Imunológ prehovoril: Šláger Ligy majstrov jedným zo spúšťačov rýchleho šírenia koronavírusu!

Mario Pašalić v súboji Valencie s Atalantou
Mario Pašalić v súboji Valencie s Atalantou

MILÁNO - Februárový osemfinálový zápas futbalovej Ligy majstrov medzi Atalantou a Valenciou hraný v Miláne mohol byť podľa talianskeho imunológa Francesca Le Focheho jedným zo spúšťačov rýchleho šírenia nového typu koronavírusu v Bergame. Práve rovnomenná provincia je najhoršie postihnutým miestom v celom Taliansku.

V krajine sa ochorením COVID-19 nakazilo vyše 35 tisíc ľudí a takmer 3000 osôb zomrelo. Len v Bergame zomrelo 533 ľudí, z toho 93 za posledných 24 hodín. Krematória ani nestíhajú pochovávať obete pandémie. S odvozom rakiev z nemocníc pomáha aj armáda.

"Je pravdepodobné, že šírenie vírusu vyvolalo niekoľko veľkých spúšťačov. Je dosť možné, že zápas Atalanta - Valencia bol jedným z nich. Bol to vrchol kolektívnej eufórie vo výnimočnej sezóne Bergama," povedal Le Foche denníku Corriere dello Sport.

Stretnutie na San Sire, ktoré sa odohralo pred mesiacom 19. februára sledovalo vyše 44 tisíc fanúšikov. Bergamo zvíťazilo 4:1 a po výhre 4:3 v odvete vo Valencii, ktorá sa už hrala bez divákov, postúpilo vo svojej premiérovej sezóne v Lige majstrov medzi najlepšiu osmičku tímov.

"Od zápasu ubehol mesiac, takže načasovanie je relevantné. Koncentrácia desiatok tisíc ľudí, ktorých od seba delili len centimetre, a eufória vedúca k objímaniu a kričaniu, to všetko mohlo prispieť k šíreniu vírusu medzi divákmi," vyhlásil Le Foche.

"Dokážem si predstaviť, že veľa fanúšikov nechcelo o zápas prísť, keď už mali lístky, hoci možno pociťovali miernu horúčku. S odstupom času je šialené, že sa hralo za prítomnosti divákov, ale v tom čase neboli veci tak jasné. Dnes by to bolo nepredstaviteľné," konštatoval imunológ.

Viac ako tretina futbalistov a členov realizačného tímu Valencie mala pozitívny test na koronavírus. V mužstve Bergama sa doteraz nikto nenakazil.

Talianska Serie A by sa podľa plánov mohla rozbehnúť 2. mája, Le Foche však pochybuje, že s fanúšikmi v hľadisku. "Futbal združuje ľudí, čo je presný opak správania, ktoré je potrebné v stave pandémie. Je to hrozba. Hrať bez divákov by ale išlo," uviedol Le Foche.


Tagy: Atalanta Bergamo CF Valencia Francesco Le Foche

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP - Antonio Calanni

DISKUSIA