Pekarík nepociťuje príznaky, vyjadril sa aj k svetovému dianiu: Lepšie to ani nemohol povedať

Peter Pekarík
Peter Pekarík

BERLÍN - Výskyt koronavírusu v tíme účastníka nemeckej I. bundesligy Hertha BSC Berlín mal vplyv na všetkých v klube - hráčov, trénerov, funkcionárov a ostatných zamestnancov. Povinnú karanténu od stredy podstupuje aj slovenský obranca "starej dámy" Peter Pekarík. Výsledky testov ďalších hráčov Herthy Berlín našťastie nepotvrdili nákazu koronavírusom. Nemecký futbalový bundesligista o tom v piatok informoval na svojej webovej stránke.

Napriek tomu, že futbalové povinnosti išli v tomto období do úzadia, v domácom prostredí nezaháľa. Ako prezradil v rozhovore pre agentúru SITA, k dispozícii má menšie fitnescentrum. Ešte pred karanténou si stihol s manželkou urobiť zásoby najnutnejších potrieb na niekoľko týždňov dopredu.

"V piatok, keď sa v Nemecku rozhodlo o odložení dvoch bundesligových kôl a prestávke minimálne do 2. apríla, nám klub dal od soboty do pondelka individuálny tréningový program s tým, že utorok začnú opäť spoločné tréningy. Avšak, v utorok po príchode do tréningového centra nás čakala nepríjemná sprava. Kluboví doktori nám oznámili, že jeden zo spoluhráčov bol pozitívne testovaný na koronavírus," uviedol 91-násobný slovenský reprezentant.

Všetci hráči a zamestnanci klubu následne absolvovali testy, po ktorých išli na štrnásť dní do domácej karantény. Aj počas nej sa však futbalisti musia udržiavať v kondícii. "Dostali sme vypracovaný domáci tréningový program. Klub nám zabezpečil stacionárne bicykle a posilňovacie pomôcky, čiže najbližšie dva týždne sa budem pripravovať individuálne v domácom mini fitnescentre. Snažím sa udržiavať v tréningovom rytme, aby som bol čo najlepšie pripravený, keď opäť naskočíme do spoločného tréningového cyklu i zápasového bundesligového diania. Je to takzvaný núdzový tréningový režim, ale v momentálnej situácii sa nič iné robiť nedá. S klubovými doktormi sme zároveň v každodennom spojení prostredníctvom mobilnej aplikácie," dodal slovenský zadák, ktorý pred zavedením karantény využíval na individuálne bežecké tréningy odľahlý lesopark pri štadióne.

Pekarík priznal, že sa cíti dobre a nepociťuje žiadne príznaky vírusu. "Slovenských fanúšikov zatiaľ môžem uistiť, že som momentálne úplne v poriadku a nemám žiadne zdravotné problémy. Obavy z nákazy koronavírusom zatiaľ nepociťujem. Pevne verím, že pozitívnych výsledkov na koronavírus už v klube pribúdať nebude, aj keď na druhej strane, vzhľadom na pozitívny nález u spoluhráča treba byť pripravený aj na takú situáciu, že budú nakazení viacerí ľudia z klubu," poznamenal účastník MS 2010 v JAR aj ME 2016 vo Francúzsku, ktorého v nedávnom období opäť trápili problémy s lýtkovým svalom. Tie sú však už minulosť. "Išlo len o mierne natiahnutie a doktori i tréneri nechceli nič riskovať a podceniť. Dva týždne som preto trénoval individuálne s kondičným trénerom. V piatok už som cestoval s mužstvom na bundesligový zápas, ktorý sme mali odohrať bez divákov v Hoffenheime, avšak počas cesty na letisko prišla do klubu správa, že sa celé bundesligové kolo odkladá a museli sme sa vrátiť z letiska naspäť do klubu," priblížil.

Koronavírus zasiahol dianie na celom svete a poznačil každodenný život väčšiny ľudí. "Ľudí tento vírus celosvetovo paralyzoval a vyviedol ich z každodenného rituálu života a normálneho fungovania. Nikto nebol na takúto situáciu pripravený. Zmenili sa tie najzákladnejšie a najbežnejšie veci v živote každého človeka, ako je stretávanie ľudí v spoločnosti, sloboda pohybu a cestovania, návšteva lekára, bežné nakupovanie v obchode, drogérii, v lekárňach, v nákupných centrách či vybavovanie na úradoch. O to viac si táto mimoriadna situácia vyžaduje medzi ľuďmi spolupratričnosť a zodpovednosť - nielen za seba samého, ale aj za ľudí okolo nás. Treba absolútne rešpektovať nariadenia zdravotníkov a postupovať podľa ich pokynov a nariadení. Len tak sa situácia ohľadom koronavírusu upokojí a každodenný život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí, sa vráti opäť do normálnych koľají."

Rodák zo Žiliny netají, že má strach o manželku, rodinu, priateľov či spoluhráčov. Dodáva však, že panika je to posledné, čo v tejto chvíli pomôže. Túto nepríjemnú situáciu bral vážne ešte predtým, ako sa ocitol v povinnej karanténe: "S manželkou sme sa na verejnosti chránili rúškami, ochrannými okuliarmi, rukavicami... Neustále si dezinfikujeme ruky, mobily i všetky ostatné veci. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sme si s manželkou Lujzou ešte v predstihu zabezpečili potraviny, lieky a hygienické potreby na niekoľko týždňov."

Napriek tomu, že najväčšou prioritou je momentálne zdravie a šport sa ocitol na druhom mieste, pristavil sa aj pri utorňajšom rozhodnutí Európskej futbalovej únie (UEFA) odložiť ME na budúci rok a marcové duely baráže o kontinentálny šampionát predbežne na júnový asociačný termín. "Myslím si, že rozhodnutie UEFA presunúť ME aj marcovú baráž je veľmi správne. Diváci nebudú vystavení riziku nákazy a pozastavené ligové súťaže majú väčší časový priestor na to, aby sa mohli dohrať. Uvidíme, či sa bude môcť hrať v júni, pretože nik z nás nevie, ako dlho bude trvať núdzový stav a aký priebeh bude mať pandémia. Na záver by som chcel vyzdvihnúť a oceniť prácu všetkých zdravotníkov na celom svete. V momentálnej situácii sú vystavení najväčšiemu riziku nákazy. Všetkým patrí naše veľké uznanie a poďakovanie za každodennú bezhraničnú starostlivosť o pacientov," zakončil pre SITA Peter Pekarík.


Tagy: Hertha Berlín Peter Pekarík

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
SITA; TASR
Foto:
TASR - Pavel Neubauer

DISKUSIA