Mizéria Zvolena nemá konca kraja: Dukla predĺžila víťaznú sériu, repríza finále pre majstra

Trenčania sa tešia po góle Adama LapšanskéhoTrenčania sa tešia po góle Adama Lapšanského Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

TRENČÍN - Hokejisti Dukly Trenčín natiahli víťaznú sériu v slovenskej najvyššej súťaži na päť zápasov. V nedeľňajšom úvodnom súboji 33. kola zdolali na domácom ľade hráčov HKM Zvolen 2:0.

Naopak, Zvolen sa aj naďalej trápi a sériu prehier natiahol už na sedem duelov. Hráči spod Pustého hradu sa predstavili aj s novou posilou Michaelom Parksom, ktorý nastúpil v prvom útoku a skórovať mohol už v 4. minúte, no neuspel. Domáci sa dostali do vedenia 36 sekúnd pred prvou sirénou, kedy sa puk dostal k Brandonovi Andersonovi a ten trafil odkrytú bránku.

Zvolen potom v polovici druhej tretiny nevyužil dve presilovke v krátkom slede a keď sa hralo opäť v rovnovážnom stave, zvýšil na 2:0 v 38. min Adam Lapšanský. V tretej časti mohli streleckú nemohúcnosť hostí narušiť Trotter, či Betker, no Zvolen pod hradom Matúša Čáka neskóroval a prehĺbil svoju krízu.

Dukla Trenčín - HKM Zvolen 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 20. Alderson (McCormack), 38. Lapšanský (Balán)
Rozhodovali Kalina, Novák - Bogdaň, Ordzovenský. Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše Mikyska 10 min za napádanie rozhodcov, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4169 divákov

Trenčín: M. Tomek – Starosta, McCormack, Štach, Bokroš, Kajínek, Sládok, A. Dúžek – Valach, Mikyska, Alderson – Hecl, Sádecký, Bartovič – Lapšanský, Balán, Sojčík – Bezúch, Ferényi, Chromiak – Maniaček

Zvolen: T. Tomek – Betker, Corrin, Fatul, Švarný, Meliško, Drgoň, S. Tomko, Maier – Parks, Trotter, McPherson – Kelemen, Špirko, Thompson – Tibenský, B. Mráz, Štrauch – Chlepčok, P. Halama, S. Petráš

Nové Zámky využili výhodu domáceho ľadu

Druhý duel nedeľňajšieho programu priniesol takisto triumf domáceho tímu 2:0. Dvanáste Nové Zámky využili podporu fanúšikov a na vlastnom ľade zvíťazili nad jedenástou Detvou, vďaka čomu sa k tomuto súperovi priblížili na rozdiel dvoch bodov. Otvoriť skóre mohol po Andrisíkovej prihrávke medzi kruhy aj Bajtek ale Petrík bol na mieste.

Radosť hráčov Nových Zámkov Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Úvodný gól zápasu sa nakoniec poradilo streliť domácim vďaka ich tretej formácii. Rogoň sa predral po ľavej strane do útočného pásma, skúsil šťastie švihom z uhla a Števuliak dorazil jeho pokus za Petríkov chrbát.  V 25. minúte spravil hosťujúci Jendroľ chybu pri rozohrávke, puk sa cez Stupku dostal na hokejku Holoviča, ten ho posunul na Pospíšila, ktorý bez prípravy rozvlnil Petríkovu sieť. Novozámčania boli v druhej tretine hokejovejším tímom, snaha hostí poväčšine zlyhávala na nepresnej rozohrávke.

Ani v tretej tretine Nové Zámky sa ráz hry nezmenil, svoj druhý gól v zápase mohol pridať Pospíšil ale jeho strela letela nad detviansku bránu. Nasledovala presilovka Detvancov, no bola príliš sterilná a aký-taký vzruch pred bránou Nových Zámkov priniesla až v samotnom závere. Hostia z Detvy odvolali v záverečnej minúte brankára, no do konca stretnutia už gól nepadol.

HC Nové Zámky - HC 07 Detva 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Góly: 17. Števuliak (Rogoň, Ordzovenský), 25. Pospíšil (Holovič, Stupka) Rozhodovali: V. Snášel ml., Kókai, Vyšný, Kis-Király  Vylúčení: 5:7 na 2 minúty, navyše Fereta (Nové Zámky) 10 minút za bitku - Kuklev (Detva) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Jendroľ (Detva) 10 minút za bitku, presilovky a oslabenia: 0:0, 1458 divákov

Miroslav Mosnár, tréner Nových Zámkov: "Prvá tretina bola vyrovnaná, možno sme mali aj šťastie v koncovke. V druhej tretine sme mali aj vďaka presilovkám dosť šancí. Nepodarilo sa nám dať viac gólov, čo ma mrzí. Celkový výkon bol však dobrý. Tretia tretina bola veľmi vyrovnaná, šance boli na obidvoch stranách, veľmi dobre nám zachytal aj brankár. Tešíme sa a fanúšikom môžeme popriať pekné sviatky."

