Rarita v obci slávnych športovcov: Dedinskému klubu opäť vyžrebovali Spartak Trnava!

Štadión TJ Družstevník JacovceŠtadión TJ Družstevník Jacovce Zdroj: športky

JACOVCE - Obec Jacovce v okrese Topoľčany má iba okolo 1 800 obyvateľov, no tunajší futbalový klub sa môže pochváliť naozaj nezvyčajnou štatistikou.

Účastník 5. ligy Stred na západnom Slovensku TJ Družstevník Jacovce sa totiž v priebehu dvoch rokov už druhýkrát stretne v majstrovskom zápase proti Spartaku Trnava. Ako je to možné? To všetko vďaka Slovnaft Cupu, v ktorom sa táto dedina dostala medzi 32 najlepších tímov a dnes o 16:00 na svojom malom štadióniku vyzve v 4. kolo obhajcu trofeje a minuloročného účastníka skupinovej fázy Európskej ligy.

V roku 2007 sa stal klub majstrom okresu Topoľčany a odvtedy hrá nepretržite v piatej lige. Nepostúpil, ani nezostúpil. Klub má pritom bohatú históriu a vychoval viacerých skvelých futbalistov, ktorých mená majú silný cveng.

Futbalisti TJ Družstevník Jacovce Galéria fotiek (24) Tím TJ Družstevník Jacovce na predzápasovom tréningu Zdroj: športky

"Náš klub má v dejinách tri hlavné míľniky - triumf v I. triede Nitrianskeho kraja a Slovenska po linke Sokola v roku 1956, druhým bolo vychovanie generácie reprezentantov a prvoligových hráčov ako Dušan a Peter Herdovci (Slavia Praha), Ladislav Jurkemik (majster Európy z Belehradu 1976) či Marián Novotný (Inter Bratislava) a tretí míľnik sú dva súboje proti Spartaku Trnava v priebehu dvoch rokov," povedal Jozef Golešényi, dlhoročný vedúci mužstva a človek, ktorý by sa pre klub aj rozkrájal. V Jacovciach okrem toho vyrastal aj Miroslav Šatan, ktorého netreba zvlášť predstavovať.

Satisfakcia pre trénera

"Pre nás je to veľký zápas, veď sem príde ligové mužstvo. Profesionáli nastúpia proti maličkému mužstvu, proti amatérom, je to pre nás česť ich doma opäť hostiť. To mužstvo má históriu a je to pre nás odmena. Naposledy sme s nimi prehrali 0:10, ale budeme sa snažiť oddialiť prvý gól a ísť až na dno svojich síl. Takýto zápas sa hrá raz za život, no nám sa to podarilo zase. Máme nahustený program, ale dáme do toho všetko," prezradil pred duelom tréner domácich Roman Jakubička, ktorý nemá počas zápasu problém poriadne zvýšiť decibely hlasu. 

Tréner Roman Jakubička Galéria fotiek (24) Tréner Roman Jakubička Zdroj: športky

Pre neho je to zároveň poriadna dávka satisfakcie, pretože po slabšom vstupe do ligového ročníka opustil lavičku Jacoviec. Netrvalo dlho a sedel na nej opäť. "V prvom rade som chcel pomôcť mužstvu, preto som skončil. Nedarilo sa nám a veril som, že môj odchod niečo zmení a chlapci budú hrať ako minulú sezónu (konečné 5. miesto v tabuľke). Mal som aj malú výčitku voči sebe, že som predsa len nemal skončiť a zostať v klube ďalej. Sadli sme si, porozprávali sa a som rád, že sa mužstvo herne aj výsledkovo chytilo," dodal muž, ktorý je v klube známy svojím absolútne profesionálnym prístupom.

