FOTO Historický úspech pre Slovensko! Neuveriteľná kariéra, Vajda je najlepší v dejinách

Na snímke lóža srbského tenistu Novaka Djokoviča - v popredí sprava hlavný tréner Marián Vajda a Goran Ivaniševič
Na snímke lóža srbského tenistu Novaka Djokoviča - v popredí sprava hlavný tréner Marián Vajda a Goran Ivaniševič

MELBOURNE – Ôsmy titul na Australian Open, sedemnásta trofej z Grand Slamov a v neposlednom rade návrat na pozíciu svetovej jednotky. To všetko stihol Novak Djokovič schmatnúť do svojich rúk počas nedeľňajšieho finále úvodného podniku veľkej štvorky. V tieni fenomenálneho počinu srbského hrdinu a miláčika miliónov ľudí na celom svete stojí fantastický úspech slovenského športu. Marián Vajda sa po víťazstve svojho zverenca nad Dominicom Thiemom zapísal do kroník bieleho športu.

Vzájomná spolupráca slovensko-srbskej dvojice odštartovala v lete 2006. Vtedy bol Novak Djokovič len devätnásťročný talentovaný mladík, no podľa slov svojho otca Srdjana mal našliapnuté na veľkú kariéru. Potreboval však mentora a silnú osobnosť, ktorá mu pomôže zvládnuť vypäté momenty v náročnom tenisovom svete a taktiež človeka, s ktorým si bude dokonale rozumieť. Voľba padla na Slováka Mariána Vajdu, bývalého profesionálneho tenistu, ktorý sa v septembri 1987 vyšplhal na 34. miesto na svete. Išlo zrejme o najvýznamnejšie rozhodnutie v Djokovičovej kariére.

Vajda síce nebol neskúseným zelenáčom, veď okrem spolupráce s reprezentačnými celkami Slovenska viedol aj Dominika Hrbatého, no rozhodnutie posilniť trénerský štáb jedného z najnadanejších tenistov na okruhu mu profesionálny i rodinný život obrátilo naruby. Zrazu sa ocitol v prostredí, kde sa celkom otvorene hovorilo o útokoch na tie najvyššie méty. Bol to práve Nole, kto mal reálne predpoklady zabrzdiť či dokonca prerušiť neuveriteľnú hegemóniu Rogera Federera s Rafaelom Nadalom, ktorí si v období od Wimbledonu 2003 až do Australian Open 2008 rozdelili dychberúcich 15 z celkových 18 grandslamových titulov.

Cesta na tenisový Olymp

Djokovičova cesta však bola postupná, systematická, no hlavne nesmierne precízna a cieľavedomá. Presne taká, akým človekom dnes už tridsaťdvaročný Srb je. Trvalo niekoľko sezón, kým si naplno zvykol na náročný a nemilosrdný okruh ATP. Kým Roger Federer dominoval na tráve či tvrdých, hlavne rýchlejších povrchoch, Rafa Nadal nemal žiadneho súpera na antukovom podklade. Novak mal pred sebou výzvu svojho života a aj vďaka skvelej práci slovenského kouča sa celkom určite najlepší športovec srbskej histórie vydriapal na tenisový Olymp.


Čítajte aj: VIDEO Djokovič a Thiem sa po strhujúcom finále zhodli: V živote sú dôležitejšie veci ako šport!


Djokovič našiel úžasnú rovnováhu, postupnými krokmi objavil cestičky vedúce za pokorením svojich úhlavných rivalov, ktorí naďalej držali osud tenis vo svojich rukách. Z veľkej švajčiarsko-španielskej rivality bola zrazu "veľká trojka". Novak v sebe stelesňoval komplexného hráča, ktorý sa sezónu za sezónou zlepšoval, a víťazil na všetkých typoch povrchov a za každých podmienok - vo vonkajšom prostredí i v hale, na Grand Slamoch, ale aj na menších turnajoch.

Definitívny nástup na tenisový trón potvrdil po ďalšom významnom kroku vo svojej kariére – vďaka rozsiahlej úprave jedálnička sa stal ešte silnejším, zdravším, atletickejším, no predovšetkým mentálne odolnejším tenistom.

