VIDEO Gól Cháru a Halákove zásahy nestačili, Tatar asistoval, Černákov tím rozbil Toronto

Joonas Donskoi útočí na bránku Jaroslava Haláka, no neúspešneJoonas Donskoi útočí na bránku Jaroslava Haláka, no neúspešne Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

DENVER - Siedmi slovenskí hokejisti sa predstavili v jedenástich štvrtkových zápasoch NHL. Obranca Bostonu Zdeno Chára si otvoril sezónny gólový účet, ale jeho tím prehral v Denveri s Coloradom 2:4. V bránke Bostonu stál Jaroslav Halák. Zneškodnil 32 z 35 pukov, ktoré na neho smerovali, no prehre svojho tímu nezabránil. Útočník Tomáš Tatar raz asistoval, ale jeho Montreal doma podľahol Detroitu 2:4.

Chára odohral 20:55 min a okrem gólu si zapísal aj 2 strely a 4 zablokované strely. Kapitán Bostonu poslal v 16. min svoj tím do vedenia 2:0. Jeho strelu od modrej čiare nešťastne tečoval za chrbát svojho brankára kapitán Colorada Gabriel Landeskog. Potom však Avalanche strelili štyri góly po sebe a pripravili Bruins vo štvrtom zápase prvú prehru v novej sezóne. Dôležitým faktorom úspechu Colorada bol aj nemecký brankár Philipp Grubauer, ktorý sa s 39 zákrokmi stal prvou hviezdou zápasu.

"Tvrdo sme bojovali, no v tejto budove sa hrá ťažko. Podľa môjho názoru sme počas väčšej časti duelu hrali dobre, ťažko však hodnotí to, že sme prišli o dvojgólový náskok. Na to sa však nemôžeme sústrediť a musíme na to rýchlo zabudnúť. Dôležité je sústrediť sa na pozitíva a dobre sa pripraviť na sobotu," povedal Jaroslav Halák podľa oficiálneho klubového webu.

Jaroslav Halák Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/David Zalubowski

Nestarnúci Chára (42) skóroval už v dvadsiatej prvej sezóne v NHL po sebe a 201. gólom načal tretiu stovku gólov v slávnej profilige. Svoj prvý gól v NHL strelil v januári 1999 v drese New Yorku Islanders a rovnako strelou od modrej čiary. Prihrával mu vtedy krajan Žigmund Pálffy.

Tretí bod vo štvrtom zápase novej sezóny si pripísal Tomáš Tatar (1+2). Slovenský krídelník asistoval pri jednom z gólov Montrealu v domácom súboji s Detroitom, ale jeho tím prehral 2:4. Tatar celkovo odohral 16:27 min a okrem štyroch striel na bránku mal na konci zápasu aj dva mínusové body. Víťazný gól hostí strelil Anthony Mantha, ktorý trafil už po šiesty raz v novom súťažnom ročníku. Dovedna v štyroch zápasoch nazbieral už osem bodov a Detroit prerušil sériu deviatich prehier s Montrealom.

Radosť trojice Cholowski, Mantha Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes

Edmonton vyhral aj štvrtý raz v novej sezóne a je na čele Západnej konferencie. Tentoraz "olejári" uspeli na ľade New Jersey 4:3 až po samostatných nájazdoch. Vďačiť za to môžu svojim dvom útočným hviezdam. Kapitán Connor McDavid 66 sekúnd pred koncom tretej tretiny vyrovnal na 3:3 a v nájazdoch strelil rozhodujúci gól Leon Draisaitl.

Už siedmy presný zásah v sezóne predviedol James Neal, čím už teraz vyrovnal svoje gólové predstavenie z celého uplynulého ročníka profiligy. Slovenský krídelník Tomáš Jurčo odohral 13:07 min s dvoma trestnými minútami a jedným mínusovým bodom. V tíme New Jersey Kyle Palmieri oslávil 500. zápas v NHL gólom, ale "diabli" prehrali štyri zápas po sebe v úvode sezóny prvýkrát po štyroch rokoch.