Josef Turek, tréner Detvy: "Myslím, že o dnešnom výsledku rozhodli tri faktory. V prvej tretine to z našej strany nebolo najhoršie, až do gólu domácich, keď sme nepokryli hráča, ktorý dorážal strelu. Druhá tretina bola z našej strany slabá, prakticky sme nevystrelili na bránu. V záverečnej fáze sme sa snažili ísť po súperovi, nehrali sme zle, bohužiaľ, strelecká efektivita bola slabá. Domáci dnes vyhrali zaslúžene, podali lepší výkon."

Barani ovládli reprízu finále

Majstrovská Banská Bystrica v repríze minulosezónneho finále play-off doma nezaváhala. Pod Urpínom sa všetko podstatné udialo v úvodnej dvadsaťminútovke. "Barani" mali dobrý úvod. Do vedenia išli už po päťdesiatich sekundách, keď prihrávku Bubelu využil zblízka bekhendom Jääskeläinen.

Po druhom treste sa naskytla Nitre 95 sekundová presilovka piatich proti trom a zužitkovali ju. Z predbránkového priestoru sa presadil Blackwater – 1:1. V štrnástej minúte mali početnú výhodu aj Bystričania a predviedli ukážkovú rýchlu akciu. Prihrávku ako na zlatom podnose dostal od Bartánusa Lamper a ten sa pred odkrytou svätyňou Šimbocha nemýlil – 2:1. V závere rušnej prvej tretiny mali šance hostia.

Patrik Lamper Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/Peter Rusko

V strednom dejstve boli sprvu aktívnejší hokejisti spod Zobora. Lušňák nevyužil nájazd, Fominych sa nepresadil dobrou strelou z pravej strany a Blackwater neuspel z dvoch metrov. Banskobystričania pohrozili až v polovici stretnutia. Majster potom nevyužil dve presilovky, nezahral ich ideálne. Šancu mal v hre piatich proti piatim, Ďatelinka však netrafil puk do odkrytej bránky po trme – vrme pred dezorientovaným nitrianskym gólmanom.

Hostia na začiatku tretej tretiny dohrávali presilovku z konca druhej, ale nevypracovali si v nej šancu. Hral sa dobrý hokej, akcie sa striedali na oboch stranách, v závere Nitra po strele Bučeka dostala tečovaný puk do bránky, no videorozhodca ho neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. Banská Bystrica tak znovu vyhrala nad tradičným rivalom. Z dvadsiatich dvoch meraní síl týchto súperov majú hokejisti spod Urpína na konte 21 výhier.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Góly: 1. Jääskeläinen (Bubela, Southorn), 14. Lamper (Bartánus, Bubela) – 9. Blackwater (Buček, Morrison)  Rozhodovali: Goga, Baluška – Kacej, Synek, vylúčení na dve min.: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2760.

Banská Bystrica: Beskorowany - , Cardwell, Southorn, Ďatelinka, Mihálik, J. Brejčák, Nemčík, Petrinec- Hohmann, Hickmott, Hrnka - Jääskeläinen, Bubela, Bartánus - Lamper, Šille, Fafrák - Mesaroš, Gabor, Kabáč

Nitra: Šimboch – Morrison, Mezei, M. Versteeg, Pupák, Kubka, Rácz, A. Sloboda, Korím - Yellow Horn, Kerbashian, Blackwater – Koyš, Lušňák, Fominych - Buček, A. Kollár, Scheidl – Tábi, Hvizdoš, Hrušík

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Chceli sme začať proti Nitre agresívne, čo sa nám aj podarilo. Dali sme hneď prvý gól, no potom sme sa nestíhali vracať dozadu, súper si vytvoril niekoľko šancí. V druhej tretine sme prestali korčuľovať, čo bolo spôsobené i dobrou hrou hostí. Veľmi dobre prechádzali cez stredné pásmo v rýchlosti. V tretej tretine sme zjednodušili hru, mali sme viac šancí a myslím si, že i zápas pod kontrolou. Bol to tesný, bojovný duel, tak ako aj proti Košiciam. Diváci však videli dobrý hokej z oboch strán.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Som hrdý na mužstvo ako sa v Banskej Bystrici prezentovalo, aký výkon sme podali proti dobre hrajúcemu súperovi. Mali sme slabší začiatok, domáci to využili na strelenie rýchleho gólu. V našej zostave bolo asi sedem hráčov okolo dvadsiatich rokov veku a predviedli slušný boj s majstrom. Vytvorili sme si veľa šancí, no Beskorowany podal dobrý výkon. Ak budeme mať takýto prístup i k ďalším zápasom, výsledky sa dostavia.“

Patrik Lamper, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to vyrovnaný zápas, hralo sa hore – dole, divákom sa to muselo páčiť. Tento duel bol aj správne vybičovaný, mal patričnú kvalitu. Som rád, že to dopadlo pre nás víťazne. Žiadnu pozitívnu bilanciu či sériu s Nitrou neriešime. Na tohto súpera sa pripravujeme rovnako ako na každého iného.“