Zvyšok príbehu je dokonale známy. Djokovič je najlepším hráčom uplynulej dekády, získal kariérny Grand Slam, i tzv. "Nole Slam", ako jediný tenista ovládol všetky podniky zo série Masters 1000, nad hlavu zdvihol aj šalátovú misu pre víťaza Davis Cupu a v neposlednom rade okupoval prvé miesto na svete. Po päťsetovej bitke s Rakúšanom Dominicom Thiemom sa mohol radovať zo sedemnásteho veľkého titulu, čím znovu zvýšil už beztak nemalý tlak na absolútny rekord v počte získaných trofejí.

Fantastický ôsmy triumf na Australian Open však neznamenal len rozšírenie Novakovej bohatej zbierky trofejí, no aj pozoruhodný zápis do tenisovej histórie. Marián Vajda sa vďaka víťazstvu svojho zverenca stal najúspešnejším trénerom všetkých čias. V počte grandslamových titulov v open ére definitívne predbehol Toniho Nadala, ktorý sa so svojím synovcom zastavil na čísle 16. Legendárny "strýko Toni" už ďalšie úspechy s vysokou pravdepodobnosťou nepridá, keďže od roku 2017 sa naplno venuje tenisovej akadémii Rafaela Nadala. Španielskeho toreadora dnes vedie bývalá svetová jednotka Carlos Moya.

Nole to opäť dokázal

Vajda po úžasnom melbournskom finále zverejnil na svojom instragrame fotku, na ktorej spoločne so svojim zverencom a ďalším členom "Nole tímu" bývalým chorvátskym bombardérom Goranom Ivaniševičom pózujú s víťaznou trofejou. "Je to neuveriteľné. Nole to opäť dokázal, je osemnásobný šampión Australian Open. Som hrdý, že som mohol byť toho súčasťou," napísal Vajda.

Prekrásny príbeh Novaka Djokoviča, ktorý sa však začal v hotovom pekle bombardovaného Belehradu, sa ani zďaleka nechýli ku koncu. Nole má vydláždenú cestu za ďalšími rekordami a nenahraditeľnou persónou v jeho profesionálnom i osobnom živote je práve rodák z Považskej Bystrice a dnes už aj najlepší tréner histórie. Unikátny vzťah srbsko-slovenského dua je dozaista kľúčovým predpokladom všetkých minulých i budúcich úspechov svetovej jednotky.

Vajda trénoval Djokoviča jedenásť rokov bez prestávky, no v apríli 2017 ho Srb nahradil Andrem Agassim. Ešte pred dohodou s legendárnym Američanom spolupracoval s Borisom Beckerom, ktorý Novakovu hru pozdvihol na ešte vyšší level a počas troch rokov mu dopomohol k siedmim grandslamovým titulom.

Vždy je tu pre mňa

Napriek krátkodobej odmlke a nutnej prestávke od náročného života tenisového trénera sa ich vzájomný vzťah nenarušil. Práve naopak, zdá sa, že po očakávanom reštarte spolupráce sa ešte viac zocelil a ďalšie fantastické výsledky srbského miláčika sú len logickým výsledkom. "Marián ma pozná ako nikto iný. Je to môj priateľ, ktorému sa môžem so všetkým zdôveriť. Nielen v tenisovej rovine, no aj v súkromí. Vždy je tu pre mňa, vie, čo potrebujem, aby som sa dostal na najvyššiu úroveň," povedal Djokovič.

Bývalý 34. hráč sveta je neodmysliteľnou súčasťou skvostnej cesty bojovníka z Belehradu, a my veríme, že ich spoločná púť sa tak skoro neskončí.

Nech žije Novak Djokovič. Nech žije Marián Vajda.


Tagy: Rafael Nadal Roger Federer Goran Ivaniševič Novak Djokovič Boris Becker Andre Agassi Marián Vajda Toni Nadal Australian Open 2020

Zdroj:
športky
Autor:
© Zoznam/Patrik Seman
Foto:
TASR/AP/Andy Brownbill; Instagram/vajdamarian

DISKUSIA