VIDEO Góly dával zo všetkých pozícií: Lietajúci Nemec sa tešil popularite ako hráč aj tréner

Nemecký útočník Rudi Völler
Nemecký útočník Rudi Völler

HANAU - Nemecký futbalista a tréner Rudi Völler, ktorý 13. apríla oslávi šesťdesiatku, patril v 80. a 90. rokoch k najobávanejším útočníkom na svete. Góly dával zo všetkých pozícií, či už ľavačkou, pravačkou alebo hlavou. K dvom medailám z majstrovstiev sveta z rokov 1990 (zlato) a 1986 (striebro) pridal striebro aj ako reprezentačný tréner Nemecka (2002). V neskorších rokoch sa Völler stal športovým riaditeľom Bayeru Leverkusen.

Po zlatom šampionáte v Taliansku chcel s reprezentáciou skončiť, ale tréner Berti Vogts ho prehovoril. Völler sa lúčil po Eure 1992, kde kvôli zlomenej ruke odohral len jeden polčas. O dva roky neskôr sa však vrátil a dostal sa do nominácie na svetový šampionát v USA. Prehraté štvrťfinále s Bulharskom bolo definitívne Völlerovou labuťou piesňou v národnom tíme, za ktorý v 90 zápasoch nastrieľal 47 gólov.

Rodák z Hanau (1960) sa odmalička chcel stať futbalistom, cez Kickers Offenbach a Mníchov 1860 sa dostal do Werderu Brémy, odkiaľ ho v roku 1987 kúpil AS Rím. Vo večnom meste sa "lietajúci Nemec" čoskoro stal miláčikom publika, po piatich rokoch sa sťahoval do Olympique Marseille, v ktorého drese sa dočkal triumfu v Lige majstrov (1993). Na sklonku kariéry si Völler zahral za Bayer Leverkusen, kde v roku 1996 zavesil kopačky na klinec a prešiel do manažmentu.


Tagy: Rudi Völler

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Bundesligy
Zdroj:
TASR
Foto:
profimedia.sk; Video: Youtube

DISKUSIA