Z práce či školy rovno na zápas

Všetci hráči v tíme majú svoje zamestnanie, alebo sú študentmi. Ešte aj v deň prestížneho zápasu idú niektorí do práce či školy. V stredu to isté. Na tréningoch sa stretávajú trikrát do týždňa a bežne absolvujú prípravu na zápas aj pod umelým osvetlením.

K lídrom mužstva patrí Michal Kaman, ktorý v minulej sezóne s 26 gólmi bojoval o titul kráľa strelcov, no cenu si nakoniec podelili až traja hráči. Pochádza síce z vedľajšej dediny Kuzmice, ale fanúšikovia ho berú za domáceho. "Ak sa dnes dostanem do šance, proste sa pokúsim nájsť najlepšiu možnosť, ako situáciu vyriešiť. Určite sa nebudem sústrediť iba na to, aby som dal gól. Uvidíme, ako sa nám podarí ustáť ich tlak." 

Štadión TJ Družstevník Jacovce Galéria fotiek (24) Zdroj: športky

Jeho slová dopĺňa aj Marek Chrenko, ktorý si mení kapitánsku pásku s najstarším hráčom tímu Daliborom Bajzíkom. "Dúfam, že konečný stav bude oveľa lepší a strelíme aj gól. Ideme bojovať a spraviť čo najlepší výsledok."

Fanúšik Spartaka dostal druhú šancu

Špecifický náboj bude mať duel aj pre brankára Jozefa Glosa, ktorému sotva niekto povie inak, než Kepke. Inšpiráciu pri vzniku jeho prezývky nájdete podľa priezviska nemeckej legendy Andreasa Köpkeho. "Som obrovským fanúšikom Spartaka a teraz sa prvýkrát dostanem do pozície protivníka. Je to neskutočná motivácia. Pred dvomi rokmi som mal od futbalu pauzu, a tak som si proti Trnave nemohol zachytať. No žreb nám ju opäť prisúdil a snáď sa dostanem aj do brány," dodal. Okrem iného túži aj po drese brankára Trnavy Dobrivoja Rusova.

Jozef Galéria fotiek (24) Zdroj: športky

Sen o pohárovej Európe? Už toto je historický úspech

Aj keď je favorit stretnutia jasný, nič nie je isté dopredu. V rámci humoru sa však niektorí hráči či pravidelní návštevníci miestnych podnikov nechali počuť, že Jacovce už pomaly rozmýšľajú nad Európskou ligou. Pre hráčov je ale už najväčšou odmenou nastúpiť proti tímu, akým je Spartak Trnava. A to v relatívne krátkom čase už druhýkrát. Miestni futbalisti postupne vyradili Piešťany, Šoporňu, Alekšince a teraz pred nimi stojí najťažšia prekážka. 

Každý sa na zápas pozerá reálnym pohľadom, no už len sa dostať do 4. kola a vyzvať Spartak je úspechom, o ktorom sa bude v dedine hovoriť ešte aj o sto rokov. Veď Trnava v minulej sezóne hrala proti Legii Varšava, Crvenej Zvezde Belehrad, Dinamu Záhreb, Fenerbahce Istanbul či Anderlechtu Brusel. Dnes svojou návštevou znovu poctí Jacovce.

Štadión TJ Družstevník Jacovce Galéria fotiek (24) Zdroj: športky

Celý klub sa na zápas poctivo pripravil a vďaka patrí všetkým hráčom, trénerom, ľuďom, ktorí pre klub obetujú svoj voľný čas. Futbal je totiž ich život. A po vzore FA Cupu sa ukazuje aj Slovnaft Cup ako súťaž, kde sa možno až tak často nestávajú zázračné postupy, ale píšu sa nezabudnuteľné zážitky do kroník klubov, akým je napríklad aj TJ Družstevník Jacovce.

Logo klubu Galéria fotiek (24) Logo klubu Zdroj: športky

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 24
Viac o téme: FC Spartak Trnava TJ Družstevník Jacovce
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Športky
  • Zdroj: Športky - Marek Žák

Súvisiace články