VIDEO Rasizmus vo futbale nemá konca: Šialené scény na Ukrajine, napadnutý hráč sa rozplakal!

TaisonTaison Zdroj: SITA/AP/Uwe Anspach

CHARKOV - Ukrajinská futbalová Premier League videla v závere víkendu najväčší šláger, aký sa v krajine môže hrať. Šachtar Doneck hral v prechodnom domove Charkove proti rivalovi Dynamu Kyjev.

O výhre domácich 1:0 rozhodol v 17. minúte nezadržateľnou hlavičkou Sergej Kryvtsov, keď zužitkoval presne mierený center Teteho z rohového kopu. Výsledok však nebol podstatný, pretože v záverečnej desaťminútovke sa odohrala nechutná scéna. Prím hral, žiaľ, opäť rasizmus. 

Brazílsky stredopoliar Taison bol predčasne poslaný pod sprchy v 82. minúte za to, že na rasistické urážky od fanúšikov reagoval odkopom lopty do hľadiska. Presnejšie smerom k fanúšikom Dynama Kyjev. Päť minút predtým sa hlavný rozhodca Balakin rozhodol stiahnuť hráčov z ihriska. O 300 sekúnd neskôr videl Taison červenú kartu. Nevydržal a rozplakal sa. 

 

 

"Je príšerné, keď sa vo futbale dejú takéto veci. Hra potrebuje skutočných fanúšikov namiesto ľudí, ktorí prídu na štadión, správajú sa takto a nerešpektujú športovcov. Musíme na tom pracovať, pretože takéto epizódy nás zarmucujú. Dentinho, Taison a ostatní chlapci sa teraz cítia strašne," povedal stredopoliar Šachtaru Marcos Antonio. 

Za Taisonom stoja všetci spoluhráči a skúsený brankár Andrij Pyatov. "Každý je tak nejako šokovaný tým, čo sa dnes stalo na tribúnach. Ja som videl také niečo prvý raz v živote. Nikdy som si nemyslel, že ľudia sa môžu takto správať. Toto nikomu nelichotí." 

"Nehodu sme preberali s hráčmi Dynama v hráčskom tuneli. Ich tím má taktiež hráčov iných krajín. Videl som, že hráč Dynama Gerson Rodrigues bol tiež šokovaný, pretože toto ho taktiež znepokojilo. Rozhodca povedal, že ak sa toto stane znova, tak zastaví hru," dodal Pyatov. 

 

 

Priaznivcom Dynama (ak ich tak vôbec radno nazývať či označovať) nepomohol ani dohovor troch vlastných hráčov, aby sa upokojili. V nezmyselných rasistických pokrikoch pokračovali aj naďalej. Twittrový účet Dynama Kyjev po zápase napísal jednoduchý, no veľavravný status - "Futbal nie je miesto rasizmu." 

Manažér Šachtaru Luis Castro povedal: "Chcem podporiť absolútne každého, kto trpí rasizmom a chlapcov, ktorým dnes ublížili. Akékoľvek prejavy rasizmu sú absolútne neakceptovateľné. Bolo, je a bude to hanba pre každého. Musíme spolu bojovať - každý deň, každú minútu a každú sekundu." 

 

 

Vedenie Šachtaru Doneck zaujalo k celej veci taktiež jasné stanovisko, v ktorom uviedlo: "Kategoricky nesúhasíme s akýmikoľvek prejavmi a formami rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a akejkoľvek súvisiacej intolerancie. Tí, ktorí urážajú ostatných ľudí pre farbu ich pleti, náboženské alebo politické presvedčeni, si nemôžu byť ospravedlnení. Takýto druh správania je v akejkoľvek civilizovanej krajine či futbalovej súťaži neakceptovateľný." 

"Takéto ponižujúce záležitosti spôsobujú bolesť a sklamanie veľkej rodiny Šachtaru. Tento druh správania odsudzujeme, vždy budeme hlasno stáť za našimi hráčmi. Vyzývame futbalové autority a kluby, aby zastavili rasizmus na štadiónoch," oznámil 12-násobný šampión ukrajinskej súťaže. 

"Považujeme za unáhlené predčasne obviniť fanúšikov, keď sa vyšetrovanie ešte nezačalo. Tešíme sa na začiatok vyšetrovania, sme pripravení obsiahlo spolupracovať a asistovať. A ak sa ukáže vina, vyvodíme všetky možné kroky, aby sme izolovali tieto indivíduá nielen z futbalu, ale i spoločnosti. Tešíme sa na fotografie a videá, ktoré môžu vniesť svetlo do všetkých okolností prípadu," napísalo Dynamo Kyjev. 

 

 

Rasistické urážky smerom z tribún sa v poslednom období výrazne rozmohli a poškodzujú nielen hráčov, ale vrhajú maximálne čierne svetlo na futbal ako taký. Minulý týždeň sa stal terčom Mario Balotelli v zápase Hellasu Verona proti Brescii Calcio, ktorý urobil to isté, čo Taison. V októbrovom kvalifikačnom dueli Bulharsko - Anglicko (0:6) čelili urážkam aj hráči Albionu. 

Krásna hra, ktorá týždeň čo týždeň prináša nádherné zákroky brankárov, dychberúce zásahy z kopačiek hrdinov na trávnikoch či fenomenálne a geniálne prihrávky kúzelníkov typu De Bruyne, Modrič, Iniesta a ďalších, si zaslúžii inú propagáciu. Futbalové kapacity musia nájsť spôsob, ako čo najefektívnejšie bojovať proti "zvieratám" na tribúnach. Pravdupovediac, i tie samotné zvieratá by sa stopercentne dokázali správať slušnejšie, keby vedeli rozprávať. Odchod z ihriska rozhodne predstavuje jeden z efektívnych spôsobov, nad ktorým treba uvažovať. 

 

 

Viac o téme: Dynamo Kyjev Šachtar Doneck Taison
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Uwe Anspach; VIDEO: Twitter/Corinthians; Twitter/Shakhtar Donetsk English, FC Dynamo Kyiv, Goal.com
  • Zdroj: Športky - Ondrej Herceg

Súvisiace články