Hamšík neľutuje odchod do Číny a teší sa na návštevu Neapola: Je to srdcová záležitosť a druhý domov

Marek Hamšík počas slávnostného uvedenia knihy Neapolská odysea o jeho kariére a pôsobení v talianskom klube SSC NeapolMarek Hamšík počas slávnostného uvedenia knihy Neapolská odysea o jeho kariére a pôsobení v talianskom klube SSC Neapol Zdroj: SITA/Jana Birošová

BRATISLAVA - Už bezmála rok pôsobí v ďalekej Číne v tíme Ta-lien I-fang, ale na časy strávené v Neapole stále spomína s láskou. Nezabudli naňho ani ľudia v meste pod Vezuvom a v neapolskom klube, veď práve od "partenopei" prišla iniciatíva na napísanie publikácie o 32-ročnom Banskobystričanovi, ktorý v mužstve SSC prežil niekoľko sezón (2007-2019).

Dodnes si veľmi dobre pamätá, ako prvýkrát prišiel do metropoly Kampánie po prestupe z Brescie. Mal vtedy krátko pred 20. narodeninami. "Nevedel som, do čoho idem. Všetci mi hovorili, si mám byť v strehu pred fanúšikmi, pretože v Neapole je to niečo neskutočné. Aj to tak bolo... Prišiel som z pokojnej Brescie a v Neapole nás pri hoteli čakalo 1500 skandujúcich fanúšikov. Toľko vtedy chodilo v Brescii na štadión, takže so bolo niečo úžasné a v tej chvíli som sa už nevedel dočkať, keď nastúpim na môj prvý zápas za Neapol. Mesto je srdcová záležitosť a druhý domov pre celú našu rodinu. Vždy sa tam budeme radi vracať," vyhlásil Hamšík pri príležitosti štvrtkového krstu knihy Neapolská odysea.

V neapolskom drese sa postupne stal ikonou klubových dejín. Na konte má stále najviac štartov aj gólov vo farbách SSC, aj keď v druhej zmienenej štatistike mu už "dýcha na chrbát" Belgičan Dries Mertens. "Na začiatku by som si nebol pomyslel, že niečo také dosiahnem. V Neapole sme spravili kus práce. Mužstvo, ktoré malo veľkú históriu, ale bolo v problémoch, sa napokon dokázalo 11 rokov dostať do európskych súťaží, Ligy majstrov a Európskej ligy. Vyhrali sme Taliansky pohár, čo bola prvá trofej pre Neapol po 20 rokoch. Podarilo sa nám znovuzrodenie, vybudovali sme novodobý Neapol, ktorý teraz patrí k top mužstvám v Európe," dodal Hamšík s hrdosťou v hlase.

Marek Hamšík počas slávnostného Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Jana Birošová

Keďže transfer do Číny sa "upiekol" naozaj rýchlo, slovenská legenda klubu ani nemal príležitosť na poriadnu rozlúčku. Nakoniec k nej však dôjde - Hamšík zavíta budúci utorok na neapolský štadión San Paolo na zápas Ligy majstrov s belgickým Genkom. "Na oficiálnu rozlúčku sa chystám už dosť dlho. Neviem sa dočkať. Nechám sa prekvapiť, pretože klub mi bližšie informácie neposkytol. Dúfam, že príde dosť ľudí. A dúfam, že Neapol postúpi ďalej. Má to vo vlastných rukách, tak hádam prinesiem šťastie," zaželal si účastník MS 2010 v JAR a ME 2016 vo Francúzsku.

Hamšík má v Ázii kontrakt platný ešte na dva roky a podotkol, že ho dodrží. "Neľutujem, že som do Číny odišiel. Našiel som tam náročnú súťaž a musím povedať, že prvé mesiace to bolo trápenie, no potom som si zvykol nielen na futbal, ale aj život okolo. Pomohol nám príchod trénera Rafaela Beníteza, výsledkovo aj herne. Škoda akurát záveru súťaže, keď po spečatení záchrany výsledky neboli až také dobré. Na budúci rok to bude určite lepšie," poznamenal a v krátkosti charakterizoval spôsob, akým sa v Číne hrá: "Číňania sú tvrdí, radi chodia do súbojov. Nebýva tam až tak veľa voľného priestoru, na čo sme zvyknutí z Európy."

Marek Hamšík Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Pri zmienke na blížiace sa vianočné sviatky Hamšíkovi až "poskočilo srdce". Veľmi sa na ne teší, hlavne na to, že bude môcť byť dlhšie s rodinou. "Dúfam, že napadne meter snehu a budú to také pravé Vianoce. Veľmi si vážim, že budem môcť byť s mojou rodinou, keďže mám teraz dlhšie voľno. Užijem si to s nimi čo najviac. V Číne sa mám hlásiť až 14. januára. Dovtedy mám voľno, s rodinkou sa chystáme na dovolenku na Maldivy, potom strávime sviatky v Banskej Bystrici a na Silvestra budeme na Donovaloch. Chcem hlavne oddychovať a futbalu sa budem venovať až od januára," zakončil Marek Hamšík.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Marek Hamšík SSC Neapol Ta-lien I-fang
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Jana Birošová
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články