Koronavírus pokračuje v útokoch: Prvý hráč NBA pozitívny, vedenie ligy pozastavilo sezónu!

Rudy Gobert
Rudy Gobert

NEW YORK - Zámorská basketbalová profiliga (NBA) prerušila sezónu po zistení koronavírusu o jedného z hráčov tímu Utah Jazz. Toto nariadenie platí od štvrtka, stredajšie už rozbehnuté zápasy ešte odohrali s výnimkou dvoch duelov Oklahoma City - Utah a Sacramento - New Orleans. K rovnakému kroku pristúpila aj farmárska NBA G League.

"NBA oznámila, že hráčovi tímu Utah Jazz predbežne zistili pozitívny test na COVID-19. Výsledok testu oznámili krátko pred plánovaným začiatkom zápasu Utahu s domácou Oklahomou City v Chesapeake Energy Arene. Postihnutý hráč nebol v tom čase v hale. Po dnešku NBA pozastavuje program ďalších zápasov až do ďalšieho oznámenia. Vedenie súťaže využije tento časový úsek na posúdenie ďalších krokov v boji s pandémiou koronavírusu," uvádza sa vo vyhlásení NBA.

Podľa The Athletic pozitívnym hráčom je pivot Utahu Rudy Gobert. Hráč sa údajne cítil dobre a pri plnej sile a bol pripravený nastúpiť na stredajší duel v Oklahoma City. Podľa iného zdroja ESPN nebol v hale počas verdiktu o jeho nákaze a teda do zápasu zasiahnuť reálne nemohol. Diváci už boli na svojich miestach v aréne a hráči pripravení na úvodný rozskok, keď prišlo nečakané oznámenie o zrušení zápasu.

 

 

Všetci hráči sa po oznámení pozitívneho testu ocitli v karanténe a podrobili sa vyšetreniam na koronavírus. Podľa iného zdroja basketbalistu Utahu opustili priestory Chesapeake Energy Areny, ale pred cestou domov majú povinnosť koordinovať svoje aktivity s organizáciami verejného zdravia v Oklahoma City alebo Salt Lake City.

"Čaká náš ťažké obdobie. Vedenie súťaže sa k tomu postavilo primerane a obozretne. Nám zostáva monitorovať situáciu a zariadiť sa podľa toho, čo príde," uviedol tréner Miami Heat Erik Spoelstra. "Toto je oveľa väčšie ako basketbal. Rozmáha sa tu globálna pandémia. Bojím sa o svoje deti a mamu, ktorá má 82 rokov. Snažím sa ju presvedčiť, aby zostala doma," skonštatoval majiteľ Dallasu Mavericks Mark Cuban.

K hroznej svetovej situácii sa vyjadril aj jeden z najlepších hráčov NBA, dnes už hrajúca legenda LeBron James. "Ľudia, rušíme športoové akcie, školu, prácu v kanceláriách, atď. Čo skutočne musíme zrušiť, je rok 2020! Sakra, boli to ťažké tri mesiace. Boh Vám žehnaj a zostaňte v bezpečí," zareagoval James na rok, ktorý je zatiaľ skutočnou pohromou. 

 

 

Na začiatku januára zasiahla Austráliu katastrofa kvôli rozsiahlym požiarom, filipínska sopka Mayon sa znovu ozvala po štyroch rokoch, Portoriko zdrvilo zemetrasenie s magnitúdou 6,0 RIchterovej stupnice a tretí mesiac ohrozuje planétu koronavírus, ktorý zasahuje do všetkých oblastí i života. Šport navyše utrpel 26. januára 2020 jednu z najväčších strát v histórii, keď kvôli zbytočnej nehode vrtuľníka tragicky prišiel o legendárneho basketbalistu Kobeho Bryanta. 

Práve Gobert sa ešte na pondelkovom brífingu s médiami snažil zľahčovať situáciu s koronavírusom, keď sa na jeho konci natiahol za mikrofónmi a diktafónmi, aby sa ich dotkol. Majitelia tímov NBA bez ohľadu na prípad Gobert plánovali vo štvrtok zaujať zásadné stanovisko v súvislosti s koronavírusu. V stredu absolvovali konferenčný hovor a dospeli k dvom možným alternatívam - odložiť zvyšok sezóny alebo ju dohrať bez fanúšikov. Vedenie súťaže sa prikláňalo skôr k pokračovanie pred prázdnymi tribúnami. Pozitívny test u Goberta tieto zámery urýchlil.

NBA podľa zdrojov ESPN odporučila pätici tímov - Cleveland Cavaliers, New York Knicks, Boston Celtics, Detroit Pistons a Toronto Raptors osobnú karanténu, pretože každé z týchto mužstiev sa v posledných 10 mesiacoch stretlo s Utahom. Asistent generálneho manažéra Clevelandu Mike Gansey mal skautské povinnosti v Madride a dúfa, že v piatok by sa mohol dostať na lietadlo do USA. 

Pôsobenie karmy? Rudy Gobert zľahčoval koronavírus a je prvým pozitívnym spomedzi hráčov NBA:

Marcový ošiaľ v NCAA v obmedzenom režime

Tradičný záverečný turnaj označovaný ako March Madness, z ktorého vzídu šampióni univerzitnej basketbalovej ligy NCAA, sa kvôli epidémii koronavírusu uskutoční v obmedzených podmienkach. Vedenie populárnej súťaže oznámilo, že zápasy sa kvôli šíreniu nákazy v USA odohrajú s vylúčením verejnosti. Okrem mužstiev, realizačných tímov a rozhodcov sa budú môcť prizerať len rodinní príslušníci, aj to v obmedzenom počte. 

Na obľúbenom turnaji, ktorý sa začne v nasledujúcom týždni, štartuje 68 univerzitných celkov. Vrchol sa uskutoční od 4. do 6. apríla v Atlante. V minulom ročníku sledovalo finálový duel v Minneapolise cez 72 000 divákov. Opatrenia sa týkajú i ženského turnaja, ktorého sa zúčastní 64 celkov s vyvrcholením v New Orleans 5. apríla. 


Tagy: NBA Utah Jazz Rudy Gobert koronavírus

Zdroj:
SITA, ČTK, športky
Foto:
SITA/AP/Rick Bowmer; Video: YouTube/MLG Highlights; Twitter/LeBron James, NBA

DISKUSIA