Shiffrinová izolovaná od zvyšku sveta: Kamarátku by medzi súperkami hľadala ťažko

Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová

BRATISLAVA - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová spoločne s Američankou Mikaelou Shiffrinovou pravidelne potvrdzujú, že majú v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok vlastnú ligu. Napriek tomu, že obe rovesníčky tvrdia, že rivalita medzi nimi panuje iba na kopci, od skutočného priateľstva majú ďaleko.

"Priateľky? Nie, aj keby som chcela, nie je to možné, pretože chceme všetko vyhrávať," vyjadrila sa Vlhová a podobný názor zdieľa aj jej veľká súperka. Olej do ohňa navyše najnovšie pridal konflikt medzi Vlhovej trénerom Liviom Magonim a americkým tímom pre údajnú špionáž, ktorej sa mal skúsený Talian dopustiť. 

Nie je pritom žiadnym tajomstvom, že Shiffrinová trénuje takmer výhradne sama a uzavretá len so svojim tímom, pričom vo svete je bežnou praxou, že jednotlivé pretekárky si spoločne pomáhajú v príprave napredovať. Pre väčšinu lyžiarok tak nie sú priateľstvá aj mimo svahu ničím výnimočným, najmä keď trénujú spoločne v skupinách. 

Lichtenštajnská pretekárka Tina Weiratherová trénovala rovnako ako Shiffrinová na začiatku kariéry sama, pretože žiadny z jej krajanov nedosahoval podobnú výkonnostnú úroveň. Vlhová mala pri sebe krajanku Veroniku Velez Zuzulovú, s ktorou sú dodnes veľké kamarátky. "Ubíjalo ma to, pripojila som sa k Švajčiarskemu tímu. Keby to nefunguje, už dávno by som skončila," povedala Weiratherová pre švajčiarsky denník Blick.

Podobnú situáciu zažila aj šampiónka v zjazde Talianka Sofia Goggiová, ktorá má množstvo kamarátiek v rakúskom tíme."Nezáleží na tom, či ste v súkromnom tíme alebo v združení. Záleží na tom, ako sa vysporiadate s ostatnými dievčatami," myslí si.

Na otázku, či práve táto izolácia od ostatných nepomáha jednotlivým lyžiarom byť najlepšími na svete odpovedala Weiratherová pohotovo: "Nóri mali vždy skvelého tímového ducha. A Aksel Svindal ukázal, ako môžete byť najlepší bez súkromného tímu. V priateľstve s ostatnými získal tiež silu pre svoju veľkú kariéru. To na mňa urobilo dojem." 

"Shiffrinová je milá, ale nikdy som ju nevidela len tak sa baviť s inými pretekármi. Sme oponenti na svahoch, ale je skvelé mať ostatných na blízku aj po zvyšok času. V každom prípade žijem zo skutočnosti, že sme tím!," dokončila Weiratherová svoju úvahu. 


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Mg
Foto:
SITA/AP/Piermarco Tacca

DISKUSIA