Bývalý kouč Vlhovej o Petre aj chybách trápiacej sa rivalky Shiffrinovej: Niečo sa s ňou deje!

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová
Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová

BRATISLAVA - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová a Talianka Federica Brignoneová spoločne triumfovali v sobotňajšom obrovskom slalome žien v rámci Svetového pohára v talianskom stredisku Sestriere. Obe dosiahli v súčte dvoch kôl identický čas 2:21,15 min a v nesmierne vyrovnaných pretekoch o jednu stotinu odsunuli na tretiu priečku Američanku Mikaelu Shiffrinovú. Premiérový triumf svojej bývalej zverenkyne v obrovskom slalome si nenechal ujsť ani tréner Rastislav Mažgút, ktorý sa teší zo životnej formy slovenskej lyžiarskej hviezdy.

Mažgút je rád, že sa slovenská alpská lyžiarka po komplikovanom lete dokázala vrátiť späť do vrcholnej formy. "Sobotňajší triumf to potvrdil," uviedol v rozhovore pre pravda.sk.

Podľa slov bývalého trénera ale Vlhovej následne historicky prvý paralelný obrovský slalom príliš nesadol. "Má dlhšie obrákové lyže. Na slalomových jej to v paralelných pretekoch ide. Nemala svoj deň. Po troch víťazstvách si to však môže dovoliť," zhodnotil Vlhovej nedeľňajšie neúspešné vystúpenie, keď Slovenka v talianskom Sestriere skončila svoje účinkovanie vo vyraďovacej časti pretekov už v šestnásťfinále, v ktorom ju vyradila mladá Švajčiarka Aline Daniothová.

Mažgút verí, že Vlhová získa glóbus v obľúbenom paralelnom slalome, o držiteľke ktorého sa definitívne rozhodne v marcových pretekoch v Aare. "Pôjde sa klasický slalom, takže bude znova veľkou favoritkou. Verím, že ho získa. V tíme tomu podriadili prípravu. Tréner Livio Magoni pred sezónou povedal, že chcú získať glóbusy v alpskej kombinácii a paralelnom slalome. Po vypadnutí v Zauchensee zostáva už len jediná šanca. A Petra ju využije," uviedol pre Pravdu bývalý kormidelník Vlhovej. 

Podľa jeho slov musela byť tesná prehra Shiffrinovej v sobotňajších vyrovnaných pretekoch v Sestriere veľmi náročná na psychiku: "Trošku tým môže utrpieť, naopak Petra získať." A ako vníma fakt, že dlhé obdobie fenomenálna Shiffrinová nedokáže v obrovskom slalome dominovať tak ako v slalome? "Je tam najväčšia konkurencia medzi ženami. V tomto ročníku sa išli štyri obrovské slalomy a rovnaký je aj počet vítaziek, len Brignoneová má dve. Mikaela sa možno zhoršila a je tu priestor pre ostatné."

Hlavné dôvody slabšej formy americkej fenoménky vidí práve vo výkonoch úhlavnej konkurentky Vlhovej: "Trikrát zdolala Shiffrinovú, markantný rozdiel v Záhrebe zrejme na Američanke zanechal stopy. Niektorí tvrdia, že je za tým aj väčšia pozornosť smerom k rýchlostným disciplínam. Ja s tým nesúhlasím. Vlhová vytvára veľký tlak na Shiffrinovú. Ukázala, že ju vie zdolávať. Pochopili to aj Talianky či Robinsonová v obrovskom slalome," predostrel svoj názor. "Sledujem ju už desať rokov. Ešte nikdy nerobila toľko chýb ako teraz. V slalome rozšírila stopu, jej nohy sú viac vzdialené od seba. To bol poznávací znak jej formy. Zdá sa mi, že je viac v záklone a telom naháňa lyže. Jej perfektný postoj je preč. Niečo sa s ňou deje, nie je stopercentná," poukázal na chyby, ktorých sa dopúšťa americká rivalka Vlhovej. 

Mažgút jednoznačne považuje aktuálnu formu za najlepšie slalomové obdobie kariéry svojej niekdajšej zverenkyne: "Ani Shiffrinovej ťažkosti neznevažujú fakt, že Vlhová je v životnej forme. A to platí aj napriek zaváhaniu v Levi. Tam vyhrala prvé kolo, jedno zo štyroch v slalome v tomto ročníku. Na druhej strane – stále to môže byť lepšie. Vždy platí, že vyhráva ten, kto spraví najmenej chýb. A tou je v slalome momentálne Vlhová."

Ani 80-bodový náskok Shiffrinovej štyri slalomy pred koncom slalomovej sezóny podľa neho nemusí byť ešte rozhodujúci: "Stať sa môže hocičo. Choroba, únava, zranenie – to nechcem ani privolávať – či špicar a bude z toho veľká dráma. Ak bude Petra jazdiť takto, je tam nádej. Uvidíme, v akej forme bude v Maribore po pretekoch v rýchlostných disciplínach," uzavrel v rozhovore pre Pravda.sk. 


Tagy: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Rastislav Mažgút

Zdroj:
športky, pravda.sk
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA