Dôležitý deň pre slovenský šport: Proti sebe stoja dva tábory, teraz sa o všetkom rozhodne

Dušan TittelDušan Tittel Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša, šéf Pro-Hokeja Richard Lintner či olympijský medailista v zápasení Jozef Lohyňa podporujú návrh novely zákona o športe z dielne poslancov Dušana Tittela a Tibora Jančulu, ktorý pôjde v parlamente do druhého čítania. Hlavným cieľom novelizácie je dať športovcom možnosť výberu, či chcú vstupovať do zmluvného vzťahu s klubom ako zamestnanci alebo ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Ak návrh prejde hlasovaním v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR), novela vstúpi do platnosti od 1. januára 2020. Existujú však aj odporcovia ponúkaného riešenia.

"Náš návrh upravuje zmluvnú voľnosť pracovných vzťahov, aby sme odstránili diskrimináciu v kolektívnych športoch. Dúfam, že naša snaha nájde podporu v parlamente. Športovci musia mať možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť. Ide nám o to, aby bolo v športe viac peňazí a slúžili na správne veci," povedal na stredajšej tlačovej konferencii v priestoroch NR SR Tittel, ktorý priznal, že počas hráčskej kariéry pracoval ako SZČO a nestretol sa s problémami.

Za návrh dvojice poslancov a bývalých futbalových reprezentantov sa postavili viacerí predstavitelia športových organizácii a zväzov na Slovensku. "Podporujem túto iniciatívu. Od vstupu zákona o športe do platnosti sa stretávame štyri roky. Priniesol veľa dobrého, ale existujú v ňom aj problematické pasáže. Týkajú sa najmä zmluvných vzťahov a práve mzdy pre hráčov sú najväčšími výdavkami klubov. Novela by nám mala pomôcť a dá klubom väčšiu istotu," povedal Holeša, s ktorým súhlasil aj Lintner a návrh novely podporil takisto prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Martin Kraščenič.

Snahu o zlepšenie podmienok pre športovcov na Slovensku podporujú aj hráčske asociácie. Únia profesionálnych futbalistov (ÚFP) a Asociácia profesionálnych hokejistov (SIHPA) s podporou hráčskych osobností v ostatných kolektívnych športoch však nesúhlasia s navrhovaným riešením situácie. "Hoci hráčske asociácie profesionálnych športovcov vnímajú predmetnú diskusiu ako nanajvýš aktuálnu, zmenu v právnom postavení profesionálneho športovca za účelom dosiahnutia zamýšľaného cieľa vnímajú ako negatívny krok, ktorý vo svojich dôsledkoch nezlepší ekonomickú situáciu športových klubov a naopak výrazne zhorší postavenie profesionálnych hráčov a vymožiteľnosť ich práv garantovaných existujúcim statusom profesionálneho športovca vykonávajúceho závislú prácu," píše sa v spoločnom stanovisku ÚFP a SIHPA.

Návrh novely zákona o športe už v októbri prešiel v parlamente prvým čítaním. Minulý týždeň ho však Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport neodporučil na schválenie v druhom čítaní. Parlament bude rozhodovať o osude novely na 53. schôdzi NR SR, ktorá sa začala v utorok 26. novembra. Ak ju poslanci schvália, vstúpi do platnosti od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho roka.

Viac o téme: Dušan Tittel Richard Lintner Jaroslav Holeša Martin Kraščenič Jozef Lohyňa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Jaroslav Novák
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články