Kmotrík ml. prehovoril o incidentoch fanúšikov Slovana: Klub sa k problémom stavia čelom!

Ivan Kmotrík ml.
Ivan Kmotrík ml.

BRATISLAVA – Futbalový Slovan má za sebou turbulentné obdobie. Bratislavčania sa dokázali prehrýzť cez všetky predkolá Európskej ligy, aby následne úspešne zvládli úvodné dva zápasy v druhej najprestížnejšej klubovej súťaži v Európe. Vydarené momenty však zostali v tieni nezmyselného vyčíňania fanúšikov belasých, ktorí sa v posledných mesiacoch postarali o množstvo problémov.

Zoskupenie Ultras Slovan sa rozhodlo poskytnúť vyhlásenie v súvislosti s poslednými incidentmi fanúšikov bratislavského klubu. O reakciu sa postaral aj generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml.

Stanovisko Ivana Kmotríka ml. vám prinášame v plnom znení a bez redakčných úprav:

„Obdobie od marca tohto roka, keď sme prešli na Tehelné pole, je intenzívne pre celý klub vrátane fanúšikov. Zápasy začalo navštevovať veľa ľudí, ktorí na Pasienky vôbec nechodili, pričom aj oni si musia uvedomiť, že pravidlá sa za tie roky zmenili a sprísnili a sú povinní ich v plnej miere rešpektovať. V prvom rade sme nesmierne radi, že sa Tehelné pole opäť zaplnilo fanúšikmi, nespornú zásluhu na tom má aj kotol, ktorý zapojil do aktívneho povzbudzovania aj ďalšie tribúny. Zažili sme zápasy s krásnou atmosférou, na štadión sme prilákali veľa detí a rodín, čiže presne to, čo sme si pred prechodom na nový štadión priali. Dnes sme sa však ocitli v situácii, keď je vinou zbytočných incidentov ohrozené to, čo sme spoločne vybudovali. Preto je dôležité konať a som nesmierne rád, že popri klube prejavili záujem riešiť problémy aj samotní fanúšikovia,“ vyhlásil generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.

Pre rasistické pokriky sa zápas s Besiktasom odohral bez divákov a podobný scenár hrozí aj v prípade duelu s Wolverhamptonom. V tomto prípade stále čakáme na verdikt UEFA o našom odvolaní, ktoré sme podali. Po zápase so Spartakom Trnava, keď okrem pyrotechniky a hádzania predmetov dvaja jednotlivci vbehli na ihrisko a jeden z nich atakoval trnavského kapitána, bolo Tehelné pole zatvorené na ligový zápas s Nitrou. Takéto správanie je v podaní akéhokoľvek návštevníka zápasu neprípustné a škodí celému klubu. 

„Radosť z postupu do skupinovej fázy nám znegovali práve tieto tresty. Klub len na vstupnom prišiel v zápase s Besiktasom o približne 600-tisíc eur. Pokiaľ pripočítame ušlý zisk za bufety, tržbu za predaj suvenírov vo fanshope, zaplatenie pokuty a ďalšie finančné straty, tak klub prišiel viac než o milión eur. Strata nám samozrejme vznikla aj pri zápase s Nitrou. Teraz musíme tieto straty vykryť iným spôsobom. Za najväčšie negatívum však považujem, že veľká väčšina našich priaznivcov, ktorá doplatila na vyčíňanie jednotlivcov, nemohla na zápase s Besiktasom zažiť tie krásne radostné okamihy v podaní nášho mužstva. Hodnota takéhoto zážitku je pre fanúšikov, hráčov a klub nevyčísliteľná. Ako sme už viackrát povedali, dobrovoľne sme sa prihlásili do súťaže riadenej UEFA, čím sme automaticky prijali stanovené pravidlá a musíme sa ich držať. Pokiaľ nechceme znegovať všetko, čo sme vybudovali, musíme sa týmto veciam do budúcna vyhnúť. Iná cesta jednoducho nie je. Inak budeme mať každoročne na európske zápasy zatvorený štadión,“ pokračoval generálny riaditeľ klubu.

„Klub sa k aktuálnym problémom stavia čelom a podnikneme všetky možné kroky, aby sme sa zlepšovali aj v tejto oblasti. Konkrétne kroky sú v štádiu prípravy. C-sektor však v najbližších týždňoch prejde určitými úpravami so zámerom eliminovať riziko udalostí, ktoré sa udiali na derby. Chcem však zdôrazniť, že hovoríme o jednotlivcoch a nesúhlasíme s tými, ktorí obviňujú automaticky celý C-sektor. Je potrebné si uvedomiť, že do sektoru chodia na väčšie zápasy tisícky ľudí vrátane detí a rodín, pričom práve kotol vytvára fantastickú kulisu, zapája do povzbudzovania aj ďalšie tribúny a prispel k veľmi pekným okamihom, ktoré sme na Tehelnom poli zažili. Určite aj v prípade kotla je priestor na elimináciu niektorých prejavov ako spomínané pokriky či pyrotechnika, na druhej strane ale odmietame zovšeobecňovanie a kritiku celého C-sektora. Našou úlohou je identifikovať a v zmysle legislatívneho rámca potrestať jednotlivcov, ktorí poškodzujú meno fanúšikov i celého klubu. Musíme pracovať so všetkými našimi priaznivcami, aby si uvedomili platné pravidlá UEFA i SFZ. Verím, že nielen klub, ale aj samotní fanúšikovia sa chcú do budúcna vyhnúť takýmto zbytočným chybám a už nechcú zažiť nepríjemný pocit, keď si nemôžu pozrieť zápas na Tehelnom poli,“ doplnil Ivan Kmotrík ml.

Práve iniciatíva zo strany priaznivcov, ktorí zareagovali na posledné udalosti, je mimoriadne dôležitá pri pohľade do budúcna. Klub si váži všetkých priaznivcov a stojí o ich podporu. „Oceňujem iniciatívu zo strany fanúšikov. Klub je otvorený komunikácii s každým fanúšikovským zoskupením, ktorého cieľom je podporovať Slovan. Veríme, že posledné udalosti budú pre nás všetkých poučením, a že sa už v tejto sezóne budeme rozprávať len o pozitívnych veciach a fantastickej atmosfére, ktorú dokážu vytvoriť naši priaznivci. Touto cestou sa chceme poďakovať fanúšikom, ktorí nás podporujú a naposledy absolvovali dlhú cestu do Bragy či neustále fandili v chladnom počasí v Ružomberku. Taktiež ďakujeme fanklubu Slovanista, ktorý už viac než rok organizuje výjazdy na všetky naše vonkajšie zápasy, nechýbal ani v Brage, pričom viacerí fanúšikovia, ktorí sa z Portugalska vrátili v nedeľu, išli hneď podporiť náš tím do Ružomberka. Vážime si, že ste pri nás a som presvedčený, že spoločne prekonáme aj ťažšie chvíle a aj naďalej bude platiť, že SPOLU SME SLOVAN. Pretože aj vďaka tomu, že držíme spolu, sme dosiahli veľký úspech v podobe postupu do skupinovej fázy Európskej ligy a zažívame krásne futbalové chvíle. Spolu sme silnejší a stále som presvedčený, že naši fanúšikovia sú najlepší,“ uzavrel Ivan Kmotrík ml.


Tagy: ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. Ultras Slovan

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
športky, skslovan.com
Foto:
TASR/Pavel Neubauer

DISKUSIA