Triatlonista Varga uzavrel najhoršiu sezónu v kariére: Od februára ho čaká boj o Tokio

Slovák Richard Varga
Slovák Richard Varga

BRATISLAVA - Pre slovenského triatlonistu Richarda Vargu sa rok 2019 skončil, no hlavný cieľ kvalifikovať sa na budúcoročné olympijské hry v Tokiu má ešte pred sebou. Záver sezóny Svetového pohára mal hektický, v októbri sa predstavil najprv v kórejskom Tongyeongu, potom v japonskom Mijazaki a na záver absolvoval preteky v Dominikánskej republike. Odtiaľ sa vrátil iba v utorok.

"Uplynulé štyri týždne som si pocestoval. V Kórei som skončil 18., mal som výborné plávanie, celkom dobre som aj bežal, ale bola tam veľmi silná konkurencia, tak to stačilo iba na osemnáste miesto. V Japonsku som bol jedenásty, s tým som bol spokojný, získal som body do kvalifikácie na OH. V Santo Domingu nám na poslednú chvíľu zmenili program, keď pre počasie posunuli štart na siedmu ráno. Začiatok bol príjemný, ale neskôr už bola horúčava, beh mi teda veľmi nevyšiel a dobehol som až na 17. priečke, hoci som dúfal, že sa budem pohybovať okolo desiatky," zhrnul hektické týždne Varga.

Nielen posledné týždne dali najlepšiemu slovenskému triatlonistovi zabrať. V "jednom kole" bol prakticky celú sezónu. Uplynulé obdobie sa mu nehodnotilo ľahko: "Bola to naháňačka ako posledné štyri týždne. Nechcem sa vyhovárať, ale mal som dosť smoly. Bol som zranený aj chorý. Náročné to bolo aj po mentálnej stránke, musel som bojovať o každé umiestnenie. Táto sezóna bola asi najhoršia v mojej kariére."

Podobný pohľad mal aj prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurašek: "Veľa rokov som mal možnosť hodnotiť sezónu ako najúspešnejšiu. Tentoraz to však nemôžem spraviť. Na druhej strane, nemôžem povedať, že by to bol prepadák. Bola jedna z tých lepších, ale nie lepšia ako vlaňajšia, keď Richard získal európsky titul. Celý čas boli naši reprezentanti na hrane kvalifikácie OH. Richard bol dlho zranený aj na sústredení, mal pauzu od pretekov, takže to bolo v rebríčku cítiť."

Kvalifikácia na olympijské hry do Tokia je rozložená na dva roky. Varga je v súčasnosti dve priečky pod čiarou. Stále má však dostatok času zabezpečiť si účasť na tretích hrách za sebou. Od februára je na programe jedenásť podujatí. Štartová listina na OH sa definitívne uzavrie v júni. "Teraz budem mať trochu voľna, pretože si potrebujem oddýchnuť. Táto sezóna bola náročná. Nebudem však mimo príliš dlho, už vo februári ma čakajú preteky v Kapsom meste, takže nemôžem z toho príliš vypadnúť. Mal by som absolvovať sústredenie na Kanárskych ostrovoch, kde sa chcem kvalitne pripraviť na nadchádzajúce obdobie," uzavrel Varga.


Tagy: Richard Varga

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Pavol Zachar

DISKUSIA