Slovensko si baráž tak skoro nezahrá: UEFA odložila zápasy na neurčito

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR - Martin Baumann

NYON - Slovenskí futbalisti nebudú hrať baráž o postup na EURO 2020 ani v júni tohto roka. Európska futbalová únia (UEFA) ju v stredu pre pandémiu koronavírusu predbežne odložila na neurčito. Informovala agentúra AP.

EFA v stredu odložila na neurčito aj zápasy Ligy majstrov, Európskej ligy UEFA, prípravné reprezentačné zápasy naplánované na jún a júnové kvalifikačné zápasy žien EURO 2021. Zároveň zrušila finálové turnaje ME do 17 rokov mužov (pôvodne sa mali konať v máji) a ME do 19 rokov žien (júl) a odložila ME do 17 rokov žien (máj) a ME do 19 rokov mužov (júl). V novom termíne sa odohrá aj finálový turnaj LM vo futsale, ktorý sa mal konať v apríli. Informovala na svojej oficiálnej stránke únia.

Tá taktiež posunula termíny, do kedy sa majú dohrať jej klubové súťaže v sezóne 2020/21 na neurčito. UEFA dala národným asociáciám a klubom viac času na licenčné konania. Tieto kroky Európskej futbalovej únie tak dajú viac priestoru aj národným ligám, aby mali čas dohrať sezónu 2019/20 v neskorších termínoch, keďže tie sa pre pandémiu zastavili v takmer celej Európe. Nemecká televízia ZDF v stredu informovala, že Liga majstrov a Pohár UEFA by mali pokračovať až od júla a ich víťazi by mali byť známi až niekedy v auguste.

Na týchto krokoch sa dohodli predstavitelia UEFA počas stredajšej videokonferencie s generálnymi sekretármi všetkých 55 členských asociácií. Pôvodný marcový termín baráže najskôr UEFA preložila na jún. Strešný orgán európskeho futbalu v stredu po konferenčnom hovore s 55 národnými federáciami rozhodol, že sa neuskutoční ani v tomto termíne. Odložili aj všetky júnové prípravné zápasy a duely kvalifikácie o postup na ME 2021 žien.

O účasť na šampionáte ešte bojuje v baráži Ligy národov 12 krajín vrátane Slovenska. Pôvodný termín play off Slovensko - Írsko bol 26. marca na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ). Ak zverenci reprezentačného trénera Pavla Hapala postúpia v semifinále play off cez Írov, o účasť na finálovom turnaji si zahrajú proti úspešnému z dua Bosna a Hercegovina - Severné Írsko na pôde súpera. Slováci v prípade postupu budú hrať na záverečnom turnaji v E-skupine proti Poľsku, Švédsku a Španielsku.

Slovensko si baráž tak Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott

 "Konferenčný hovor bol rozdelený do troch častí. Najskôr sa rozoberali UEFA národné súťaže. Išlo hlavne o možnosť preloženia júnového termínu play off do druhej polovice roka. Pripadajú tam dve alternatívy. Uvidíme, ktorú napokon výkonný výbor UEFA schváli. V druhej časti sa riešili UEFA klubové súťaže a národné ligy. Tam boli predložené tri varianty riešenia, ale všetko sa to bude odvíjať od termínu začatia národných líg. V poslednej časti sa hovorilo o UEFA turnajoch mládeže. Padol tam návrh na zrušenie Elite round a finálových turnajov v tých kategóriách, kde nie je náväznosť na MS. Ide o U17 a WU 19. Nechýbala ani debata o možnosti preloženia zápasov U21 a taktiež aj zápasov ženskej kvalifikácie EURO," vyjadril sa pre futbalsfz.sk generálny sekretár SFZ Peter Palenčík s tým, že v druhej polovici apríla je naplánovaný ďalší videohovor.

"Lehoty, týkajúce sa všetkých klubových súťaží UEFA v sezóne 2020/21, sa tak predlžujú až do ďalšieho oznámenia, vrátane postupu pri prestupoch a registrácii hráčov. UEFA včas stanoví nové termíny. Momentálna výnimočná situácia si vyžaduje špecifické osobitné kroky na uľahčenie práce členských zväzov a klubov. Výkonný výbor UEFA podporuje návrh poskytnúť členským zväzom viac času na dokončenie postupu pri udeľovaní licencií klubom, až kým sa nanovo zadefinuje postup pri zaradení účastníkov do klubových súťaží UEFA  sezóne 2020/2021. V dôsledku mimoriadnych udalostí, súvisiacich s pandémiou koronavírusu sa výkonný výbor UEFA rozhodol pozastaviť ustanovenia o licenciách pre kluby, ktoré sa týkajú prípravy a hodnotenia budúcich finančných informácií klubu. Toto rozhodnutie sa týka výlučne účasti v klubových súťažiach UEFA 2020/2021," doplnilo komuniké na zväzovom webe.

Viac o téme: UEFA Slovensko Baráž EURO 2020 Kvalifikácia na EURO 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články