Michalovce prerušili sériu prehier

Hokejisti Michaloviec zvládli doma duel proti tímu MAC Újbuda a v 33. kole Tipsport ligy zvíťazili 5:2. Zastavili tak sériu neúspechov na piatich zápasoch. Pred kvalitnou diváckou návštevou vyše 3700 divákov sa Michalovce na svojho súpera vrhli od úvodu a ich tlak vyvrcholil gólom Petra Galamboša v prvej presilovej hre zápasu. Ten istý hráč pridal aj druhý presný zásah v polovici prvej tretiny, keď presne trafil od modrej čiary. Lenže hostia sa nezlomili a postarali sa o to, že duel mal vyrovnaný priebeh, v 16. min znížil na 1:2 István Terbócs.

Radosť hráčov Michaloviec Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Aj úvod do druhej časti hry mali lepší Zemplínčania, k Villemu Korhonenovi sa odrazil puk od mantinelu a 47 sekúnd po začiatku druhej tretiny bolo 3:1. V ďalšom priebehu boli domáci lepší, no štvrtý gól pridali až v početnej výhode v 54. min vďaka Marekovi Mašlonkovi. Hostia stále odmietali zložiť zbrane a skóre vylepšil taktiež v presilovke Brance Orbán. Výsledok pečatil Samuel Chalupa pri power play.

HK Dukla Ingema Michalovce - MAC Újbuda 5:2 (2:1, 1:0, 2:1)
Góly: 5. Galamboš, 11. Galamboš (Novický), 21. Korhonen (Ventelä), 54. Mašlonka (Lalancette, Ventelä), 60. Chalupa (Hvila, Toma) - 16. Terbócs (Pitt), 58. Br. Orban (Langkow, McNally)
Rozhodovali: Korba, Juhász (Maď.) - Smrek, Soltész (Maď.), vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše Kolba (Michalovce) 10 min za napadnutie krku a hlavy, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 3741 divákov

HK Dukla Ingema Michalovce: Trenčan – Ventelä, Vorobjev, Kolba, Hančák, Novický, Mesikämmen - Spilár, Lalancette, Korhonen - Mašlonka, Galamboš, Hričina - Giľák, Linet, Safaralejev - Hvila, Toma, Chalupa

MAC Újbuda: Halász – Pozsgai, McNally, Bl. Orbán, Carlisle, Fejes, Garát, Dóczi - Sofron, Stretch, Klempa - Bodó, Langkow, Br. Orbán - Terbócs, Pitt, K. Nagy - Szigeti, Majoross, Kreisz

Liptáci nenašli pohodu

Hokejisti najslabšieho tímu Tipsport ligy MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 nenašli predvianočnú pohodu ani na ľade maďarského Miškolca, v zápase 33. kola prehrali 2:3. V decembri nezískali Liptáci ani bod a ťahajú šesťzápasovú šnúru prehier.

Domáci sa dostali do vedenia v 13. minúte, kedy zakončil rýchly protiútok Márton Farkas. Posledný tím ligy sa nezlomil a ukázal svoju najsilnejšiu zbraň a to je premieňanie presiloviek. V 14. min vyrovnal pri početnej výhode Patrik Oško po individuálnej akcii.

Druhá dvadsaťminútovka patrila Miškovcu, skórovali Francis Beauviller aj Bálint Magosi. Lenže Liptáci v poslednej tretine ešte zdramatizovali zápas, presadila sa opäť ich presilovková formácia a Marcel Petran znížil na 2:3. Najmä druhá útočná trojica Vybiral, Oško, Rudolf Huna prejavila v závere veľkú vôľu vyrovnať, no domáci sa ubránili a držia šiestu priečku v tabuľke.

DVTK Jegesmedvék Miškovec - MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Góly: 13. Farkas (Miskolczi, Dudás), 22. Beaviller (Vas, Lövei), 31. Magosi (Galanisz) - 14. Oško (Rudolf Huna), 46. Petran (Rudolf Huna, Oško)
Rozhodovali: Müllner, Adamec - Stanzel, Šoltés, vylúčení: 6:2, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1411 divákov

Miškovec: Rajna – Dudas, Göz, Vandane, Láda, D. Kiss, Szirányi, Vojtkó – D.Rodman, St.Pierre, Beach – Reszegh, Vas, Beauviller - Magosi, Galanisz, Harrison - P. Kiss, Miskolczi, Lövei – Farkas

Liptovský Mikuláš: Zalivin – Kramár, Kurali, Petran, J. Nemec, Mezovský, Roman, Smutný, Droppa – J. Sukeľ, Piatka, Kriška – Vybiral, Oško, Rudolf Huna - Richard Huna, Róbert Huna, M. Surový - Lištiak, Uhrík, Haluška

Viac o téme: Dukla Trenčín HKM Zvolen MHK 32 Liptovský Mikuláš Tipsport liga HC Mikron Nové Zámky DVTK Jegesmedvék Miškovec HC 07 WPC Koliba Detva