Vedenie Barcelony skritizovalo tresty pre katalánskych lídrov: Väzenie nie je riešenie!

Fanúšikovia FC Barcelona s katalánskymi vlajkami
Fanúšikovia FC Barcelona s katalánskymi vlajkami

BARCELONA - Vedenie katalánskeho futbalového klubu FC Barcelona vyjadrilo ostrý nesúhlas s verdiktom španielskeho najvyššieho súdu, ktorý v pondelok odsúdil katalánskych politických lídrov na dlhoročné tresty väzenia za pokus o vyhlásenie samostatnosti regiónu.

"Väzenie nie je riešenie. Konflikt sa dá vyriešiť iba politickým dialógom. Preto klub teraz - viac ako inokedy v minulosti - žiada všetkých, aby viedli rokovania a dialóg," uviedol na svojom webe úradujúci majster španielskej La Ligy. Katalánsky futbalový zväz v reakcii na rozhodnutie súdu zrušil všetky zápasy v regióne. Týka sa to všetkých futbalových a futsalových stretnutí v Katalánsku, nie však duelov La Ligy či španielskeho národného tímu. Tresty odňatia slobody v rozmedzí deväť až 13 rokov vymeral súd deviatim z dvanástich súdených katalánskych lídrov. Bývalý katalánsky vicepremiér Oriol Junqueras dostal 13 rokov nepodmienečne.

Deviati katalánski politici čelili obžalobe z viacerých trestných činov vrátane vzbury, ktorej sa podľa súdu dopustili zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následným vyhlásením Katalánskej republiky. Referendum o nezávislosti Katalánska sa konalo 1. októbra 2017 napriek nesúhlasu a zákazu Madridu. Podľa španielskej vlády a súdov bol totiž tento plebiscit v rozpore s ústavou krajiny. V deň referenda došlo na mnohých miestach k brutálnym zásahom španielskej polície voči voličom a zranenia utrpeli stovky ľudí. Za nezávislosť sa vyslovilo 90,18 percenta zúčastnených voličov, účasť na hlasovaní bola 43-percentná.


Tagy: FC Barcelona

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Primera Division
Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP - Manu Fernandez

DISKUSIA