Šanca na postup stále žije v play-off Ligy národov! Slovensko spoznalo svojho súpera

Slovenskí reprezentanti po víťazstve 2:0 v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan
Slovenskí reprezentanti po víťazstve 2:0 v zápase 10. kola skupiny E kvalifikácie EURO 2020 Slovensko - Azerbajdžan

TRNAVA - Slovenská futbalová reprezentácia musí zabojovať o postup na EURO 2020 v play-off Ligy národov. V domácom prostredí privíta 26. marca Írsko. Druhú semifinálovú dvojicu v rámci B-divízie vytvorili Bosna a Hercegovina a Severné Írsko.

Po utorňajšej výhre nad Azerbajdžanom 2:0 a víťazstve Walesu nad Maďarskom 2:0 skončilo Slovensko v kvalifikačnej E-skupine na tretej priečke a nevybojovalo si priamy postup na ďalší veľký záverečný turnaj po MS 2010 a ME 2016. Účasť na šampionáte si v kvalifikácii zaistili prvé dve mužstvá v každej z desiatich skupín. O zvyšných štyroch miestenkách rozhodne play-off, ktorého semifinále je na programe 26. marca, finále sa odohrá o päť dní neskôr. Slovensko si naskôr zmeria sily s Írskom na domácej pôde a hrá sa iba jeden zápas, žiadna odveta. Následne sa vo finále stretne s víťazom zápasu Bosna a Hercegovi - Severné Írsko. Pokiaľ toto finále zvládne, postúpi do štvrtého koša a predstaví sa na EURO 2020.

Európskej futbalovej únii (UEFA) išlo aj o to, aby v play-off zostalo pokope čo najviac tímov podľa pôvodných divízií. Istotu zotrvania v "béčku" mala pred záverečným kolom kvalifikácie jedine Bosna a Hercegovina ako víťaz skupiny LN. Doplnili ju Slovensko, Írsko a Severné Írsko. V "áčku" zostal iba Island, žrebom sa do najvyššej vetvy posunú tri mužstvá z kvarteta Maďarsko, Bulharsko, Izrael a Rumunsko, v "céčku" zostane len jedno, keďže Škótsko, Nórsko ani Srbsko sa nemohli hýbať. V "déčku" si zmerajú sily Gruzínsko so slovenským trénerom Vladimírom Weissom, Severné Macedónsko, Kosovo a Bielorusko. Na šampionáte bude hrať minimálne jeden účastník najnižšej divízie.

V rámci vetvy play off sa stretnú najlepšie a najhoršie umiestnené tímy po LN, ďalšiu dvojicu vytvoria mužstvá na druhej a tretej pozícii. Doma budú hrať jednotka a dvojka, takže v B-divízii sa okrem duelu Slovensko - Írsko uskutoční semifinále Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. Slovenský futbalový zväz (SFZ) musí nahlásiť dejisko do 20. decembra. Hostiteľov finále už určí žreb. Hrá sa na jeden zápas, pokiaľ sa súboje skončia v riadnom hracom čase remízou, klasicky nasledujú predĺženie na 30 minút, prípadne jedenástkový rozstrel. Konečný zoznam účastníkov šampionátu bude známy až v marci, ale žreb záverečného turnaja sa koná už 30. novembra. Otváracie stretnutie je na programe 12. júna v Ríme, finále o mesiac neskôr v Londýne.

postupujúci na ME z kvalifikácie:
A-skupina: Anglicko, Česko
B-skupina: Ukrajina, Portugalsko
C-skupina: Nemecko, Holandsko
D-skupina: Švajčiarsko, Dánsko
E-skupina: Chorvátsko, Wales
F-skupina: Španielsko, Švédsko
G-skupina: Poľsko, Rakúsko
H-skupina: Francúzsko, Turecko
I-skupina: Belgicko, Rusko
J-skupina: Taliansko, Fínsko

účastníci play-off:
A-divízia: Island, traja z Maďarsko/Bulharsko/Izrael/Rumunsko
B-divízia: Bosna a Hercegovina, SLOVENSKO, Írsko, Severné Írsko
C-divízia: Škótsko, Nórsko, Srbsko, jeden z Maďarsko/Bulharsko/Izrael/Rumunsko
D-divízia: Gruzínsko, Severné Macedónsko, Kosovo, Bielorusko

termíny ME:
30. novembra: žreb záverečného turnaja
26. marca: semifinále play-off
31. marca: finále play-off
1. apríla: dodatočný žreb v prípade potreby
12. júna: otváracie stretnutie šampionátu (Rím)
12. júla: finále ME (Londýn)


Tagy: Slovensko Severné Írsko Bosna a Hercegovina Írsko

Zdroj:
TASR, športky
Foto:
TASR - Martin Baumann

DISKUSIA