Slováci to už nemajú vo svojich rukách: Povinnosť zvíťaziť, ale... Nikto nám nič nedaruje!

Marek Hamšík, Stanislav Lobotka a Róbert Mak
Marek Hamšík, Stanislav Lobotka a Róbert Mak

BRATISLAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti nemajú pred záverečným vystúpením v E-skupine kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy situáciu vo vlastných rukách. V utorňajšom domácom zápase proti hráčom Azerbajdžanu (o 20.45 v Trnave) potrebujú bezpodmienečne zvíťaziť a na kontinentálny šampionát ich posunie len priaznivý výsledok duelu Wales - Maďarsko, v ktorom sa musí zrodiť remíza. Slováci napriek neľahkej pozícii stále veria v priamy postup na záverečný turnaj a nespoliehajú sa na prípadné play-off Ligy národov.

"Verím, že postúpime. Dúfam, že nám konečne niekto pomôže, pretože sa to ešte nestalo, odkedy som v reprezentácii. Do zápasu pôjdeme s túžbou vyhrať, ale nebude to jednoduché. Je pravda, že v Baku sme dosiahli hladké víťazstvo, ale padli nám viaceré strely z diaľky priamo do šibenice, čo sa nepodarí stále, a tak môže byť konečný výsledok klamlivý. Vieme, že duel s Azerbajdžanom bude ťažký, no sústredíme sa na aktuálnu kvalifikáciu a zatiaľ sa nepozeráme na Ligu národov," povedal stopér Milan Škriniar.

Slovenskí futbalisti majú príjemné spomienky na úvodné meranie síl s reprezentantmi Azerbajdžanu v aktuálnej kvalifikácii. Na trávniku súpera triumfovali presvedčivo 5:1, keď sa dvakrát presadil Marek Hamšík a po jednom góle pridali Stanislav Lobotka, Juraj Kucka a Dávid Hancko. Hráči zo zakaukazskej krajiny však v ostatných šiestich kvalifikačných dueloch kládli väčší odpor a potrápili Chorvátov, Maďarov i Walesanov. "Na tejto úrovni nám nikto nič nedaruje, takže musíme byť počas celého stretnutia plne koncentrovaní. Musíme využiť čas na dobrú regeneráciu a s kvalifikáciou sa chceme rozlúčiť víťazne," hovoril stredopoliar čínskeho Ta-lienu I-fang Hamšík.

Azerbajdžan bez ohľadu na výsledok zápasu v Trnave obsadí v tabuľke E-skupiny posledné piate miesto. Po siedmich zápasoch má na konte jediný bod za remízu s Chorvátskom. Slovensko figuruje na štvrtej pozícii so ziskom desiatich bodov a vyrovnaným skóre 11:11. Tretí Wales nazbieral jedenásť bodov a druhé Maďarsko dvanásť. Ak Slováci na Štadióne Antona Malatinského zvíťazia, budú potrebovať hráči Walesu aj Maďarska taktiež vyhrať na zabezpečenie si konečného druhého miesta. Paradoxne, zverenci trénera Pavla Hapala potrebujú v ich vzájomnom súboji remízu. V takom prípade by poskočili slovenskí futbalisti na druhú priečku s trinástimi bodmi, tretí Maďari by mali rovnaký počet bodov, ale horšie vzájomné zápasy, a Walesania by klesli na štvrtú pozíciu s dvanástimi bodmi.

Slovenskí fanúšikovia v "malom Ríme" aj pri televíznych obrazovkách budú sledovať priebeh duelu v Cardiffe, ktorý má rovnako ako súboj v Trnave výkop o 20.45 h. Situácia na Britských ostrovoch bude zaujímať aj samotných hráčov. "Na lavičke na mobiloch to možno budú sledovať, ale my na ihrisku musíme zostať plne sústredení na zápas s Azerbajdžanom," prezradil Hamšík, ktorého doplnil Róbert Mak. Ten je stabilnou súčasťou základnej zostavy národného tímu, ale v utorok nenastúpi pre kartový trest zo zápasu v Chorvátsku. "Vieme, že proti Azerbajdžanu musíme vyhrať, a tomu bude prispôsobená aj hra. Výsledok druhého duelu nedokážeme ovplyvniť," uviedol krídelník Zenitu Petrohrad.

Slováci majú s reprezentantmi Azerbajdžanu vysoko pozitívnu vzájomnú bilanciu. V doterajších siedmich stretnutiach dosiahli šesť víťazstiev a jednu prehru so skóre 17:5. V domácich prostredí sú zatiaľ stopercentní, keď triumfovali 4:1 (29. marca 1995), 3:0 (5. septembra 1998) a 3:1 (28. marca 2001). Dosiaľ jediné zaváhanie prišlo 6. júna 2001, kedy na súperovej pôde prehrali 0:2. O vylepšenie štatistík sa slovenskí futbalisti pokúsia v utorok pod vedením ukrajinskej rozhodcovskej trojice na čele so Sergijom Bojkom.


Tagy: Pavel Hapal Slovensko

Zdroj:
športky, SITA
Autor:
© Zoznam/Marek Cocher
Foto:
TASR - Martin Baumann; Video: Športky

DISKUSIA