politt, Jasha Sütterlin) +23 s, 3. Veľká Británia ( Lauren Dolanová, Anna Hendersonová, Joscelin Lowdenová, John Archibald, Daniel Brigham, Harry Tanfield) +51, 4. Taliansko +1:00 min, 5. Francúzsko +1:23, 6. Švajčiarsko +1:27

Viac o téme: Holandsko Bauke Mollema Jos van Emden Koen Bouwman MS v cyklistike 2019 Lucinda Brandová Riejanne Markusová Amy Pietersová