Dallas s obrancom Andrejom Sekerom v zostave na začiatku tretej tretiny viedol nad Calgary 2:0, ale napokon podľahol 2:3 po samostatných nájazdoch. Sekera odohral takmer 24 minút, raz vystrelil a zablokoval tri strelecké pokusy súpera. Washington s útočníkom Richardom Pánikom bol blízko víťazstva na ľade Nashvillu, ale nestačil mu sľubný náskok 4:2 po druhej tretine. Predators otočili výsledok štyrmi gólmi v záverečnej dvadsaťminútovke. Pánik odohral 11:50 min s bilanciou 1 "hit", 1 zablokovaná strela.

Alex Ovečkin Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Mark Zaleski

Dva ofenzívne tímy sa stretli v Toronte a bolo z toho presvedčivé víťazstvo Tampy Bay 7:3. Hosťom zabrali ich najväčšie hviezdy, ruský útočník Nikita Kučerov si pripísal 4 body za 2 góly a 2 asistencie, Kanaďan Steve Stamkos bol rovnako štvorbodový (1+3) a Brayden Point v sezónnej premiére zaznamenal 3 body (2+1). Slovenský obranca Erik Černák v drese Tampy Bay odohral 18:46 min a s 5 "hitmi" opäť dominoval medzi najviac bodyčekujúcimi hráčmi z oboch tímov. Martin Marinčin (Toronto) bol opäť iba medzi zdravými náhradníkmi.

"Po šialenej prvej tretine so siedmimi gólmi sme sa upokojili a veľmi dobre bránili. Ak dokážeme kontrolovať tempo hry, dobre korčuľovať a byť súťaživí, môžeme prestrieľať aj elitné ofenzívne mužstvá. A to sa stalo dnes večer," uviedol kapitán Tampy Bay Steve Stamkos na portáli NHL. "Bol to fenomenálny výkon prvého útoku a Steve Stamkos ukázal, prečo je náš kapitán. Potiahol celý tím na ľade tým správnym spôsobom," podotkol elitný obranca Lightning Victor Hedman, ktorý odohral 700. zápas v NHL.

Ottawa - St. Louis 4:6 (2:0, 1:2, 1:4)

Toronto - Tampa Bay 3:7 (3:4, 0:1, 0:2)
Erik Černák (Tampa Bay) odohral 18:46 min, 3 strely, 5 "hitov"

Montreal - Detroit 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
Tomáš Tatar (Montreal) odohral 16:27 min, 1 asistencia, 4 strely, 2 "hity", 2 mínusové body

Nashville - Washington 6:5 (1:1, 1:3, 4:1)
Richard Pánik (Washington) odohral 11:50 min, 1 "hit", 1 zablokovaná strela

Winnipeg - Minnesota 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)

Pittsburgh - Anaheim 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

New Jersey - Edmonton 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Tomáš Jurčo (Edmonton) odohral 13:07 min, 2 trestné minúty, 1 mínusový bod

Chicago - San Jose 4:5 (2:2, 2:2, 0:1)

Colorado - Boston 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Zdeno Chára odohral 20:55 min, 1 gól, 2 strely, 4 zablokované strely, Jaroslav Halák (obaja Boston) odchytal 58:27 min, 32 zákrokov z 35 striel, úspešnosť 91,4%

Dallas - Calgary 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 0:1)
Andrej Sekera (Dallas) odohral 23:59 min, 1 strela, 3 zablokované strely

Arizona - Vegas 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Viac o téme: Andrej Sekera Jaroslav Halák Martin Marinčin Zdeno Chára Richard Pánik Tomáš Jurčo Detroit Red Wings Tomáš Tatar Boston Bruins Kyle Palmieri Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Colorado Avalanche Gabriel Landeskog James Neal Toronto Maple Leafs Anthony Mantha Erik Černák Steve Stamkos