Ruskí olympionici sa potápajú ako bájny Titanic: Podvody a Klamstvá... Nadobro ich vylúčte!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

QUÉBEC - Komisia športovcov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) sa prihovára za celoplošný zákaz štartu ruských športovcov na najbližších dvoch olympijských hrách. Jej zástupcovia tvrdia, že prístup Rusov k očisteniu ich športovcov od dopingu je výsmech nielen tým, ktorí si ctia pravidlá fair-play, ale aj tým, ktorí ich vytvárajú a chránia.

Výkonný výbor WADA už v pondelok vo švajčiarskom Lausanne rozhodne o osude Rusov na olympijských hrách. V hre je schválenie zákazu štartu na OH 2020 v Tokiu aj ZOH 2022 v Pekingu, ale aj možnosť účasti pod neutrálnou vlajkou pre tých ruských športovcov, ktorí preukázateľne neboli ovplyvnení dopingom.

Minulý mesiac Výbor pre kontrolu dodržiavania predpisov WADA zverejnil správu s podrobnosťami o "ohromujúcom podvode" ruských úradníkov, ktorí mali manipulovať vzorky športovcov v moskovskom antidopingovom laboratóriu.

"Rusi dookola porušujú pravidlá hry, a preto nemôžu obviňovať WADA aj ďalšie športové organizácie zo zaujatosti voči nim. Pravidlá musia všetci dodržiavať," píše sa v správe komisie športovcov WADA. "Sme už unavení z rôznych ústupkov a kompromisov voči Rusku, ktoré sa v konečnom dôsledku ukázali ako neefektívne," tvrdia športovci vo svojej správe.

Vo vyhlásení sa ešte uvádza, že je známych až 145 kompromitujúcich prípadov manipulácie so vzorkami. "Nikdy sa nedozvieme, kto sú tí športovci a či budú aj naďalej podvádzať," dodala komisia športovcov WADA.

Ak by WADA akceptovala odporúčania výboru pre kontrolu dodržiavania vlastných predpisov, v prípade Ruska by sa postupovalo podobným spôsobom, ako tomu bolo na vlaňajších ZOH v juhokórejskom Pjongčangu, na ktorých sa zúčastnilo aj 168 športovcov pod označením "Olympijský športovec z Ruska". Tento systém by platil od budúcoročných OH v Tokiu, na ZOH 2022 v čínskom Pekingu aj na svetových šampionátoch v mnohých športoch.


Tagy: Rusko WADA

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Pavel Golovkin

DISKUSIA